Útitársunk, a Biblia
A szolgáló rebellis
Jeremiás könyve
Összességében nem tartozik a könnyen áttekinthető és minden történelmi összefüggés ismerete nélkül érthető könyvek közé.
Jeremiás prófétai működése valószínűleg több mint negyven évig tartott. E hosszú idő alatt hazája a legviharosabb időket élte át. Hol Egyiptom, hol a káldeusok, hol az asszírok, hol meg a babilóniaiak rohanták le, tették tönkre és mindnyájan ki is fosztották az országot. Sőt Jeremiás működése idejére esett a legnagyobb nemzeti katasztrófa, a nép előkelőinek Babilonba való deportálása is Krisztus előtt 586-ban. Nem könnyű azért a könyv nem időrendben összeállított jövendöléseit és történéseit a történelmi folyamatban elhelyezni.
Alig van viszont próféta rajta kívül, akinek származásáról, elhívásáról, egész életéről olyan sok adatunk lenne, mint éppen az övéről. Megtudjuk, hogy papfi volt Anátót városkából, korán kapott megbízást a próféta nem könnyű szolgálatára, amelyet – majdnem azt mondhatnám – nem száz-, inkább kétszáz százalékosan vett komolyan és töltött be.
Az olvasónak az a benyomása, hogy sok „szerencséje” nem volt, hiszen mindig a vesztes oldalon állt, s hogy a prófétálás volt élete legnagyobb tragédiája. De ez tévedés! Jeremiás mindig is az Isten oldalán található, még akkor is, ha hallgatói tévesnek, sőt büntetendőnek találják szavait és magatartását. S ő mindezt csak szenvedélyesen, teljes erőbedobással tudta tenni, még ha az életébe került volna is. Régi zsidó hagyomány szerint nem is halt természetes halált: amikor ultranacionalista honfitársai erőszakkal Egyiptomba hurcolták magukkal, állítólag ott meg is kövezték – mint az ellenséggel kollaboráló hazaárulót!
Nagy buzgóságából nem szabad arra következtetnünk, hogy Jeremiás nagyon élvezte volna azt, amit csinált. Éppen ennek az ellenkezője igaz: nem ismerünk még prófétát, aki annyit lázadt volna a megbízatás és megbízója, az Isten ellen.
Már fiatalon, zsenge korára való hivatkozással szeretett volna kibújni az Úrtól kapott küldetés alól. Sikertelenül. Amikor pedig még a saját városbelijei is meg akarták ölni, akkor csúnyán szemrehányást tett Istennek, hogy „rászedte” őt. De nem is vállalt könnyű feladatot, amikor ezt az utasítást kapta: „…gyomlálj és irts, pusztíts és rombolj, építs és plántálj!” (1,10) Már önmagában is ellentmondással van tele ez a hallatlanul nagy feladat!
Bizony Jeremiás gyomlálta és irtotta népének a nem Isten szerinti „kinövéseit”, hamis elvárásokat bírált meg, lerombolta a képmutatásra, igazságtalanságra, hazugságra és illúziókra épített homokvárakat. S a történelmi események – jellemző módon – mindig is őt igazolták. De ugyanakkor mintha egy más lélek is működött volna benne: teljes erővel dolgozott népe erkölcsi és anyagi felemelésének programján, sőt még a Babilonba elhurcoltakra is gondolt, jó lelkipásztorként.
Egy másik zsidó hagyomány szerint az elhurcoltak közé került volna ő is, miután Nebukadneccar király elfoglalta Egyiptomot Krisztus előtt 566-ban. Így érthető, hogy a deportáltakat sem ámította a hamaros hazatérés hamis illúziójával, hanem biztatta őket, hogy építsenek, szüljenek, vessenek, arassanak, és dolgozzanak „a város jólétén”!
Mi hát az üzenete ennek a nagyon meghurcolt és sokat szenvedett Isten-szolgának a mi időnkben? – kérdezzük kicsit tanácstalanul. De erre nincs okunk, mert majdnem hogy modernnek kell tartanunk témafelvetéseit és megoldási javaslatait!
Mindenekelőtt az Istenért való bátor kiállást tanulhatnánk tőle. Szenvedélyesen ostorozott mindenkit és mindent, aki vagy ami elhagyta a „folyóvíz forrását” – értsd: az egy igaz Istent – csak azért, hogy inkább repedezett falú ciszternákból szürcsölgessen áporodott vizet. A mi emberi ciszternáink nem tartják a vizet, de megfertőzik az életünket! Jeremiás egyetlen nagy biztatása: lehet és szabad „égni”, lelkesedni Istenért, mint ahogy perbe szállni is lehet vele!
