Bemutatkozik…
A melbourne-i magyar gyülekezet
Ha a gyülekezet életét tanulmányozzuk, figyelembe kell vennünk egyrészt Ausztrália földrajzi helyzetét, másrészt adottságait.
Ausztrália, ahogy az angolok mondják, down under, azaz „lent alul” terül el a térképen, távol Európától, távol az őshazától. A hatvanas évek második feléig – amíg a repülővel való utazás széles tömegek számára elérhetővé nem vált – hathetes hajóút várt arra, aki Európából útra kerekedett, s a nyolcvanas évek végéig ráadásul még a vasfüggöny is elválasztott minket hazánktól. Ma repülővel 24–30 óra alatt meg lehet tenni az utat.
Az Európánál sokkal nagyobb kiterjedésű kontinens lakossága több mint 20 millió fő, ebből mintegy 8,5 millió ember két hatalmas metropolisban, Sydney-ben és Melbourne-ben él.
Melbourne átlagos átmérője 80 kilométer, de nem szokatlan a városon belüli 100 kilométeres távolság sem. Villamos csak a belvárosban és a belső városnegyedekben közlekedik. A legtöbbet használt közlekedési eszköz a helyiérdekű vasút. Összesen tíz vonalat számlálhatunk meg, melyek mind sugárirányban vezetnek ki a belvárosból, értelemszerűen tehát minél inkább kifelé megy az ember, annál nagyobb a vonalak közötti távolság. A közelmúltig nem volt semmilyen összekötő tömegközlekedési eszköz az egyes vasútvonalak között.
Melbourne magyarsága ebben a hatalmas városban szétszórtan él. Az ideérkező bevándorló menekültek két hullámban jöttek: a világháború után, 1949–50-ben, majd ’56 után. Ezek az emberek egy teljesen idegen világban, a nyelvet sem ismerve, távol egymástól nagyon elveszettnek érezték magukat. Vasárnap, régi szokás szerint, elmentek az ausztrál templomba, de minden idegen volt nekik. Nem értették a prédikációt, az énekek, a liturgia mind ismeretlenek voltak számukra, a pap néhol a katolikus miseruhához hasonló öltözetben volt. Még a templomban sem találkozhattak semmi olyasmivel, amit otthon megszoktak.
Ezen kívánt változtatni egy lelkes família, Pesti János és családja. Férj és feleség egy kisebb gyermekkel villamoson, vonaton, kerékpáron és gyalog kereste fel mindazokat a magyar evangélikusokat, akikről tudomást szerzett. Az ’50-s évek elején aztán megtartották az első magyar bibliaórát. Olvasták a Szentírást, megbeszélték az igét, és énekeltek. Több református is csatlakozott hozzájuk.
Az ’56-os bevándorlással a bibliakör létszáma nagyon megnövekedett. Az Úr megáldotta a kis csapatot, és lelkipásztort adott neki Bernhardt Béla személyében, aki nem késlekedett Sydney-ben és Melbourne-ben is magyar gyülekezetet alapítani. Melbourne-ben 157 családból állt a közösség. Kelet-Melbourne-ben, amely a belvároshoz közel található, egy ausztrál evangélikus templomban tartották istentiszteleteiket. Az épület hamar „finnugor” templommá vált, mert az ausztrálok kiköltöztek a külvárosokba, és a „benti” gyülekezet gyakorlatilag kihalt. Ezután csak magyarok, észtek és finnek használták a templomot. Ez volt a gyülekezet fénykora.
1966-ban Bernhardt Béla amerikai kivándorlásával az egyetlen magyar lelkész Ausztráliában Kemény Péter maradt, akinek egyedül kellett megbirkóznia az egész diaszpóra pásztorolásával.
A ’80-as évek végén eladták és lebontották a „finnugor” templomot, és Kemény Péter halála is megviselte a gyülekezetet.
Ekkor végzett az itteni teológián Breglec Árpád magyar származású lelkész, aki mellesleg a vietnami háborúból visszatérve döntötte el, hogy teológiai tanulmányokba kezd. A lelkész eleinte nehezen beszélt magyarul, hiszen kisfiú volt, mikor kijöttek, de mára már tökéletesen írja, mondja prédikációit magyarul.
Gyülekezetünk a Lutheran Church of Australiához (LCA) tartozik. Jómagam pályafutásomat mérnökként kezdtem; 1995-ben szenteltek az Ausztráliai Evangélikus Egyház lelkészévé. Melbourne-ben és Adelaide-ben szolgálom a magyar gyülekezeteket.
Az elmúlt ötven év folyamán a gyülekezet tagjainak a száma nagyon megcsappant. Sokakat magához szólított az Úr. A fiatalabbak közül sokan beleolvadtak az ausztrál egyházi életbe. Nagyrészt már csak olyan idősekből áll a gyülekezet, akik nehezen tudnak eljönni a templomba. Átlagéletkorunk hetvenen felül van. Most már csak tíz-tizenöten vagyunk egy-egy istentiszteleten. A magas életkor mellett a nagy távolság és a szétszóródottság a legnagyobb gondunk. Utánpótlás hazulról gyakorlatilag nincs. Az olaszoknál, a görögöknél és a kínaiaknál jobb a helyzet, mivel onnan mindig érkezik elég kivándorló.
Beszámolóm végén álljon egy vidámabb hír. Tizenöt évvel ezelőtt sikerült katolikus és református testvéreinkkel együtt felépíteni gyönyörű magyar ökumenikus templomunkat (képünkön). Itt zajlanak istentiszteleteink és miséink. Minden évben legalább három ökumenikus istentiszteletet is tartunk a három felekezet részvételével, amelyen a lelkészek felváltva mondják a prédikációt. Ugyanannak az Úrnak a gyermekei vagyunk, és testvériesen, szeretetben, békében imádjuk és szolgáljuk az Urat a magyar Szent István-templomban.
Dabasy János evangélikus lelkész – Melbourne