evél&levél
Viharsarki meghurcolások
Édesapám, Fecske Pál evangélikus lelkész száz évvel ezelőtt, 1910. október 17-én született Csorváson, kántortanítói családban. Az Erzsébet Tudományegyetem Evangélikus Hittudományi Karára került Sopronba, ott végzett 1937-ben. Ugyanabban az évben, október 26-án szentelte őt lelkésszé D. Raffay Sándor bányakerületi püspök Budapesten.
Segédlelkészként Makón, Szolnokon, Nagykátán és Irsán szolgált. Ez utóbbi helyen ismerte meg Ponicsán Ilonát, aki később felesége lett; két gyermekük született. (Sógora, Ponicsán Imre szintén lelkészként szolgált.)
Fecske Pál 1943-ban – parókus lelkészként – Battonyára került. Nem félt a fizikai munkától sem, minden nyáron megkereste a családtagok „fejadagját”. Motoron járta be a szórványgyülekezeteket, itt konfirmálta meg Szokolay Sándort, a későbbi zeneszerzőt is.
Ránk, gyermekeire is kihatással volt az ő üldöztetése – engem például kitűnő iskolai eredményeim ellenére sem vettek fel gimnáziumba. Öcsémet a katonaság ideje alatt pedig a Jóisten segítette ki viszontagságos helyzetekből.
Huszonnyolc lelkész búcsúztatta édesapámat Szarvason, majd szülei mellett, Tápiószentmártonban helyeztük végső nyugalomra. Nagyszénáson a gyülekezet nagyon szép Fecske-házat, múzeumot alakított ki Édesapa emlékére.
Ami velünk történt a Viharsarokban, az az egész országban végbement sok lelkészcsalád életében. Meg kell bocsátanunk azoknak, akik elkövették ellenünk ezeket a tetteket! Édesapám üzenetként hagyta ránk: „Egész életemben soha nem akartam mást tenni, mint szeretni és megbecsülni az embert és hitemmel, szeretettel szolgálni embertársaimnak.”
Tarpataki Pálné Fecske Katalin (Solymár)