Kultúrkörök
Bach közelében a Balaton mellett
„Lutheránia-kórusedzőtábor” Révfülöpön
Ötvenkét Lutheránia-kórustag és néhány családtag töltötte meg július 13–18. között a révfülöpi Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központot, ahol idén tizenkettedik alkalommal tartotta meg a kórus ötnapos „edzőtáborát”. Az évek során kialakult rend szerint napi öt és fél óra próbával készülünk a következő évad egy nagyobb feladatára. Ebben az évben Bach Máté-passiójával foglalkoztunk.
A révfülöpi központ felépülése, 1999 óta minden nyáron összejövünk „edzőtáborozni”. A délelőttök szólampróbával, az esték összpróbával telnek, a délután pedig a pihenésé. Az ötnapos együttlétet vasárnap délelőtt a helyi gyülekezet istentiszteletén való részvétellel és énekkari szolgálattal zárjuk.
A közösen töltött öt nap sokféle előnnyel jár. Közösségépítő alkalmak ezek, amelyeken a kórustagoknak végre arra is van alkalmuk, hogy beszélgessenek (ez a próbák alatt ugyanis szigorúan tilos), és a kötetlenül együtt tölthető idő alatt egymást is jobban megismerjék. Azzal, hogy a próbák ilyen sűrítetten követik egymást, a kórusvezető feladata is könnyebb: jobban haladunk, könnyebb felvenni a fonalat az előző próbán abbahagyott résznél, és a már megtanult részeket sem felejtjük el oly könnyen egyik próbától a másikig – azaz déltől estig vagy estétől reggelig. A Máté-passió tanulását idén az is segítette, hogy a délutáni szabadidőben Willem Mengelberg holland karmester interpretációjában hallgattuk meg közösen az oratórium koncertfelvételét.
A Johann Sebastian Bach zenéjével való intenzív foglalkozás azt is jelenti, hogy a lipcsei mester ma is élő bizonyságtétele áll előttünk nap mint nap a hangok és a szöveg szoros egységében, amelyet az őt nagyon jól ismerő és értő dr. Kamp Salamon, kórusunk vezetője magyaráz is nekünk, sokszor ámulatba ejtő részletekre mutatva rá.
Például a százados szavainak dallama, amelyek Jézus halálakor hangzanak el a Máté-passió 73. tételének basszus szólamában – „Wahrlich, dieser ist Gottes Sohn gewesen” („Íme, ez valóban Isten fia volt”) –, tizennégy hangból áll. A Bach-korabeli zene számmisztikájával kapcsolatosan végzett kutatás bizonyította, hogy a 14-es szám magát a zeneszerzőt jelöli, így ezen a helyen Bach zenei aláírása szerepel, amellyel a százados hitvallását a saját maga hitvallásaként fogalmazta meg. Nagyszerű érzés a művet úgy tanulni, hogy a hangok elsajátításán túl a zeneszerző mondanivalóját is megértjük, és így valóban „Bach közelébe” kerülhetünk.
A kóruspróbákon való részvétel karmesterünknek köszönhetően nemcsak zenei, hanem lélek- és személyiségformáló élményt is nyújt. Hitünk megújulását azonban a próbákon túl az esti áhítatok is elősegítették. A kóruspróbák után Mekis Ádám és Simon Attila lelkész kórustagok – a zenei anyaghoz illeszkedve – Máté evangéliuma alapján tartottak igemagyarázatokat Jézus szenvedéstörténetének egyes mozzanatairól.
Az egyik legemlékezetesebb számomra Péter és Júdás bűnbánatának összehasonlítása volt. Történetük az evangéliumban éppen egymás után következik, ezzel is párhuzamba állítva sorsukat. Mindketten elárulták Jézust. Júdás, aki nem Jézushoz fordult bűnének súlyával, nem talált szabadulást, és végül felakasztotta magát, Péter azonban bűnbánatot nyert és áldott életet, mert jó helyre, a Megváltóhoz fordult.
Urbán Ágnes