Egymás terhét hordozzátok…
Akik a megnyílt ajtók mögött nyitott szívekre is találtak…
A fóti gyülekezet kirándulása Barcaújfaluba
Testvér-gyülekezeti kapcsolatokat bemutató rovatunkban ezúttal nem egy régóta olajozottan működő partneri viszony tényszerű leírását találjuk, hanem egy friss élménybeszámolót, amely egy Budapest környéki gyülekezet Erdélyben tett látogatását, illetve egy új magyar–magyar „lelki híd” alappillére elhelyezésének történetét meséli el.
Ez év augusztus elsején reggel hatkor indultunk el negyvenfős csapatunkkal a fóti templom mellől. A buszban, majd a nagyszalontai csonka toronyban elevenítettük fel az Arany Jánosról tanultakat. A Bihar-hegység első nyúlványai között, Kiskoh faluban meghúzódó Medve-barlang káprázatos látnivalót kínált, cseppkövek ezreit s a barlangban rekedt utolsó medve hatalmas csontvázát. Torockón már nem először jártunk. Másnap viszont új volt minden, a példaszerűen helyreállított Nagyszeben s benne az óriási szász evangélikus püspöki templom…
Meghatódva álltunk meg Árva Bethlen Kata síremlékénél a fogarasi református templom udvarán, s megcsodáltuk a megkopott vár óriás épülettömbjét. Az autóbuszon és a kiállításokon foglalkoztunk Mikes Kelemennel, Kőrösi Csoma Sándorral, Gábor Áronnal, s a csapat gyerekei felváltva helyezték el az otthonról hozott csokrokat szobruk tövében Zabolán, Csomakőrösön és Berecken.
Nem lehet sorrendet felállítani a tekintetben, hogy kinek mi tetszett a legjobban, a világörökség részét képező gelencei templom Szent László csatáját ábrázoló freskói vagy a kézdivásárhelyi múzeum több száz erdélyi falu népviseletébe öltöztetett babái. Pusztinán, de már az oda vezető úton is a moldvai csángók életével ismerkedtünk, a gyimesbükki őrházban, a történelmi Magyarország határánál megnéztük a magyar és a román vasút tárgyi emlékeit. Akadt útitársunk, aki a Hargitafürdőn megtett hosszabb fenyőerdei sétának örült, melynek végén a magas fűben vissza-visszacsúszva másztuk meg a Kossuth-sziklát. S akkor még nem is szóltunk a prázsmári erődtemplomban hallott hangversenyről, a zetelakai iskolások énekéről, szavalatairól. Nehéz lenne megmondani, hogy a két szabadon választható programon részt vevők közül kik jártak jobban, a Szovátán fürdőzők vagy a parajdi sóbányát látogatók. Hazafelé ejtettük útba a hatalmas vajdahunyadi várat, néztük meg a guraszádi templomot, s hajtottuk meg fejünket Aradon mind az aradi tizenhárom emlékoszlopa, mind a Megbékélés terén felállított Szabadság-szobor előtt.
Szólnunk kellene még az erdélyi falusi turizmus nagyszerű lehetőségéről, a félpanziót nyújtó háziak terített asztaláról, szíves kínálásáról, kényelmes otthonairól Gelencétől Zetelakán át Csernakeresztúrig. A melléjük „tálalt” testvéri szó már a fizetségen felüli volt.
Mi, fótiak régóta vágytunk arra, hogy testvéri kapcsolatba kerüljünk egy erdélyi gyülekezettel. Barcaújfaluba az ismeretség, a közösség megalapozásának reménységével érkeztünk meg. Nagyon meleg fogadtatásban volt részünk. A szállásunk az egyházközség családjainál volt. A közös étkezéseknek és a terített asztal melletti beszélgetéseknek az egyházközség kultúrháza adott otthont. Biztos vagyok abban, hogy nem csak nekem jelentett örömöt a gyülekezet lelkésznőjével, Székely Csillával beszélgetni közös örömeinkről és gondjainkról.
A megnyílt otthonokban nyitott szívekre is találtunk. Külön örömöt adott nekünk a vasárnapi istentisztelet gazdag énekes liturgiája. Kedvet kaptunk ahhoz, hogy itthon is gazdagítsuk istentiszteletünk liturgiáját. Az úrvacsorai közösség csak megerősített abban, hogy a mi Urunk szeretete nem ismer határt, országhatárt sem. Vasárnap délután az ottaniakkal együtt látogattuk meg a közeli Höltövény szász gyülekezetének gyönyörű templomát. A hatalmas és lélegzetelállítóan szép szárnyas oltár fölött a megfeszített Krisztus kitárt karjai bátorítottak minket élő reménységre.
Reméljük, hogy a barcaújfalusiak, ha előbb nem is, de a jövő nyáron visszaadják látogatásunkat.
Dr. Cserhátiné Szabó Izabella fóti lelkész