Hírek, Kitekintés
Greifswald, Németország. Négyszázötven évvel ezelőtt halt meg Johannes Bugenhagen, akinek nagy érdeme volt, hogy az északnémet tartományokban hamar meggyökerezett a reformáció. Amit Luther és társai hirdettek, azt ő nagy bölcsességgel, főleg az egyházi rendek kidolgozása által, a gyakorlatba ültette át. Ennek emlékére hívott össze a Lutheránus Világszövetség hetven európai egyházi vezetőt tudományos tanácskozásra, amelynek ez volt a témája: „Növekedni, vezetni, alakítani”.
Bern, Svájc. Az Egyházak Világtanácsa hetven szakértő részvételével rendezett konferenciát a közel-keleti válságról. Samuel Kobia főtitkár azon fáradozott, hogy a zsidó–palesztin áldatlan állapotot a média ne nevezze két vallás egymás elleni háborújának. Egyetértés volt abban, hogy keresztények, zsidók és muszlimok egymással való párbeszédét intenzívebbé kell tenni a béke érdekében.
Windhuk, Dél-afrikai Köztársaság. Közös egyháztanácsot alapított a három namíbiai evangélikus egyház. Az új szervezet feladata, hogy az evangélium hitelessége érdekében feldolgozza a múlt ellentéteit.
Vatikánváros. XVI. Benedek pápa az 1978-ban elhunyt VI. Pálnak az ökumené érdekében kifejtett munkásságát méltatta. Ő vitte sikerre a XXIII. János által összehívott II. vatikáni zsinatot (1962–65), amely lehetővé tette az addig mereven elzárkózó római katolikus egyház eszmecseréjét más keresztény felekezetekkel és más vallásokkal.
Hamburg, Németország. A helyi labdarúgócsapat (HSV) egyesülete külön temetőt nyitott hűséges szurkolói számára – az egyesület és a csapat közvetlen közelében. A temetőt a helyi evangélikus püspök asszony is megáldotta, de beszédében kérte a szervezőket, hogy más csapatok szurkolóit se zárják ki a temetőből.
Ljubljana, Szlovénia. A szlovén reformátor, Primus Truber születésének ötszázadik évfordulója alkalmából a Szlovén Tudományos Akadémia háromnapos konferenciát rendezett, melyen Trubert a „szlovén nyelv Kolumbuszának” nevezték. 1550-ben szlovén bibliafordításával ugyanazt a szolgálatot tette e nyelvnek, mint Luther a magáéval a németnek és Károli a magyarnak: megteremtette népe irodalmi nyelvét.
Perejaszlav-Hmelnickij, Ukrajna. Mitrofán érsek jelentése szerint a moszkvai patriarchátushoz tartozó ortodox egyházának az országban 42 érseksége, 57 püspöke, 41 vezető lelkésze és 12 püspöki vikáriusa van. Ezek 10 904 gyülekezetet gondoznak, amelyekben 8516 pap és 443 diakónus dolgozik. 173 kolostorban élnek apácák és szerzetesek.
Tbiliszi, Grúzia. A grúz–orosz háború az ortodox egyházak közötti feszültséget is megnövelte. II. Ilia grúziai pátriárka tiltakozó levelet írt II. Alekszij moszkvai pátriárkának az orosz papok Abháziában kifejtett tevékenysége miatt; Abházia a Grúziától való elszakadásra törekszik. II. Alekszij válaszlevelében sajnálatát fejezte ki, hogy a politikai feszültségek megzavarták eddigi jó viszonyukat.
Vatikánváros. A pápai állam nem szándékozik elismerni Koszovó függetlenségét, mert nem szeretné, ha megromlanának a szerb ortodoxokkal való kapcsolatai.
Arusha, Tanzánia. A Lutheránus Világszövetség tanácsülésén bemutatták a Stuttgartban 2010. július 20–27. között megrendezendő tizenegyedik világgyűlés hivatalos logóját. Az erre kiírt pályázatot egy ludwigsburgi cég nyerte el. A kép nyíló rügy közepén keresztet ábrázol, amely alatt a világgyűlés témája olvasható: „Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma”.
