Igehirdetés magyarul – a világ minden táján
Diaszpórakonferenciát tartottak Budapesten
A magyarországi református konvent meghívására, a Magyarországi Evangélikus Egyház részvételével 2008. november 17–18-án diaszpórakonferencia zajlott Budapesten. A konferencia befejezéseként a világon szétszórt magyar nyelvű református egyházak és gyülekezetek – közöttük a nyugat-európai protestáns gyülekezetek képviselői – a Kárpát-medencében élő anyaegyházak vezetőivel közös nyilatkozatot fogalmaztak meg, melyet az alábbiakban röviden összefoglalunk.
A diaszpórában élő szolgatársak „küldetésüket az egyetemes egyház szolgálatának tekintik”, hiszen „az evangéliumot magyar nyelven hirdetik”… Ez az anyaegyházakkal azonos szolgálat szükségessé teszi a diaszpórában élők és az anyaegyházak közötti partneri kapcsolat létrehozását s a kapcsolattartásnak minden részletre kiterjedő kidolgozását. Erre nemcsak a missziói parancsból fakadó küldetésünk kötelez, de a nagyvilágban szétszórt híveink elvárása is, akik szétszórtságban, „diaszpórában élnek, dolgoznak, tanulnak, s egy más kultúrában is meg kívánják tartani hitüket, anyanyelvüket, s hagyományaikhoz, történelmükhöz ragaszkodnak egy más környezetben is. A lelkiség és protestáns hagyományaink építése, ápolása szempontjából a diaszpórában a folyamatos lelkipásztori jelenlét kívánatos.”
Az eleven kapcsolathoz szükséges egy közös bizottság létrehozása, amely a kölcsönös tájékoztatás szolgálatát végzi. Ám szükséges az anyaegyházak segítsége is a diaszpórában lévő lelkészi állások betöltésében, a misszió esetleges új szolgálati helyeinek kijelölésében. Ugyanakkor elengedhetetlen a lelkészek státusának, illetve nyugdíjjogosultságának rendezése is. A konferencia fontosnak tartja, hogy az anyaegyházak a külföldre készülő „ösztöndíjas diákokat készítsék fel kisegítő gyülekezeti szolgálatra, mérlegeljék a diaszpórában eltöltött gyakorlati év elismerését”, s ünnepek alkalmával kisegítőket küldjenek a szolgálatok ellátására. Ugyancsak kéri a konferencia – többek között – a diaszpórában élő egyházak és gyülekezetek sajátos szempontjainak figyelembevételét az egyházi sajtó munkájában.
A „vasfüggöny” évtizedei alatt nem volt, nem lehetett élő összeköttetés a diaszpórában élő gyülekezetek és az anyaegyházak között. Az előző esztendők olykor tétova próbálkozásai után ez az együttlét volt az első határozott lépés a szükséges kapcsolat megvalósítása felé. A hat hónap alatt felálló közös testület feladata lesz az imént ismertetett ajánlásokban megfogalmazott minden szükséges és fontos lépés megtétele. Kérjük és várjuk mindehhez Urunk jóváhagyó áldását!
Id. Zászkaliczky Pál nyugalmazott lelkész, a Maek főtitkára