Megváltásra várva
Az Egyesült Államokban a közelmúltban lezajlott választási kampány során igen feltűnő volt, hogy az utóbb megválasztott elnökkel, Barack Obamával kapcsolatban milyen gyakran használtak újságírók, kommentátorok olyan kifejezéseket, melyeket máskor csak biblikus környezetben hallunk. Jelentős magazinok címlapján olvashattunk „az új messiásról”, a „megváltásra váró amerikaiakról”. A gazdasági válság kibontakozása nyomán még több ilyen retorikai fordulatot hallottunk – lám a bajban hogy felerősödik a mégoly istentagadó politikusoknak a transzcendencia iránti fogékonysága!
Obama elnök lett, a világ legerősebb országának első számú vezetője. Ő az első színes bőrű elnök, ami önmagában is különös jelentőséget kölcsönöz személyének. A választás előtt sokan hitték, hogy a rejtőzködő rasszizmus miatt a közvélemény-kutatási adatok nem megbízhatóak. Sokan emlékeztek még Bradley Los Angeles-i fekete bőrű polgármester-jelölt esetére, aki nagy arányban vezetett a közvélemény-kutatások szerint, de a választást végül is elbukta. Mint tudjuk, Barack Obama elsöprő győzelmet aratott, Amerika újra a tolerancia és persze a korlátlan lehetőségek hazájaként szerepelhet a közbeszédben.
Míg az Egyesült Államokban a néhány évtizede még széles körben elterjedt előítéletesség látványos vereséget szenvedett, a dunaszerdahelyi stadionban szlovák rendőrök alaposan elvertek jó néhány magyar nemzetiségű szurkolót. Az okok máig nem világosak, s ha esetleg el is fogadjuk, hogy a Trianon előtti Magyarország térképének látványa nem tölti el parttalan lelkesedéssel a szlovák hatóságokat, ennek érzékeltetésére közismerten vannak humánusabb módszerek is, mint a rohamrendőrök gumibotja.
Szomorúan kell megállapítanunk, hogy mindez egy európai uniós tagállamban történik, azok után, hogy csatlakozásunkkor számtalanszor elmondtuk: az unió jogrendje kellő biztonságot ad és garanciát teremt a kisebbség jogainak érvényesüléséhez. Persze azok a honfitársaink is sokat ártanak az ügynek, akik mindenféle egyenruha-paródiában átmasíroznak az Ipoly szlovákiai oldalára, és nagy adag olajat öntenek a tűzre. Ennek ellenére sem lehet kétoldalú felelősségről beszélni, hiszen míg Magyarországon egy elszigetelt szélsőséges csoport provokál, a határon túl a kormánykoalíció egyik tagja uszít, a rendőrség pedig brutálisan botoz.
A két ország viszonya nagyon rég nem volt ilyen feszült. Ez a magyarországi evangélikusoknak különösen fájó, hiszen tudjuk, hogy a hazai lutheránusság szlovák anyanyelvű, gyökerű is. A szlovák püspökök mérsékletre intő nyilatkozatára méltó, szintén békéltető választ adtunk (lásd alább), hangsúlyozva, hogy mindent megteszünk a békesség érdekében. Tudjuk persze, hogy kis egyházunk szava alig hallatszik a vértolulásos hangzavarban. Ennek ellenére nagyon fontos, hogy aki hall minket, az tudja: a Jézus születésének megünneplésére készülő keresztények bíznak a viszonyok jobbra fordulásában.
Már-már közhely: Amerika túl messze van. Az előítéletesség nálunk még a mindennapok része, az etnikai ellentétek – úgy tűnik – még jó ideig megmaradnak régiónkban. A karácsonyi betlehemekre tekintve azonban a jól ismert alakokban igen színes kis csapatot fedezhetünk fel. A szent család, a pásztorok mellett ott vannak a háromkirályok, köztük Boldizsár, a „szerecsen király”.
Mi nem keverjük össze, nem ő a messiás, hanem az a kisded, akinek a csodálatában eggyé válunk. Feketék, fehérek, magyarok, szlovákok. Kinek-kinek a saját anyanyelvén kell hallgatnia és megszívlelnie Pál szavait: „Krisztusban tehát nincs zsidó, sem görög, nincs szolga, sem szabad…, mert ti mindnyájan egyek vagytok a Krisztus Jézusban.” (Gal 3,28) Az ünnepre készülődve talán azok is fogékonyabbá válnak az apostol szavaira, akiket egyébként nem vagy csak ritkán szólít meg az evangélium szava. Ebben bízva kívánok az Útitárs olvasóinak áldott ünnepet és boldog új évet!
Prőhle Gergely