e-világ
Programok internetezéshez: Firefox
Cikksorozatunkban az öt legnépszerűbb böngészőt mutatjuk be. A programok mindegyike kibővíthető, mi azonban azokra a felhasználókra koncentrálunk, akik nem kívánnak kiegészítőkkel bíbelődni, hanem telepítés után már csak internetezni szeretnének.
Nehéz úgy beszélni a „Tűzrókáról”, hogy ne a kiegészítők, illetve a maximális bővíthetőség kerüljön a középpontba. A Firefoxnak ugyanis ez adja a savát-borsát, ezzel ír(t) történelmet. Jelenleg a világ második legnépszerűbb ilyen szoftvere, így egyre többen tanulják meg helyesen kiejteni a nevét, amely még véletlenül sem „firefoksz”.
Az 1.0 verzió 2004. november 9-én jelent meg, de a 0.1-es kezdeti változatig egészen 2002. szeptember 23-ig kell visszatekintsünk. Illetve ne is tekintsünk, nézzük inkább, mit is tud a jelenlegi stabil verzió, amely idén július 23-ától elérhető.
Egy fül nem fül?
Sokan gondolkodás nélkül rávágnák, hogy először a Firefoxban volt elérhető a többfüles böngészés. Bár a felhasználók tömegei valóban itt találkoztak vele, az elsőség dicsősége nem ezt a szoftvert illeti. Az Opera már tíz évvel ezelőtt képes volt erre. Ezzel együtt, azt hiszem, elvitathatatlan, hogy a világ a Firefoxból ismerte meg a Mozilla böngészője által sikerre vitt megoldást.
Több éve sokunk számára már elképzelhetetlen a fülek nélküli böngésző: az egyik oldal betöltődése alatt rápillantunk a másikra. Mindennek azonban hátránya is lehet, hiszen egy fül lefagyása „mindent visz”, sokszor ezer karakternyi munkákat eltüntetve. A friss Firefox-főverzió legfontosabb újítása a – Chrome-nál már ismertetett – összeomlás elleni védelem volt: ha egy fül lefagy, a többi ebből mit sem észlel.
Egy böngésző, rengeteg külső
Szintén a Firefox emelte be a köztudatba a bővítményeket, melyekből már tízezernél is többet találhatunk a programhoz. A letöltött bővítmények száma nemrég haladta meg a kétmilliárdot.
Felhasználói felületként harmincezer körüli témát használhatunk. A hivatalos nyelvezet szerint „personának” nevezett témákkal különféle kinézeteket adhatunk a böngészőnek, egészen a felismerhetetlenségig maszkírozva a szoftvert.
Intelligens mosópor helyett
intelligens címsor
Gyakran előfordul, hogy egy oldal címére csak félig emlékszünk. Ilyenkor jön jól a tűzrókás intelligens címsor, amely a félénken bepötyögött oldalcímrészletből megpróbálja kitalálni, hogy mire is gondoltunk. Az automatikus kiegészítő szolgáltatás egy legördülő listába rendezi az előzményekből és a könyvjelzőként elmentett weboldalakból a lehetséges találatokat. És hogy mitől intelligens? Nos, a címsor használat során folyamatosan tanul, azaz igazodik a preferenciákhoz, és egyre jobb találatokat ad vissza. A funkció első, a Firefox 3.0-ban található verziója óta lehetőség van az eredmények további finomítására is.
Firefox mint titkos ügynök
A Firefox alapverziójában is van helyesírás-ellenőrző, jelszókezelő és privát mód is. Ez utóbbi „esemény utáni” verziójának tekinthető a „webhely elfelejtése” funkció, amely az előzményeknél használható. Azokban az esetekben segít ez a megoldás, amikor egy már meglátogatott oldalhoz kapcsolódó összes adatunkat törölni szeretnénk. Ilyenkor ezzel az egyetlen gombbal gyakorlatilag semmissé teszünk mindent, ami arról árulkodik, hogy egy bizonyos weboldal bármely aloldalán bármikor is jártunk.
A fejlesztők mindegyik operációs rendszer használójára gondoltak, így a Firefox Windowson kívül az Apple gépein futó OS X-en, a Linux rendszereken, illetve az ezekhez hasonló, Unix-alapú rendszerek többségén is hibátlanul működik.
A tervek szerint októberben vagy novemberben jelenik meg a Firefox 4. Az őszi változat a sebesség további növelése mellett rengeteg nagyobb újítást tartalmaz majd, többek között alaposan megújul a kezelőfelület, valamint a jövő szeleként már jelen lévő HTML5 technológiát is támogatja majd a világ második legnépszerűbb böngészője.
Balogh Csaba