Kultúrkörök
Du¨an Makovický és Lev Tolsztoj
Ebben az évben lesz száz éve, hogy Du¨an Makovický, a történelmi Magyarországról származó szlovák nemzetiségű orvos 1910 novemberében elkísérte utolsó útjára a nagy orosz írót, Lev Tolsztojt. Dr. Makovický nem maradt a világirodalmi nagyság passzív szemlélője: Tolsztoj életének utolsó hat esztendejében (1904–1910) aktív kísérője, beszélgetőpartnere volt.
De ki is volt Du¨an Makovický? 1866. december 10-én született tízgyermekes családban, a Liptó vármegyei Rózsahegyen (Rosenberg, 1945-ig Ru¸omberk, aztán Ru¸omberok). 1869-ben, szülést követően meghalt az édesanya, majd a hathetes testvér is. A legidősebb nővér mintaszerűen nevelte kilenc testvérét, köztük a legfiatalabbat, a legérzékenyebbet, a kis Du¨ant. Az édesapa, Peter Makovický jó hírű kereskedő és sajtkészítő, a Slovenská matica nevű szervezet egyik alapító tagja volt Turócszentmártonban (Turčiansky Svätý Martin, Turz-Sankt-Martin). Nevéhez kötődik a híres liptói túró (brindza) gyártásának üzemi megszervezése.
A lengyel származású, ágostai hitvallású evangélikus család jó módja és kulturális színvonala magától értetődővé tette, hogy fiait taníttassa, felsőbb iskolákba járassa. Otthon több nyelven beszéltek anyanyelvi szinten: szlovákul, németül, magyarul és lengyelül is.
A Makovický család a felvilágosult revolúció híve volt, kulturális aktivitásában sem vallási, sem származási sovinizmussal nem vádolható.
A Makovický fiúk az algimnáziumi osztályokat a rózsahegyi piaristáknál végezték. Cyrill az 1557-ben alapított soproni (Ödenburg) evangélikus líceumban végzett 1881-ben, majd a mosonmagyaróvári mezőgazdasági akadémián folytatta tanulmányait, és a halle–wittenbergi egyetemen doktorált 1890-ben Beiträge zu einer Monographie der ungarischen Rindviehrasse című munkájával.
Ifj. Peter Makovickýt 1881-ben kizárták a pozsonyi evangélikus líceumból, pedig öccsei éppen Pozsonyban (Pressburg, Pre¨porok, 1927 óta Bratislava) szerettek volna tovább tanulni. 1882-ben Emil és Du¨an először Nagykőrösön járt a református gimnáziumba, majd Sopronba iratkoztak át.
Du¨an Makovický soproni éveiből (1883–1885) nem maradt fenn semmiféle irodalmi tevékenység nyoma. Már a gimnáziumban nyelvtehetségnek bizonyult, mert további öt nyelven tanult meg, többek között angolul és franciául is.
1884-ben, hogy a soproni líceumban érettségizzen, csatlakozott Du¨anhoz Benczúr Mátyás, aki jóval idősebb volt, mint osztálytársai, hiszen már tanítóként is dolgozott, de egy szlovákgyűlölő tanfelügyelő miatt állását felmondta. Ő Martin Kukučin néven már akkor a szlovák prózairodalom egyik legnagyobb reménysége volt, majd kiemelkedő alakja lett. A soproni líceum emberségből és toleranciából jelesre vizsgázott.
1885-től együtt voltak a prágai Károly Egyetemen orvostanhallgatók. Du¨an Makovický itt, Prágában ismerkedett meg Tolsztoj tanaival. A fiatal orvostanhallgatóra nagy hatással volt az író Kreutzer-szonáta című műve. Szabad idejében a filozófia és az irodalom morális oldala foglalkoztatta. Az ölés elleni demonstrációját évekig emlegetik a prágai egyetemen: megtagadta egy béka élőben történő szekcióját. Innsbruckban és Berlinben is hallgatott egy-egy szemesztert, sőt Moszkvában is.
1891-ben kapott diplomát a Károly Egyetem Orvostudományi Karán, majd két és fél évet töltött Innsbruckban Carl Nicoladoni professzor sebészeti klinikáján; ezután több hónapig a budapesti egyetem belgyógyászati klinikáján dolgozott mint externista orvos. Lelkes és elkötelezett híve volt Semmelweis Ignác tanainak.
Eredetileg Bártfán (Bardejov, Bartfeld) kívánt letelepedni, de beteg édesapja kívánságára Zsolnára (Sillein, ´ilina) ment. Itt működött 1894-től 1904-ig orvosként, illetve könyvkiadóként. Nagyszerű gyakorló orvos volt, a mai napig is emlegetik a városban: gyógyító munkája során gyorsan rájött, hogy az orvos fontos feladata tanácsokat és felvilágosítást adni a betegeknek, mert az orvos és a beteg közötti közvetlen kapcsolat a gyógyítás alappillére, de ehhez számtalan akadályt kell leküzdeni.
Több könyvet írt az alkoholizmus, illetve a dohányzás káros hatásáról. A szlovák bibliográfia harmadik kötete tizenkét művét sorolja fel.
