Élő víz
Novellaíró-pályázatunk anyagaiból
Tomi lámpácskája
„Ti vagytok a világ világossága. Nem rejthető el a hegyen épült város.” (Mt 5,14)
Talán még soha nem voltam olyan makacs, mint amikor az első osztályos tanítványaim szülei arra akartak rábírni, hogy utazzunk el Kőszegre, erdei iskolába. Nagyon nehéz feladatnak tűnt, de addig erősködtek az anyukák, felajánlva segítségüket, hogy végül beadtam a derekamat.
Életem egyik legszebb iskolai emlékét őrzöm erről a kirándulásról.
Ez az osztály sok tekintetben eltért minden korábban tanított gyerekcsapattól, mert a rendszerváltás után egy új tanórát jártak ki részünkre a szülők. Bevezettük a bibliaismeret tantárgyat. A kirándulás a tanév elejére esett, akkor már tartottam néhány órát a Bibliából. Így megértettem, hogy Tomi elhozta az erdei iskolába is a saját Bibliáját, ám amikor az esti játék helyett leült az ágy szélére, és elmélyedve olvasni kezdte, igencsak meglepődtem. Figyeltem a különös eseményt. Hancúroztak a gyerekek, ugráltak az ágyon, de folyton beleütköztek Tomiba, aki fel se figyelt rájuk. Aztán lecsendesedtek a fiúk, nem kellett őket elalvásra buzdítanom.
Másnap reggel fél órával ébresztő előtt csörgött Tomi kis órája. Felült az ágyában, magához vette a Bibliát, és olvasott. Ő már folyékonyan tudott olvasni, de a többi gyerek még épp csak ismerkedett a betűkkel. Ijedten kaptam fel a fejem, mert attól féltem, hogy az ébresztőtől haragosak lesznek a társai. Tomi pedig csendesen olvasott, aztán behunyta a szemét, és imádkozott.
Meglepődve láttam, hogy a társaság tisztelettel figyeli kis társukat. Csendben voltak, amíg Tomi elvégezte a reggeli áhítatot. Egész nap figyeltem őket, nem gúnyolják-e, vagy nem hagyják-e ki a játékból, de semmi jele nem volt ilyesminek.
Aznap este is elővette a Bibliáját. A gyerekek már nem ugráltak, hanem odasomfordáltak hozzám, és suttogva megkérdezték, mit olvas Tomi. Némelyik gyerek azt gondolta, krimit vagy valami érdekes mesét. Amint megtudták, hogy Biblia van a kezében, azonnal megfogalmazták a kérésüket is: „Szeretnénk mi is hallani Tomi történeteit! Tessék olvasni nekünk az ő könyvéből!”
Olykor Isten maga gondoskodik a pillanat szentségéről. Így volt ez akkor is. Megkérdeztem Tomit, beléphetünk-e az ő áhítatába, olvashatunk-e az ő Bibliájából. Megengedte, a gyerekek pedig néma csendben ágya köré ültek, és izgatottan vártak.
Tomi imádságos lelkülete szétáradt a csapaton. Én pedig kértem Istent, tegye emlékezetessé az első imaórát.
Kinyitottam a Bibliát, és egy olyan történetre esett tekintetem, amelyet alkalmazhattam rájuk és a kirándulásra. Jó lenne emlékezni, melyik volt, de nem jegyeztem fel, és sajnos elszállt az emlékezetemből.
Másnap reggel felugrott az egész csapat, hogy együtt olvassunk Bibliát. Aznap este megkértek, tanítsam meg nekik Tomi imáját. Soronként mondták az esti imádságot: „Én Istenem, jó Istenem…” Mire véget ért a „nyaralás”, mind tudta fejből az imát.
A hálószobában rend volt, az utcán semmi hangoskodás. Olyan jók voltak, hogy el se hitte senki, hogy ezek a gyerekek elsősök.
Hazafelé többen is sajnálkoztak azon, hogy a bibliaolvasás elmarad. Hiányérzetük támadt, mert nem volt saját Bibliájuk. Hamarosan azonban egy ismeretlen hívő asszony felajánlott harminckét Bibliát, így minden tanítványomnak adhattam egyet. Az olvasókönyvükkel együtt használták azt is.
Csodálatos négy évet kaptunk Istentől. Mások lettek a gyerekek, mások a szülők. Az én életem is nyitott könyv volt a gyerekek előtt, látták hitemet, látták a gyászhoz, súlyos betegséghez való viszonyulásomat. Velem élték meg a lelki harcokat. Csodákat tapasztaltunk meg, és szabadulásokat. Az istenélmények fellege úszott felettünk.
Aztán eljött az elválás napja is. Nyugdíjba mentem, hoztam haza a személyes tárgyaimat. Szerették volna, ha a Bibliámat otthagyom nekik. Féltek, mi lesz akkor, ha az iskolában nem lesz Biblia.
Tíz év után meglátogattak, és öt órán keresztül mesélték imameghallgatásaikat. A legnagyobb csoda az volt számomra, hogy egy eltévedt társukat visszaszerették a drogmentes életbe. A fiú csak egy évet vesztett, és amikor eljöttek hozzám, már minden rendben volt.
Isten lámpást gyújtott Tomi szívében, melynek fénye megvilágította társai szívét, és onnan terjedt a szülők és iskolatársak felé.
Mert az a parányi világosság a mennyek országára mutatott…
Frittmann Lászlóné