Egyházunk egy-két hete
Egyedülálló konferencia
Felszabadult nevetés töltötte be ismét az Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központ épületét július 18–25. között. Idén már tizenharmadik alkalommal szervezte meg egyházunk női missziói szolgálata az egyedülálló szülők és gyermekeik konferenciáját Révfülöpön.
Mindig is a vidámság jellemzi ezeket a heteket, ám ebben az esztendőben a résztvevők közül sokan utaltak arra, hogy a felszabadult derű – isteni ajándékként – belülről fakad. A konferencia bátorítását („Bővölködjetek a reménységben”) így nem parancsként, hanem óriási lehetőségként élték meg az édesanyák és gyermekeik. A délelőtti bibliatanulmányok és előadások segítették Pál apostol biztatásának (Róm 15,13) „gyakorlati alkalmazását”.
Szó esett arról, mit jelent reménységgel tekinteni a családra, a világ eseményeire, az ajándékba kapott környezetre. Természetes, hogy a legélénkebb beszélgetés azt az előadást követte, amely azt járta körül, miként láthat túl az ember a próbákon, a szenvedésen, a halálon.
Mező Lászlóné, a pápai gyülekezet presbitere vállalta, hogy bizonyságtételként életének néhány eseményét, hitbeli tusakodásainak egy-egy epizódját megosztja a konferencia résztvevőivel. Julika 1998-ban járt először Révfülöpön, Down-kóros gyermekével, Verussal együtt. Férje, akivel csodálatos harmóniában nevelték a nagyfiúk mellett ezt a beteg leánykát, előtte néhány hónappal halt meg balesetben. Julikát akkor lelkészei bátorították: „Ott majd vigasztalásra lelsz”, azóta pedig elmaradhatatlan résztvevője az alkalmaknak.
„Akár ti is állhatnátok itt a pulpituson” – kezdte bizonyságtételét, utalva arra, hogy a jelen lévő édesanyáknak – szinte kivétel nélkül mindnek – nehéz, próbákkal teljes sors jutott osztályrészül. Amikor arról mesélt, hogyan tornáztatta naponta az átlag „downosoknál” is gyengébb izomzattal született Verust, sokak szeme könnybe lábadt. Nem csupán a meghatottság miatt, hanem azért, mert gyermekük mellett maguknak is hasonló kínokat kellett átélniük. „Hol a baba sírt, hol én…” – érzékeltette plasztikusan ezt a közös szenvedést Julika. Vallomása mégis arról szólt, hogy Krisztus erejével miként tudott győzni a próbákon, hitbeli megingásokon akkor és azóta naponta.
Az idei konferencia címét is – a bővelkedő reménységről – ő ajánlotta a szervezőknek. Bizonyságtétele nyomán pedig hamarosan már nem ő, hanem a reménység Istene, azaz Jézus Krisztus „állt” a nagyterem pulpitusán. Hiszen egyedül Jézus az, aki erőt adhat a szenvedések hordozásához, a hétköznapi terhek cipeléséhez. Az embert Krisztusba vetett élő hite töltheti be – körülményeitől függetlenül – örömmel és békességgel. Ez a gondolat csendült ki a többi előadásból is, és erre biztattak a reggeli és esti áhítatokon a gyermekek, fiatalok szájából elhangzó bibliai igeversek is.
A konferencia nyitó igehirdetésében a vezetők közül Grendorf Péter lelkész még egyértelműbben fogalmazott: „Mi évről évre Krisztusról beszélünk. Őt, a Fiút »kínáljuk« nektek.” Utalt János apostol szavára: „Akié a Fiú, azé az élet.” (1Jn 5,12) Hangsúlyozta, hogy Krisztus ismerete nélkül nincs igazán bővelkedő reménysége az embernek. Egy történetre hivatkozva pedig meghökkentő módon tette fel a kérdést: kinek kell a Fiú?
Mindezt bizonyossággal kérdezhette így, mert „köztudott”, hogy nem mi, emberek, hanem Isten maga kínálja fel Fiát a világnak, és vár a válaszunkra. Miként az elmúlt héten például Révfülöpön, most – e beszámolót felhasználva – talán éppen e hasábokon, e sorok olvasójának.
B. P M.