A vasárnap igéje
Szentháromság ünnepe után 21. (BIBLIA-) VASÁRNAP – JN 5,39–44
Az Írás titka
Nincs a földön még egy olyan könyv, mint a Biblia. Évszázadokkal ezelőtt íródott, sőt egyes részei évezredekkel ezelőtt, s az évezredek és évszázadok alatt milliók és milliók ismerkedtek vele, hallgatták és tanulták. Több mint négyszáz nyelvre fordították le a teljes Szentírást, és közel kétezer-ötszáz nyelven készültek részfordításai. Története során volt már a tudomány és a gondolkodás mértéke; volt idő, amikor belőle kiindulva értelmezték a világ fizikai törvényeit is, és kiszámították belőle, hogy mikor keletkezett a világ. Igazi „papirospápa” lett, ugyanakkor sok tévtanító is a Bibliára hivatkozva terjesztette téves nézetét.
Volt idő, amikor az egyház a Biblia gyönyörű kódexeit féltve őrzött kincsei között tartotta számon, miközben az Írás tanításától már régóta messze járt. Sokan használták és használják ma is a Bibliát okkult, babonás tevékenységek segédeszközeként. Rá hivatkoznak azok, akik ördögűzéssel foglalkoznak, és azok is, akik úgy vélik, sikerült kiszámítaniuk a világvége pontos időpontját.
Volt, hogy megcsonkították a Bibliát. A fülnek tetszetőst, a kornak vagy korszellemnek, egy-egy diktátor parancsának megfelelőt meghagyták, a többit kihúzták. Nevezték a vallást és vele a Bibliát – mint a kereszténység alapvető tanításait őrző könyvet – a nép ópiumának, amely megrontja, szolgaságba süllyeszti az embereket, megfosztja őket a józan gondolkodástól és önnön jogos érdekeik felismerésétől.
Nincs a földön még egy olyan könyv, mint a Biblia. Túlél és átvészel minden korszakot, minden könyvégetést, minden pokoli gondolatot és eszmét.
Mai korunkban inkább tisztelettel emlegetjük, mint a zsidóság és a kereszténység szent iratainak gyűjteményét, amely kultúránk és történelmünk ismeretéhez nélkülözhetetlen, múltunk, gyökereink feltárásában, identitásunk őrzésében felbecsülhetetlen értékű. Gyakran hangsúlyozzuk a Biblia meghatározó szerepét a világ erkölcsiségének fejlődésében.
Ám a Biblia nagyrabecsültsége, kulturális és történelmi szerepének hangsúlyozása ellenére is titok marad mindazok előtt, akik a kulcsot, amely a titkot megnyitja, nem ismerik, vagy nem akarnak tudni róla.
A kulcs, amely által helyesen, Isten akarata szerint érthetjük meg szent könyvünket, élő személy: maga az Isten Fia, az Úr Jézus Krisztus. Hiszen a Biblia, benne minden egyes szent könyv, azért íratott meg, hogy őt hirdesse, őiránta ébresszen hitet, és az ő dicsőségéről beszéljen.
Kérdezhetjük: igaz-e mindez a teljes Bibliára, igaz-e az Ószövetségre is? Igaz-e, amikor annyi háborúról, emberi gonoszságról, pusztításról olvashatunk, és a „szemet szemért, fogat fogért” elv is megfogalmazódik benne? A válaszunk ez: mégis igaz.
Emlékezzünk a teremtés történetére, az Ószövetség első lapjain olvasottakra: „…Isten Lelke lebegett a vizek fölött.” Isten Lelke, az Atya és a Fiú Lelke. A Fiúként majdan testet öltő második isteni személy, az Úr Jézus Lelke. S nem sokkal később, a bűneset büntetésénél Isten megígéri, hogy eljön majd az Utód, aki lábbal tapossa a kígyót, legyőzi a sátánt. Az ígéret nem vonatkozhat másra, mint Jézusra, aki halálával győzni fog a bűn, a gonosz, a sátán uralma fölött.
Majd a zsidó nép kiválasztásának, növekedésének, vándorlásának, hányattatásainak története következik. Miért? Hogy végül e népből szülessen meg a világ Üdvözítője. A próféták egymást követve, újra meg újra hirdették: eljön, akit Isten megígért! Őróla, Jézus Krisztusról beszéltek már az ószövetségi népnek is, róla írtak az Ószövetség könyveiben. Jézus ezért nemcsak magyarázza a Biblia igéit, hanem ő az, aki visszaadja eredeti értelmét az Ószövetségnek, és ő az, aki a Biblia valódi értékére, igaz tartalmára mutat rá. Zsidó hallgatóságának mai igénkben ezt mondja: az Írások rólam tesznek bizonyságot.
Ma, bibliavasárnapon pedig minket tanít vele Urunk: az Írások őróla tesznek bizonyságot. A Biblia minden egyes igéjének értéke attól függ, mennyire szól őróla, mennyire krisztusi tartalmú. S ha valamelyik ige ellentétes Krisztussal, a megváltás drága, szent evangéliumával, nekünk akkor is Krisztus a kulcs, a Biblia értékének egyedüli mértéke. Luther mondja: „Ha ellenfeleink az Írást alkalmazzák Jézus ellen, nekünk Jézust kell alkalmaznunk, s reá kell hivatkoznunk az Írás ellen.”
Ne a Bibliába vessük hát hitünket, ne a Bibliától reméljük üdvösségünket, hanem egyedül Krisztusban higgyünk, az ő drága és szent megváltó művében, melyről egyedül a Biblia tanúskodik hitelesen. Az Írások rólam tesznek bizonyságot – mondja Krisztus, s ha őt keressük a Biblia minden egyes lapján, akkor hamar felismerjük: ez a könyv nem azért íródott, hogy nekünk szerezzen dicsőséget, megbecsültséget, jó hírnevet, nem is egymás dicsőítésének alapjául akar szolgálni, hanem Isten dicsőségét hirdeti. Azt a dicsőséget, amelyet a világ szemében szégyenfának számító kereszt ragyogtat fel teljes fényében a hívők előtt. Mert tetszett az Istennek, hogy Krisztus a kereszt gyalázatát és gyötrelmeit viselve győzze le a gonoszt, halálával tiporja el a halált és nyissa meg az üdvösség kapuját minden ember előtt. Egyedül tehát Istené és a Fiúé, a Megfeszítetté minden dicsőség, dicséret és hálaadás!
Nincs még egy olyan könyv, mint a Biblia. Olvassuk, forgassuk, tanulmányozzuk ezért hűségesen, de ne magas nívójú erkölcsi tanításáért, kulturális értékéért: mert mit használ nekünk, ha az egész világot megnyerjük is vele vagy általa, de nem lesz miénk az örökkévalóság Krisztus kegyelme által. Olvassuk, forgassuk, tanulmányozzuk tehát Krisztusért! Egyedül őérte, hogy belé vetett hitünk ébredezzen és gyarapodjon, egykor pedig elnyerjük általa az élet koronáját Isten mennyei országában!
Isó Dorottya