Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 43
- Viharsarki meghurcolások
evél&levél
Hozzászólás a cikkhez
Viharsarki meghurcolások
Édesapám, Fecske Pál evangélikus lelkész száz évvel ezelőtt, 1910. október 17-én született Csorváson, kántortanítói családban. Az Erzsébet Tudományegyetem Evangélikus Hittudományi Karára került Sopronba, ott végzett 1937-ben. Ugyanabban az évben, október 26-án szentelte őt lelkésszé D. Raffay Sándor bányakerületi püspök Budapesten.
Segédlelkészként Makón, Szolnokon, Nagykátán és Irsán szolgált. Ez utóbbi helyen ismerte meg Ponicsán Ilonát, aki később felesége lett; két gyermekük született. (Sógora, Ponicsán Imre szintén lelkészként szolgált.)
Fecske Pál 1943-ban – parókus lelkészként – Battonyára került. Nem félt a fizikai munkától sem, minden nyáron megkereste a családtagok „fejadagját”. Motoron járta be a szórványgyülekezeteket, itt konfirmálta meg Szokolay Sándort, a későbbi zeneszerzőt is.
- tavaszán Nagyszénásra került, ahol nagy gyülekezet várt rá. Végiglátogatta a híveket még a tanyákon is. Nagyszénási évei alatt renoválták a templomot, bővítették és korszerűsítették a parókiát, és kialakítottak egy gyülekezeti termet is. Hűséges tagja volt lelkészi munkaközösségének, pozitív hozzáállása egyházmegyei presbiterként pedig a nehéz időkben sokat számított.
- őszén kitört a forradalom, ő pedig hazafias beszédet mondott a piactéren. A római katolikus plébánossal ugyanakkor fékezte az egybegyűlteket, így nem volt vérontás. A beszéd miatt azonban a kommunista párt helyi emberei nagyon meghurcolták – a karhatalmisták egy időben minden temetés előtti éjszaka elvitték, és gumibottal verték a talpát és a veséjét. Négykézláb jött haza. A temetésekre se kántor, se édesanyánk nem kísérhette el, ráadásul ellenőrizték, hogy állva végzi-e a szertartást. Édesapám végül veserákban halt meg 1982-ben, ami érzésem szerint összefüggésben volt a sok gumibotos veréssel. (Erdélyi Zoltán, a jelenlegi nagyszénási lelkész nemrég találkozott az egyik volt karhatalmistával, aki azt mondta, hogy ő még most is lábánál fogva akasztaná fel édesapámat.)
Ránk, gyermekeire is kihatással volt az ő üldöztetése – engem például kitűnő iskolai eredményeim ellenére sem vettek fel gimnáziumba. Öcsémet a katonaság ideje alatt pedig a Jóisten segítette ki viszontagságos helyzetekből.
Huszonnyolc lelkész búcsúztatta édesapámat Szarvason, majd szülei mellett, Tápiószentmártonban helyeztük végső nyugalomra. Nagyszénáson a gyülekezet nagyon szép Fecske-házat, múzeumot alakított ki Édesapa emlékére.
Ami velünk történt a Viharsarokban, az az egész országban végbement sok lelkészcsalád életében. Meg kell bocsátanunk azoknak, akik elkövették ellenünk ezeket a tetteket! Édesapám üzenetként hagyta ránk: „Egész életemben soha nem akartam mást tenni, mint szeretni és megbecsülni az embert és hitemmel, szeretettel szolgálni embertársaimnak.”
Tarpataki Pálné Fecske Katalin (Solymár)
::Nyomtatható változat::
|