Tisztelet Svájcnak
A német nyelvű országok kulturális televíziója, a 3SAT nemrégiben egy egész sorozatban foglalkozott a második világháború alatt elhurcolt gyermekek tragédiájával. 1945-ben a buchenwaldi haláltábor felszabadításakor a felnőttek mellett rengeteg gyermeket találtak nagyon rossz egészségi állapotban. Sokan közülük, akiknek hozzátartozójuk sem maradt, Svájcban töltöttek több hetet családoknál. Többen ott is maradtak, továbbtanultak, és ma a helvét köztársaság polgárai. A „buchenwaldi gyermekek” után 1945 decemberében Svájc több tízezer osztrák gyermeket látott vendégül, majd 1947-ben a nemzetközi és a svájci Vöröskereszt akciója keretében magyar gyermekek tízezrei is Svájcban vendégeskedhettek.
Itt kezdődik az én történetem. 1948-ban, hatéves koromban én is a Svájcba utazó gyermekek között lehettem. 1948 februárjában indultak el a Keleti pályaudvarról a vonatok. Jómagam Niederwichtrachba, a helyi elemi iskola igazgatójához, a Bucher-Zbinden családhoz kerültem. A kis település, amely a főváros, Bern szomszédságában fekszik, Bern kanton dombos részén terül el. Szobám ablakából minden reggel láthattam az Eiger, a Mönch és a Jungfrau hegy csúcsait.
A harmadik héttől óvodába jártam, a negyediken pedig összejött a Bucher család: a házaspárnak tíz felnőtt gyermeke volt. Mindenki igyekezett szót váltani velem, valamilyen formában kifejezni, ahogyan mondták, a legkisebb testvérükkel megosztani a szeretetüket. Friedrich Bucher nemcsak az iskola igazgatója, hanem egyben a falu tűzoltóparancsnoka is volt. Minden hónapban ellenőrizte a parasztgazdaságokat, amelyek óriásinak tűntek nekem akkor. Több helyre elvittek vonattal, illetve postaautóval.
Az első osztályt részben Niederwichtrachban jártam. Ebben az időben látogatott meg Svájcban otthoni lelkészünk, Scholz nagytiszteletű úr, aki először képeslapon, majd Budapesten személyesen számolt be édesanyámnak arról, hogy alig ismert meg, mert legalább huszonöt centit nőttem, és az egész ruhatáramat kicserélték. Összesen háromnegyed évig tartott a svájci „édes élet”. Egy szomorú délután el kellett válnia „Josefli”-nek a svájci családtól.
1971-ben látogathattam meg újra az akkor már nyolcvannégy éves svájci „mamámat”, ő ekkor sokat mesélt ezekről az időkről. A Bucher-Zbinden család az első, illetve második világháború után összesen huszonnégy gyermeket vett magához rövidebb-hosszabb időre. 1945-ben két zsidó származású gyermek volt náluk; még évtizedek után is tartották velük a kapcsolatot, amely az elején nagyon nehezen alakult, hiszen a gyermekek a buchenwaldi haláltáborban voltak előtte. Az első időben sokat ettek, sőt az ágyuk is tele volt élelmiszerrel, sokszor csak egy hét után fedezték fel az eldugott, gyakran már megromlott élelmet a svájci nevelőszülők. Négy-hat hétig tartott, míg rájöttek a gyerekek arra, hogy élelem mindennap van, és senki nem veszi el tőlük. Nemcsak testileg, hanem lelkileg is sérültek voltak, a nevelőszülőknek nagyon vigyázniuk kellett arra, hogy a gyerekek soha semmit ne parancsként fogjanak fel.
A ’71-es látogatásom alkalmával svájci „mamám” gyermekeivel és unokáival nagyon jó kapcsolatom alakult ki, s még ma is tart. 1975-ben két „testvérnek” is viszonoztam a vendéglátást Magyarországon. 1975-ben meghalt a svájci „mamám”, sajnos a temetésére nem engedtek el. 1978-ban mehettünk el a niederwichtrachi temetőbe egy koszorúval.
A svájci nép segítő szándéka 1956-ban, a forradalom idején is megmutatkozott, különösen a forradalom leverése után, hiszen Svájc tízezer magyar menekültet fogadott be. A magyar egyetemi hallgatóknak külön kollégiumokat alapítottak Sankt Gallenben, Zürichben és Bázelben. Az utóbbiban az egyetemi árkádok alatt emléktábla hirdeti a magyar egyetemi hallgatók köszönetét. 2006-ban, a forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából pedig a zürichi egyetem központi épületében lepleztek le emléktáblát az 1956-os magyar egyetemi hallgatók, köszönetüket kifejezve, amiért itt folytathatták tanulmányaikat.
Makoviczky József