Beszéljük-e lelki anyanyelvünket?
Gondolatok a reformáció kapcsán
Bizonyára nem egy olvasónknak ismerős a Magyar Rádióból a Beszélni nehéz és a Tetten ért szavak című műsor. A méltán népszerű adásoknak sok lelkes hallgatójuk van. Még sincs ok a felhőtlen optimizmusra, mert a médiában, a közéletben, sőt a kultúra területén is módszeresen folyik édes anyanyelvünk megrontása. Egyes alpári stílusú műsorvezetők és trágár beszédű közéleti személyiségek mellett az irodalmi elit egy része is tudatosan igyekszik tönkretenni ezt a drága kincset.
„Nyelvében él a nemzet” – valljuk reformkori nagyjainkkal. Az anyanyelv pusztulása nem lényegtelen kérdés, nem felszíni jelenség. Alkalmas arra, hogy aláássa egyes emberek és közösségek jövőjét, ezért nagyon komolyan kell vennünk ezt a problémát.
A reformáció ünnepének hónapjában gondolnunk kell lelki anyanyelvünk ápolására is. Luther életbevágóan fontosnak tartotta, hogy mindenki az anyanyelvén olvashassa Isten igéjét, ezért első tudatos reformátori műve az Újszövetség anyanyelvre fordítása volt. A németországi reformáció áldott magyarországi következménye, hogy előbb Sylvester János fordításában az Újszövetség (1541), majd Károli Gáspár műveként a teljes Szentírás (1590) is megszólalhatott magyar nyelven.
Ötszáz évvel később mégis aggódva kérdezem: Értjük-e, amit olvasunk? Beszéljük-e lelki anyanyelvünket? Nem váltunk-e lelki kozmopolitákká, akik Krisztust és az anyaszentegyházat, a hitet és a gyülekezeti közösséget elhagyva, lelki anyanyelvüket feledve élnek a pillanatnyi helyzetnek – teljesen mindegy, hol, hogyan és miért?
Luther egy – ApCsel 8,30 alapján tartott – igehirdetésében ezt mondja: „Tanítanunk kell az embereket, különösen a fiatalokat, hogy értsék az Isten igéjét, ha nem akarjuk, hogy Krisztus egyháza disznóóllá váljon.” Kemény, de megszívlelendő mondat!
Adja Isten, hogy a Biblia évében (is) olvassuk, értsük, beszéljük lelki anyanyelvünket!
Győri Gábor