Évek óta levelezett már Tolsztojjal, amikor 1894-ben és 1897-ben kétszer is meglátogatta őt Jasznaja Poljanában. 1901-ben a Krímben nyaralt együtt mesterével.
1904-ben, amikor az orosz–japán háború alkalmával Tolsztoj háziorvosa, dr. Nyikityin is bevonult, Tolsztoj felesége, Szófia (Szonja) Tolsztoja őt kérte fel helyettesítésére. A tervezett négy hétből tizennégy év lett Jasznaja Poljanában.
Makovický megosztotta az idejét Tolsztoj és a környező falvak betegei között: az író melletti orvosi teendőkön kívül még nyolcvankét falut látott el, szinte ingyen. A rendeléseket reggel nyolc órakor kezdte, és általában déli egy órakor fejezte be. Alekszandra Lvovna, a gróf egyik lánya volt az asszisztense.
Délután már ott ül Tolsztoj asztalánál, s az író személyének és filozófiai nézeteinek szentelte magát. Az íróval naponta folytatott disputákat minden feltűnés nélkül feljegyezte – gyorsírással – a zsebében tartott keménypapírra. (Tolsztoj nem tűrte, hogy mondatait lejegyezzék és mint csalhatatlan igazságot terjesszék.) Makovický éjjel, akár hajnali három-négy óráig is, lemásolta a feljegyzéseket; ebben csodálatos memóriája volt segítségére.
Naplóját viszont magyarul írta (dr. Kapronczay Károly közlése, aki ezt a naplót a moszkvai Tolsztoj Múzeumban látta). A magyar nyelven való írást az indokolta, hogy ezt Tolsztoj lányai és fiai – akik Makovickýt bizalmukkal tüntették ki, sokszor zaklatva őt hagyatéki kérdésekkel – nem értették.
Naplójának óriási érteke, hogy összegyűjtötte és rendszerezte Tolsztoj megnyilatkozásait erkölcsről, vallásról, filozófiáról, nevelésről, irodalomról, a világ- és az orosz politikáról, nemzetiségi és szociális problémákról.
Tolsztoj halála után Makovický rövid időre hazatért Rózsahegyre, majd ismét Jasznaja Poljanába ment, s 1920-ig folytatta önfeláldozó orvosi tevékenységét.
Munkától túlterhelve, kitéve magát a fertőzés lehetőségének, kiütéses tífuszban betegedett meg. Gyógyulását jórészt ápolónőjének, Matrena Konsztantinova Orhejevának köszönhette, akit később feleségül vett.
Du¨an Makovický, aki a tolerancia elvét hirdette és gyakorolta, szomorúan vette tudomásul, hogy ágostai hitvallású evangélikus lelkész unokaöccsét a hatalom új urai – mert három nyelven prédikált – letartóztatták.
Jan Kohut levele alapján várták őt Turócszentmártonba városi orvosnak. Laxa Tivadar helyét kellett volna elfoglalnia, de válasza egyértelmű volt: „Köszönöm, de nem mehetek. Nem vagyok még olyan állapotban, hogy újra elkezdhessem orvosi működésemet.”
Depresszió tünetei jelentkeztek nála, és március 12-én önkezével vetett véget életének. Halála után született Dorothea (Dorottya) nevű lánya, aki később Budapesten orvosként működött.
Több évtizedes kutatómunka után, 1979-ban a Szovjet Tudományos Akadémia és a moszkvai Tolsztoj Múzeum – szlovák és cseh kutatók bevonásával – jelentette meg Du¨an Makovický naplóját. Magyarul Tolsztojnál Jasznaja Poljanában címmel adta ki feljegyzéseit a budapesti Európa Könyvkiadó 1999-ben, Gerencsér Zsigmond egykori soproni diák gondozásában. Az oroszból való fordítás – melyet Gerencsér nagyszerű jegyzetekkel látott el – a Tolsztoj-irodalom magyar nyelvű alapforrása.
Gerencsér Zsigmondot a soproni evangélikus líceumban Prőhle Jenő (1909–1986) tanította, ő hívta fel diákja figyelmét Du¨an Makovický naplójának 1924-es cseh kiadásra, mely azonban csak az 1904–1905. év bejegyzéseit tartalmazta. Prőhle Jenő nagyapja, Thierring Károly (1834–1915) az öt Makovický fiút a líceumban görögre és latinra oktatta.
A Makovický naplójában kirajzolódó szellemi portréhoz Tolsztoj világnézetének sokat emlegetett ellentmondásossága éppúgy hozzátartozik, mint az elveihez való kitartó, hűséges ragaszkodása. Tolsztoj szavai erről, Makovický közlése alapján: „Meggyőződésem, hogy csupán a buta és korlátolt emberek nézetei között nem találni ellentmondást.”
Ahogy Tolsztoj, úgy Du¨an Makovický is következetesen elítélte Oroszország nagyhatalmi politikáját, a társadalmi igazságtalanságokat, a sovinizmust, az etnikai kisebbségek, a másképp gondolkodók üldözését.
Dr. Makovitzky József