Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 31 - Lu­ther-ró­zsa itt is, ott is

Lu­ther-ró­zsa itt is, ott is

Az éles sze­mű­ek akár az el­ső né­hány perc­ben Lu­ther-ró­zsa-mo­tí­vum­ra buk­kan­hat­nak – füg­get­le­nül at­tól, hogy az óra­mu­ta­tó já­rá­sá­val meg­egye­ző vagy el­len­té­tes irány­ban jár­ják-e kör­be a Ma­gyar kéz­mű­ves­ség 2010 és Kéz­mű­ves­ség az egy­ház­mű­vé­szet­ben cí­mű ket­tős ki­ál­lí­tást. A Ma­gyar Me­ző­gaz­da­sá­gi Mú­ze­um­ban jú­li­us 26. és au­gusz­tus 27. kö­zött lát­ha­tó tár­la­ton ugyan­is két he­lyütt is elő­for­dul e szim­bó­lum – a tu­dó­sí­tó leg­alább­is ennyi­szer fe­dez­te fel a Vaj­da­hu­nyad­vár­ban fel­so­ra­koz­ta­tott több száz al­ko­tás szem­ügy­re vé­te­le köz­ben.

A Ma­gyar Kéz­mű­ves­sé­gért Ala­pít­vány, az Ipar­tes­tü­le­tek Or­szá­gos Szö­vet­sé­ge és a Bu­da­pes­ti Ke­res­ke­del­mi és Ipar­ka­ma­ra kéz­mű­ipa­ri ta­go­za­ta ál­tal ki­írt or­szá­gos pá­lyá­zat­ra be­ér­ke­zett mun­kák egy ré­szét – jú­li­us 9. és 30. kö­zött – csak a pé­csi Dóm­mú­ze­um­ban ál­lí­tot­ták ki; hogy ezek kö­zött volt-e Lu­ther-ró­zsás da­rab, ar­ról nin­cse­nek in­for­má­ci­ó­ink. Azt min­den­eset­re tud­juk, hogy Mo­so­nyi Éva to­jás­író né­pi ipar­mű­vész, a pé­csi evan­gé­li­kus gyü­le­ke­zet Lu­ther-ró­zsa Ala­pít­vá­nyá­nak el­nö­ke is a ki­ál­lí­tók kö­zött volt. (Mo­so­nyi Évá­val la­punk áp­ri­lis 4-ei, hús­vé­ti szá­má­ban kö­zöl­tünk in­ter­jút. – A szerk.)

Vissza­tér­ve a vá­ros­li­ge­ti kol­lek­ci­ó­hoz: a Ma­gyar Mű­ve­lő­dé­si In­té­zet és Kép­ző­mű­vé­sze­ti Lek­to­rá­tus, va­la­mint a Ha­gyo­má­nyok Há­za Né­pi Ipar­mű­vé­sze­ti Osz­tá­lya szak­ér­tő­i­ből ál­ló zsű­ri ál­tal ki­vá­lasz­tott tár­gyak ma élő tárgy­al­ko­tó nép­mű­vé­szek, kéz­mű­ves ipar­mű­vé­szek al­ko­tá­sai, ame­lyek ter­mé­sze­tes alap­anya­gok fel­hasz­ná­lá­sá­val, kéz­mű­ves tech­ni­ká­val ké­szül­tek. Mint­egy negy­ven­öt szak­ma, mes­ter­ség nép­mű­vé­sze­ti és ipar­mű­vé­sze­ti mun­ká­i­ról van szó. Lak­be­ren­de­zé­si tár­gyak épp­úgy sze­re­pel­nek kö­zöt­tük, mint tex­til­já­té­kok, hang­sze­rek, va­la­mint ru­hák és ék­sze­rek.

A ki­ál­lí­tás­nak az egy­há­zi dí­szí­tő­mű­vé­szet­tel kap­cso­la­tos ré­szé­ben tex­tí­li­á­kat, pa­pi pa­lás­to­kat, csip­ké­ket, iko­no­kat, ólom­üveg és in­tar­zia táb­la­ké­pe­ket, fa­ra­gá­so­kat, szen­te­ket áb­rá­zo­ló tűz­zo­mánc ké­pe­ket, ke­rá­mia­szob­ro­kat, temp­lo­mi kel­lé­ke­ket (kely­he­ket, csen­gőt, gyer­tya­tar­tó­kat) és más li­tur­gi­kus tár­gya­kat lát­hat a lá­to­ga­tó. Itt ka­pott he­lyet dr. Tom­csá­nyi­né Sze­me­re Sa­rol­ta arany­ko­szo­rús tam­bur­hím­ző mes­ter Lu­ther-ró­zsa cí­mű al­ko­tá­sa, a há­rom er­dé­lyi evan­gé­li­kus temp­lom (Halm­ágy, 1190; Mik­lós­tel­ke, 1532 és Szász­kézd, 1493–1523) ka­zet­ta­mo­tí­vu­ma­i­nak fel­hasz­ná­lá­sá­val ké­szült fa­li­kár­pit is. (Tom­csá­nyi­né Sze­me­re Sa­rol­ta A mennye­zet vi­rá­gai – Ré­gi ma­gyar temp­lo­mok ka­zet­tás mennye­zet­ké­pei hím­zé­se­ken cí­mű kö­te­tét az Evan­gé­li­kus Élet ja­nu­ár 17-ei szá­má­ban mu­tat­tuk be. – A szerk.)

S hogy hol fe­dez­he­tik fel az ér­dek­lő­dők a má­sik Lu­ther-ró­zsa-mo­tí­vu­mot? Se­gít­ség­kép­pen áll­jon itt annyi, hogy nagy­já­ból a te­rem át­el­le­nes ol­da­lán.

Vi­tá­lis Ju­dit

Az imád­ság ké­pe
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
A si­ker csa­pat­mun­ka ered­mé­nye