Egyházunk egy-két hete
Kántortovábbképző
Ha nem is világraszóló, de a résztvevők számára kedves jubileumra került sor a fóti Kántorképző Intézetben. Augusztus 22. és 27. között tizedik alkalommal gyülekeztek össze gyakorló kántorok a továbbképző tanfolyamra.
A kezdeti útkeresés után fokozatosan alakult ki, milyen legyen a tanfolyamok időbeosztása, milyen témák és előadók segíthetik egyházunk kántorainak töltekezését. A kikristályosodott megoldás: délelőttönként egyéni órák igény szerint, délután és este pedig olyan konferenciaprogramok, amelyek szélesebb körű érdeklődésre is számot tarthatnak.
Idén a hallgatók négy tanárhoz fordulhattak kérdéseikkel. Ecsedi Zsuzsa az éppen tanult orgonadarabokhoz szólt hozzá, és új, istentiszteleten jól használható műveket ajánlott. Németh Csaba a gyülekezeti énekeket bevezető intonációk műhelytitkaiba avatta be az érdeklődőket. Bence Gábor a korálok harmonizálásában segített, Pócs Miklós pedig a résztvevők karvezetéstudását tökéletesítette.
Hagyomány, hogy minden tanfolyamon tér nyílik egy teológiai előadás számára is: nyitásként vasárnap este dr. Hafenscher Károly a zene evangélikus megközelítéséről beszélt – a Lutherra utaló – Valóban ördögöket űz? címmel. A sok új megállapítást tartalmazó, gondolatébresztő előadás megérdemelné, hogy írásban minél többekhez eljusson.
Hétfőn este Fassang László improvizációs kurzusára került sor, immár ötödik alkalommal. Lebilincselő a tapintat és nyitottság, ahogy minden játékos számára megtalálja azt a feladatot, amelyet az illető éppen meg tud oldani: így senkinek sem kell feszélyezve éreznie magát. A foglalkozás nagyszabású variációsorozattal zárult a Nékünk születék mennyei király kezdetű énekünkre, majdnem mindenkinek a közreműködésével.
Kedden délután és este maratoni programon vehettek részt az érdeklődők. Borsányi Márton – aki idén fejezte be csembalótanulmányait a lipcsei zeneakadémián, és ősztől Bázelban tanul tovább – saját hangszerét is magával hozva a billentyűs hangszerek különböző hangolási lehetőségeiről beszélt igen érdekfeszítően, majd néhány mű előadásán keresztül mutatta be a hangolások „egyéniségét”, jellegzetességeit. Az est végére már mindenki felszámolta esetleges előítéleteit, és átélte: a csembaló hangzása betöltheti a teret, simogathatja a fület, „csak” jó hangszerre, megfelelően érzékenyen billentő előadóra és jó hangolásra van szükség.
Szerdán különböző korú és élethelyzetű, főállásban alkalmazott, illetve más munka mellett szolgálatot vállaló kántorok beszéltek kisebb vagy nagyobb gyülekezetük életéről. Farkasné Gombár Ildikó (Kiskőrös), Keveházi Márta (Pilis), Kertész Attila (Debrecen) és Szabóné Bán Ildikó (Érd) átfogó – néhol még a város bemutatására is kiterjedő – beszámolója nyomán kirajzolódott, melyek az általános jellemzők, és melyek a helyi sajátosságok. Bence Gábor moderálásával igen élénk beszélgetés alakult ki a mindenkit érintő témáról.
Csütörtökön jelentősen bővült a résztvevők köre, mert az intézet vendégül látta a három nyári tanfolyam előadóit. A délutáni programot Pócs Miklós nyitotta, aki a kántorképző honlapjának (http://kantorkepzo.lutheran.hu) létrehozója és gondozója. Beszélt a lap felépítéséről, az állandó és változó, egyre bővülő anyagokról.
Az Egyházzenei segédanyag című „fiók” anyaga másfél éve gyűlik: a javasolt énekrendben található graduálénekekhez és heti énekekhez tartalmaz előjátékot, korálkíséretet és kórusművet, az egyházi év minden vasárnapjára és ünnepnapjára. Ecsedi Zsuzsa vállalkozott arra, hogy átnézi, értékeli és rendszerezi mindazokat az orgonadarabokat, amelyek PDF fájlban hozzáférhetők. A majd másfél száz műből válogatott, kedvcsináló bemutató keretében huszonöt kompozíció hangzott el, az összeállítón kívül Ecsedi Klára, Soltész Petra, Iker Borbála, Kertész Attila, Pócs Miklós és Németh Sándor előadásában.
A nap zárásaként mindhárom nyári tanfolyam életébe betekintést nyerhettek a résztvevők, majd oldottabb keretek között örültek az egymással való találkozásnak.
Az együtt töltött napokat zsolozsma-istentiszteletek keretezték (a GyLK 646 és 647 rendjei szerint). A reggeli prima imádságok gyülekezeti körben zajlottak. Szerdán újdonságként a Krisztus-dicséret (GyLK 645) közös elvégzésére került sor. Az esti imádságok (vespera és kompletórium) lelkészi szolgálatát Novotny Dániel és Hafenscher Károly (aki a hét tematikáját is összeállította a Római levél alapján) vállalta.
szo-la