Kultúrkörök
Fél évszázados a nagytarcsai falumúzeum
Molnárné Hajdú Margit és Molnár Lajos – gyémántdiplomás tanítóházaspár, a község szeretett tanító nénije és tanító bácsija – hagyományőrző munkában töltötte egész életét. A múzeumalapító házaspár már 1950-ben megkezdte a néprajzi tárgyak gyűjtését, melyben önzetlen, nagy segítséget nyújtott a település lakossága; szívesen adták oda féltve őrzött tárgyaikat: imakönyvet, jegykendőt, képet, ládát, tálast, köpülőt, guzsalyt, korsót, cserépedényeket, melyek rövidesen nem fértek el a tanítói lakásban. Így érlelődött meg bennük egy múzeum létrehozásának gondolata.
Talán nem véletlen, hogy a múzeum éppen az egykor a falusi fiatalok képzését, felemelését szolgáló, Sztehlo Gábor evangélikus lelkész által alapított Tessedik Sámuel Evangélikus Népfőiskola épületében lelt otthonra…
A gyűjtemény bemutatja a gazdag helyi népviseletet, Nagytarcsa helytörténeti és néprajzi emlékeit a honfoglalás korától kezdve, valamint a hagyományos paraszti gazdálkodás kellékeit és eszköztárát.
Ötven évvel ezelőtt, 1960. augusztus 28-án avatták fel, és nyitotta meg kapuját a nagyközönség előtt. „A megnyitás napján annyian gyűltek össze – mesélte Margit néni –, hogy sorba kellett állítani az érdeklődőket, mint a kisdiákokat, hogy beférjenek.” Az idősek lelkesen mutatták be a különféle – lassan feledésbe merülő – használati eszközöket a fiataloknak. Örömmel látták a helybéliek, hogy hova kerültek, milyen megbecsülésben részesültek személyes tárgyaik. Ennek hatására még több tárgyi adományt ajánlottak fel, hogy gazdagítsák a kiállítás anyagát.
Nagytarcsán nemcsak a ládák, sublótok, kamrák, padlások, de a föld is számtalan kincset rejtett, melyek a gyakoribbá váló építkezések, a földmunkák során egyre nagyobb számban kerültek napvilágra.
A régészeti leletek között kiemelkedő, mondhatni egyedülálló a szkíta kori bronzcsengő, melynek köszönhetően a település nevét széles körben megismerték, és a régészeti térképeken is jelölik.
1962-ben megalakult a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, így a nagytarcsai múzeum is annak kezelésébe került egészen két évvel ezelőttig, amikor a fenntartó helyi önkormányzat vette saját kezébe az intézmény sorsát, jövőjét. A múlt értékeinek megőrzése iránti elkötelezettségüket az is mutatja, hogy Nagytarcsa címerének fő motívumaként egy páratlan régészeti leletet, a szkíta kori, álló bikát ábrázoló bronzcsörgőt választották a község vezetői.
A jubileumi ünnepséget a falumúzeum kertjében tartották meg a település apraja-nagyja és sok meghívott vendég részvételével augusztus 28-án. Sztehlo Gábor szobra mellett az 1913-ban alakult önkéntes helyi tűzoltóságot korabeli egyenruhába öltözött férfiak jelenítették meg. Volt íjászat, állatsimogató és népi iparművészek kirakodóvására is. A szabadtéri színpadon kórusok – köztük a nagytarcsa–péceli evangélikus gyülekezet Nap kórusa –, énekművészek, egy citerazenekar és a hagyományőrző óvónők népdalköre lépett fel.
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Schmittné Makray Katalin, a köztársasági elnök felesége és Káldy Mária, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Oktatási és Képzési Központjának igazgatója, aki a megnyitón beszédet is mondott.
Győriné Kováts Andrea múzeumvezető