A hét témája
3. helyezett – A Gonosz szolga (Mt 18,21–35)
A lekötelezett
A Karancs és a Medves hegy nem látott még ahhoz fogható gazdagságot, mint amilyenre Bikszlay Elemér uram tett szert az előző század fordulóján. Maga sem tudta már, pontosan mekkora vagyon fölött rendelkezik, de hát erre nem is volt semmi szüksége. Hiszen Bikszlay uram – ki család s utódok nélkül tengette dúsgazdag életét – éppen ezért taníttatta ki S. Kornélt, hogy az majd gondját viselje az uradalomnak.
A kis Kornél szépen kijárta az iskolákat, majd lassanként átvette a tekintetes úr tekintélyes vagyonának igazgatását. Mire a férfiúi korba ért, S. Kornél minden tekintetben hűnek bizonyult a reábízott javakat illetően, így Salgóbánya egyetlen nagyurának semmire nem volt gondja mellette. Mindamellett igen eszes is volt S. Kornél, nem kellett a szomszéd faluba loholnia, ha valamely ügyes-bajos kérdésben tanácsra volt szükség.
Történt aztán egyszer, hogy a közeli Somoskőújfaluba költözött a pesti társasági élet korábbi üdvöskéje, Gerte Rudolf gróf. Mikor Bikszlay tekintetes uram meghallotta, hogy mily fontos ember érkezett a térségbe, a legelső adandó alkalommal igyekezett meghívni a jövevényt. Így esett, hogy a gróf, érkezése után három nappal, már a tekintetes úr ismerősének mondhatta magát.
Gerte Rudolf igen hamar kiismerte magát a helyi szokásokban s kapcsolatrendszerekben, és meglehetősen gyorsan alkalmazkodott a viszonyokhoz. Nem telt bele sok idő, és a köztudat már mint Bikszlay legbensőbb barátját tartotta számon az egykori pesti hírességet.
Hanem Gerte Rudolfnak sehogy sem tetszett S. Kornél tiszta tekintete és láthatóan becsületes magaviselete. Meg volt róla győződve, hogy valami sumákolás áll a dolgok hátterében, és ezt gyakran szóba is hozta újdonsült barátja előtt:
– Hidd el, édes öregem (merthogy a pertut igen hamar megitták), ez az S. téged valahol átver. Olyan nincs, hogy egy intéző mindenkivel ennyire jóban legyen, s még hozzá az ura felé is becsületes.
– Ugyan már, barátom – csitította ilyenkor Bikszlay tekintetes uram –, hiszen nálam nőtt fel a gyerek! Ismerem én jól, hidd el, becsületes ember az!
Hanem egyszer aztán tényleg akadt valami kis félreértés a gazdaságban, mégpedig a malom jegyzőkönyvei körül, s Gerte Rudolf addig sugdosott a tekintetes úr fülébe, míg rá nem vette, hogy másik intéző után nézzen.
– Sajnálom, Kornél fiam – mondta az öreg Bikszlay meglehetősen kelletlenül az ügyintézőjének –, de a továbbiakban nem láthatod el a bányai uradalom ügyeit. Más megélhetés után kell nézned!
Az uradalom akkoriban sok fát, búzát, halat s gyümölcsöt értékesített a salgóbányai lakosságnak, sőt még a Medves túloldalára is szállítottak a földi javakból. Igen ám, de az áru ellenértékét sokszor késve kapta meg a gazdaság, köszönhetően a jószívű S. Kornélnak, ki az emberek gyakori fizetésképtelenségét hosszútűrésével próbálta segíteni. Szerették is emiatt, ráadásul az eszes ügyintéző most úgy döntött, hogy magához hívatja a tartozókat, s átíratja adóslevelüket egy-egy kisebb összegről szólóra. Úgy számolt, hogy ha ezt a merész lépést megteszi, azzal mindenki jól járhat. Nos, nem is kellett soká várnia az eredményre.
Midőn Bikszlay Elemér tekintetes uram meghallotta, hogy a helyiek igen nagy hányada él tartozással az uradalom felé, s hogy eme járandóságok mértékét S. Kornél itt-ott igencsak leszállította, hangosan elnevette magát, Gerte Rudolf legnagyobb meglepetésére.
– Látod, drága barátom?! Én mondtam neked, hogy nincs eszesebb intéző ennél a Kornélnál. Hiszen nézd csak, mit csinált ez az okos ember: elengedett a nekem tartozók pénziből! Hát majd bolond leszek őt így magamtól elengedni. Hiszen akkor a pénzem is, meg az intézőm is egyszerre vesznének el! Azt már nem! Inkább megtartom intézőnek S. Kornélt, így a lekötelezettem marad egy életre, de nemcsak ő, hanem mindazok is vele együtt, akiknek a tartozásaiból elengedtünk! Így aztán mindenki jól jár, nemde? – s kacagott az öreg Bikszlay, hogy a tokája is rengett bele.
Gerte Rudolf azonban nem kacagott, hanem keserű-bosszús tekintettel meredt maga elé, miközben azon tűnődött, vajon miért ilyen igazságtalan a sors, hogy egyeseknek minden sikerülhet, másoknak meg semmi sem.
Vígh Richárd