e-világ
Luther-rózsa itt is, ott is
Az éles szeműek akár az első néhány percben Luther-rózsa-motívumra bukkanhatnak – függetlenül attól, hogy az óramutató járásával megegyező vagy ellentétes irányban járják-e körbe a Magyar kézművesség 2010 és Kézművesség az egyházművészetben című kettős kiállítást. A Magyar Mezőgazdasági Múzeumban július 26. és augusztus 27. között látható tárlaton ugyanis két helyütt is előfordul e szimbólum – a tudósító legalábbis ennyiszer fedezte fel a Vajdahunyadvárban felsorakoztatott több száz alkotás szemügyre vétele közben.
A Magyar Kézművességért Alapítvány, az Ipartestületek Országos Szövetsége és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara kézműipari tagozata által kiírt országos pályázatra beérkezett munkák egy részét – július 9. és 30. között – csak a pécsi Dómmúzeumban állították ki; hogy ezek között volt-e Luther-rózsás darab, arról nincsenek információink. Azt mindenesetre tudjuk, hogy Mosonyi Éva tojásíró népi iparművész, a pécsi evangélikus gyülekezet Luther-rózsa Alapítványának elnöke is a kiállítók között volt. (Mosonyi Évával lapunk április 4-ei, húsvéti számában közöltünk interjút. – A szerk.)
Visszatérve a városligeti kollekcióhoz: a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus, valamint a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya szakértőiből álló zsűri által kiválasztott tárgyak ma élő tárgyalkotó népművészek, kézműves iparművészek alkotásai, amelyek természetes alapanyagok felhasználásával, kézműves technikával készültek. Mintegy negyvenöt szakma, mesterség népművészeti és iparművészeti munkáiról van szó. Lakberendezési tárgyak éppúgy szerepelnek közöttük, mint textiljátékok, hangszerek, valamint ruhák és ékszerek.
A kiállításnak az egyházi díszítőművészettel kapcsolatos részében textíliákat, papi palástokat, csipkéket, ikonokat, ólomüveg és intarzia táblaképeket, faragásokat, szenteket ábrázoló tűzzománc képeket, kerámiaszobrokat, templomi kellékeket (kelyheket, csengőt, gyertyatartókat) és más liturgikus tárgyakat láthat a látogató. Itt kapott helyet dr. Tomcsányiné Szemere Sarolta aranykoszorús tamburhímző mester Luther-rózsa című alkotása, a három erdélyi evangélikus templom (Halmágy, 1190; Miklóstelke, 1532 és Szászkézd, 1493–1523) kazettamotívumainak felhasználásával készült falikárpit is. (Tomcsányiné Szemere Sarolta A mennyezet virágai – Régi magyar templomok kazettás mennyezetképei hímzéseken című kötetét az Evangélikus Élet január 17-ei számában mutattuk be. – A szerk.)
S hogy hol fedezhetik fel az érdeklődők a másik Luther-rózsa-motívumot? Segítségképpen álljon itt annyi, hogy nagyjából a terem átellenes oldalán.
Vitális Judit