Azzal sem tarthatott számot nagy sikerre és elismerésre, amikor azt hirdette, hogy a népek, nemzetek Urának nem csak Júda és Izrael lakosai kell, hogy engedelmeskedjenek. Az Úr igényt tart minden népre, mint ahogy ők is részesei lehetnek az ő igazságának, és megtapasztalhatják az irgalmát. Mert ő mindenki által megtalálható, ha teljes szívvel keresik (29,13).
Azt is megtanulhatjuk Jeremiástól, hogy nevükön nevezzük a dolgokat, és ne kenjük el őket! A gonoszságot, a szociális igazságtalanságot, a hamisságot, a házasságtörést, a gyanús esküdözést, a pótistenek utáni eszeveszett futkosást annak nevezi, ami: tudniillik bűnnek! Valószínűleg nem itt állna mai elszegényedő kereszténységünk sem, ha következetesen hirdettük volna mindig, hogy Isten ugyan megbocsátó Isten, de nem lehet alkudozni vele! „Az Úr a mi igazságunk” (23,6), s ez azt is jelenti, hogy Isten nem kész a kompromisszumokra. Előtte a bűn akkor is bűn, ha sztaniolba csomagolva akarjuk kívánatossá tenni.
Ez a papfi-próféta nem bírta elviselni – s ezt külön ki kell emelnünk! – a vallásos mezbe bújt alakoskodást. Amikor odaállt a templomkapuba, s a szemükre vetette a templomlátogatóknak szeretetlenségüket, szociális érzéketlenségüket, azt, hogy saját honfitársaikat teszik rabszolgákká, hogy az istentisztelet után egészen másképp viselkednek, akkor hevesen kikelt a fölösleges templomba járás és a hazug istentisztelet ellen. Mert nagyon rossz fényt vet az magára az Istenre is, ha csak szájjal tiszteljük templomában, de utána úgy teszünk, mintha az életvitelünk nem is tartozna az ő uralma alá! Biztosra kell vennünk, hogy Jézus idején is nagy tekintélye volt ennek az akkor már hat évszázados prófétai könyvnek. Amikor Jézus észrevette, hogy szavát hallgatják ugyan, de igazából mégsem hallják meg, akkor Jeremiástól kölcsönzött egy mondatot, aki annak idején rátámadt népére, mert szeme van, de nem lát, füle, de nem hall (5,21 = Mk 8,18). Amikor pedig megtisztította a templomot, Jeremiás szavaival űzte ki az árusokat, akik „latrok barlangjává” tették az imádság házát (7,11 = Mt 21,13). És legkedvesebb mondatában is visszacseng Jeremiás üzenete: „Jöjjetek énhozzám…”, és „megnyugvást találtok lelketeknek” (6,16 = Mt 11,29).
Máté evangélistát is Jeremiás szavaira emlékeztette a betlehemi gyermekölés tragikus eseménye: „…Ráhel siratta gyermekeit…” (31,15 = Mt 2,18) Pál is szívesen fordult a prófétához, sőt hozzá hasonlította magát, amikor azt írta, hogy Isten „anyám méhétől fogva kiválasztott” (1,5 = Gal 1,15). És Jeremiástól vett szavakkal intette a magukat túlságosan bölcseknek tartó korinthusi ellenfeleit is: „.Aki dicsekszik, az Úrral dicsekedjék”, tudniillik hogy „érti és tudja rólam, hogy én vagyok az Úr” (9,22–23 = 1Kor 1,31).
Prófétánk legcsodálatosabb jövendölését azonban, amelyben Isten új szövetséget kínál fel a tévelygő népnek, a Zsidókhoz írt levél szerzője hallotta meg kitörő örömmel. Gyülekezete emlékezetébe kívánta vésni Istennek ezt a nagy ajánlatát olyan időben, amikor „elcsüggedt kezek és tántorgó lábak” jellemezték az életét. A lelkipásztor szerző úgy gondolja, hogy ha Isten ezt az új szövetséget ajánlja föl, akkor ezzel leváltja a régit, amelynek ideje lejárt. Az újban Isten bocsánatot hirdet meg, de akkor itt már fölöslegessé válik mindenféle állatáldozat is (31,31–34 = Zsid 8,8–12 és 10,6).
Végül Jeremiás szavaira emlékeztetett Jézus bennünket, amikor az utolsó vacsorán a kehely borra azt mondta: „…ez az én vérem, az új szövetség vére, amely sokakért kiontatik a bűnök bocsánatára.” (Mt 26,28) Úgy látjuk, hogy ezt az új szövetséget jövendölte meg az anátótbeli papfi-próféta, Isten sokat megpróbált, lázadó, de mindig hűséges szolgája. Ezért „kötelező olvasmány” minden keresztény számára Jeremiás könyve!
Gémes István