Párizs, Franciaország. Még mindig nincs vége a franciaországi orosz ortodox egyház jogi helyzete miatt támadt huzavonának. A kommunizmus elől annak idején odamenekült fehéroroszok egyházát Jevlogij metropolita 1931-ben a konstantinápolyi ortodox patriarchátus szárnyai alá „menekítette”, azaz jogi fennhatósága alá helyezte. A moszkvai patriarchátus azóta sem nyugodott bele ebbe az önkényes szakításba, és mindmáig próbálja megosztani és zavarni a franciaországiak életét. A ma már soknemzetiségű egyház orosz kisebbsége mindenáron támogatná a moszkvaiakat, ennek azonban a nem orosz többség hevesen ellenáll.
Kalinyingrád, Oroszország. Tizenkét évi szolgálat után visszatér hazájába Heye Osterwald prépost, aki az orosz enklávéban gondozta a német származású, főleg Kazahsztánból odavándorolt evangélikusokat. A prépostsághoz negyvennégy gyülekezet tartozik, amelyek csak igen hathatós német egyházi segítséggel tudják végezni nehéz munkájukat.
Freiburg, Németország. A város három evangélikus templomában három időszerű témával foglalkoznak a prédikációk: „Az emberi szabadság az agykutatás fényében” – „Eredmények a génlaboratóriumból – meddig mehetünk el?” – „A bibliai teremtéstörténet és a mai természettudományos kutatások közötti különbség”.
Kairó, Egyiptom. Az ország hetvenkilencmillió lakosából csupán tízmillió a keresztény. Egyházaikat megtűri az állami törvény, viszont tiltja a muszlimoknak a keresztény hitre való áttérést. Egy neves egyiptomi személyiség már ötször kérte a bíróságot, hogy engedélyezze az ő és családja áttérését – mindeddig eredménytelenül. Mivel muszlim szélsőségesek halállal fenyegették, kénytelen rejtőzködve élni.
Bogotá, Kolumbia. A legújabb felmérés szerint az egykor csaknem színtiszta római katolikus Latin-Amerika tizenöt és huszonnégy év közötti ifjúságának hatvannyolc százaléka vallja magát római katolikusnak és tizennyolc protestánsnak. A százalékarány a protestánsok javára Bolíviában, Ecuadorban és Paraguayban a legmagasabb.
Arusha, Tanzánia. A Lutheránus Világszövetség tanácsa által felvett Kongói Evangélikus-Lutheránus Egyházzal száznegyvenegyre nőtt a világszövetséghez tartozó evangélikus egyházak száma. A tagegyházak hetvenkilenc országban összesen 68,3 millió evangélikust képviselnek.
Berlin, Németország. A Cicero című lap „népszerűségi listát” állított össze német keresztény teológusokról a lapokban közzétett cikkeik, tanulmányaik és a róluk szóló írások alapján. A lista élén a német származású római pápa áll, míg a második helyet Wolfgang Huber berlini evangélikus püspök, az EKD tanácselnöke nyerte el. Őt követi Karl Lehmann mainzi római katolikus kardinális és Margot Kässmann, a hannoveri evangélikus egyház püspök asszonya.
Mutare, Zimbabwe. Az Afrikai Metodista Egyház központi konferenciáján első ízben választott püspökéül egy asszonyt az ötvenegy éves Joaquina Filipe Nhanala mozambiki lelkésznő személyében. A mozambiki egyház tagsága az utóbbi tizenhárom év alatt háromszorosára nőtt, s jelenleg százhetven gyülekezetben százötvenezer hívőt számlál. A püspök asszony római katolikus volt, de fiatalkorában a metodista ifjúságban tapasztalt élményei hatására metodistává lett.
Összeállította: G. I.