Közép-európai életutak 2.
Ingujjtól ingujjig
A 20. század első fele egy pozsonyi magyar evangélikus család sarjának szemszögéből
Családunk történetét egy angol közmondással jellemezhetném: „There are three generations from shirtsleeve to shirtsleeve” (három generáció kell ingujjtól ingujjig). Dédapám mint ügyvéd megszerezte a vagyont, nagyapám megtartotta és gyarapította, édesapám – önhibáján kívül – elvesztette.
Jómagam 1916 áprilisában születtem Pozsonyban. Életem kezdeti szakaszán jómódban éltünk, kertvárosi villában laktunk, autónk volt, és szüleimnek még külföldi nyaralásokra is futotta négy gyermekkel. 1930 körül azonban beütött a világgazdasági krach. Ekkor kezdődött el tulajdonképpeni „ingujjra jutásunk”.
Én ebből akkor még keveset éreztem: 1938-ban fél évet tölthettem Svájcban francianyelv-tudásom gyarapítására, majd alkalmam nyílt egy amerikai tanárcsalád négyéves kislányát németre tanítani. Három hónapot töltöttem velük Párizsban, négy hónapot Ausztriában, majd Hamburgig is elkísérhettem őket.
Hazaérkezésem után gyors- és gépírónőként helyezkedtem el az Esterházy János vezette Magyar Pártban. Közeledett 1938. november 2., az első bécsi döntés ideje. A Pozsonyban tartózkodó Ciano olasz külügyminisztert meg kellett győznünk arról, hogy még jelentős számú magyar él Pozsonyban. Tüntetésre szántuk el magunkat. Este hétkor, amikor a dóm harangja megkondult, a Carlton Szálló elé vonultunk, és előszedve a kabátunkba rejtett piros-fehér-zöld zászlókat, elénekeltük a Himnuszt. Amikor azonban belekezdtünk a Szózat eléneklésébe is, a rendőrök gumibotokkal és locsolóautókkal szétzavartak bennünket. A bécsi döntés után teljes volt az elkeseredettség. Sok ismerősünk családostul távozott. Mi maradtunk.
Elérkezett azonban 1939. szeptember 1. A háború kitörésének hírére gazdám kijelentette, hogy addig nem enged haza, amíg nincs vége. 1940 áprilisáig még bírtam a honvágyat, de azután könyörögni kezdtem vendéglátóimnak, hogy valahogyan mégis juttassanak haza. A Conte di Savoya fedélzetén Gibraltáron keresztül érkeztem Nápolyba. Rómában ki kellett váltanom az időközben érvényét vesztett csehszlovák helyett a szlovák útlevelemet, majd Bolognán, Milánón, Firenzén és Velencén keresztül április 23-án szerencsésen hazaérkeztem. Az olaszok júniusban léptek be a háborúba, és nem sokkal később kaptam egy újságot a tenger habjaiban fekvő, megtorpedózott Conte di Savoya képével…
Hazaérve előadásokat tartottam a rádióban amerikai élményeimről, és folytattam munkámat a Magyar Pártban. Itt kezdődött életem új szakasza. 1941 nyarán Esterházy János megkért, hogy a vakációban készítsem fel fiát az őszi franciapótvizsgára. Ez sikeresen meg is történt. 1942 februárjában aztán újra szükség lett rám. Felesége betegsége miatt Esterházy kénytelen volt gyerekeit Budapestről Nyitraújlakra hozni. Engem kért meg, hogy kislányát, Alice-t tanítsam a negyedik elemi anyagára, hogy a tanév végén Budapesten levizsgázhasson. Ezután nagyon családias légkörben éltem át velük a háborús éveket. A gyerekek örömére, ha riadó volt a rádióban, nem az óvóhelyre szaladtunk, hanem a parkból néztük a felettünk repülő gépeket. A gyerekek a fűből szedték fel a radarok megtévesztése céljából leeresztett ezüstszálakat. 1944 karácsonya előtt el kellett jönnöm Nyitraújlakról, mert az oroszok már közeledtek, és én nem akartam elszakadni családomtól.
Adóssággal terhelt villánk kényszerű eladása után beköltöztünk a városba. A Bene¨-dekrétumok következtében a magyarokat mint „a Csehszlovák Köztársaság fasiszta szétrombolóit” megfosztották állampolgárságuktól, és pozsonyi lakásaikból a Duna túloldalán fekvő Ligetfalura telepítették ki őket. Édesapám tehát ötvennyolc évesen vált valóban ingujjassá: kitelepítve, irodája konfiskálva, az ügyvédi kamarából kidobva, állampolgárságától megfosztva. Másfél évnyi kitelepítés után kezdhetett új életet: egy pozsonyi magyar újság alkalmazta afféle mindenesként. Boldogan jött haza a hírrel: „Gyerekeim, örüljetek, kifutófiú lettem!” Hetvenkét éves koráig dolgozott ezen a helyen.
Saját történetem elbeszélését folytatva 1945-ben mint vöröskeresztes nővér az Auschwitzból megmenekült és Pozsonyig eljutott zsidókat ápoltam. Ezren voltak elhelyezve egy félig kész banképületben. Feladatom a járni nem tudók ápolása volt. Két hónapi megfeszített munka után a tífusz elleni második oltás következményeként negyvenfokos lázzal estem ágynak.
1948-ban ért véget életemnek a Pozsonyhoz köthető szakasza, amikor is férjhez mentem az általam szeretve tisztelt pozsonyi lelkészünk fiához, Prőhle Henrikhez. Ő ekkor Mosonmagyaróváron sógora fogkefegyárát igazgatta. Itt következett be az, hogy én a negyedik generációban is folytattam családunk ingujjra jutását, mert 1949 júniusában államosították a gyárat. A férjem szerencsére el tudott helyezkedni Budapesten mint tervstatisztikus.
Több mint ötven éve élek Budapesten, de pozsonyi gyökereim mindvégig meghatározók maradtak. Talán jól illusztrálja ezt, hogy a gróf Széchenyi István által 1836-ban alapított, 1945-ben megszüntetett, majd 2001-ben újraéledt Pozsonyi Magyar Kaszinó – mely ma a maradék pozsonyi magyarság kulturális és társadalmi központja – adott helyet 2006-ban a kilencvenedik születésnapom megünnepléséhez.
Prőhle Henrikné Samarjay Éva