Útitársunk, a Biblia
A leghűségesebb pásztor ígérete
Zakariás próféta könyve
A próféta neve azt jelenti: „akiről az Úr megemlékezett”. Mégis tanácstalanok lennénk, ha a személyét csak a neve alapján szeretnénk azonosítani. Csak az Ótestámentum legalább harminc Zakariás nevű emberről tudósít, a legkülönbözőbb élethelyzetekben. Sőt a Zakariásokból még az Újtestámentumnak is jutott: Keresztelő János édesapját is így hívták (Lk 1,15).
Szerencsénkre a mi Zakariásunk még az apja, Berekjá és nagyapja, Iddó nevét is közli. Igaz, hogy Ezsdrás 5,1 őt nem Berekjá, hanem Iddó fiának nevezi, de ennél sokkal fontosabb az, hogy a Babilonba deportáltak hazatérése utáni időben említi őt, mint aki Haggeus prófétával együtt az Isten házának újjáépítése idején „prófétált a Júdában és Jeruzsálemben levő zsidóknak”. Maga a próféta is segítségünkre siet, hogy a történelemben el tudjuk helyezni őt. Könyvét ugyanis így kezdi: „Dárius uralkodásának második esztendejében, a nyolcadik hónapban” lépett fel. Ez a perzsa király Kr. e. 521–486 között uralkodott, második éve tehát Kr. e. 520 volt. Sőt 7,1-ben Zakariás még pontosabb időadatot közöl: „Dárius király uralkodásának negyedik évében, a kilencedik hónapnak, a Kiszlév hónapnak negyedik napján” (tehát Kr. e. 517 novemberében) hallotta meg az Úr hirdetendő szavát. Ezt pedig még egy történelmi eseménnyel is összekapcsolja: akkor jött egy küldöttség Bételből, hogy Jeruzsálemben kérdezzék meg az Urat (7,1–3).
Volt egy egyházatya, aki Zakariás könyvét „a tizenkét kispróféta leghosszabbjának és leghomályosabbjának” nevezte (Jeromos). Pedig könyvét egyértelműen két nagyobb részre lehet felosztani. Az első nyolc fejezet igen eleven hangú, s érezteti, hogy a próféta a látomásait milyen hevességgel élte át. Szavain áttűz Istennek az Izraelt megtartó hűségébe és a róla való gondoskodásába vetett hite. Jeruzsálemet félti, és mindenekelőtt a templom építésének ügyét viseli a szívén. Hogy azonban helyreálljon Isten és a népe közötti jó viszony és egyezség – s ezt nem hallgatja el! –, a népnek meg kell térnie veszedelembe vezető útjáról. Isten mindent megtesz, hogy választottja, Jeruzsálem vigasztalásban részesüljön.
Kutatók már régen megfigyelték, hogy ezek a gondolatok többé-kevésbé hiányoznak a könyv második részéből. A 8–14. fejezetek nemcsak hogy nem tartalmaznak többé időben elhelyezhető eseményeket vagy időpontokat, hanem még népekre is utalnak, amelyek jóval Zakariás után léptek a történelem színpadára. Ugyancsak érdekes, hogy ebben a második részben milyen nagy szerepet kap a Messiás eljövetele, aki – szemben a földiekkel! – a leghűségesebb Pásztor. Sőt vele kapcsolatban kerül elő – ami az első részből teljességgel hiányzott – Istennek a népet tisztító munkája, no és ezzel kapcsolatban az utolsó ítélet fenyegető képe is. Eltűnik a színről Zerubbábel alakja, aki pedig a 4. fejezet nagy víziójában olyan fontos szerepet játszott, és csaknem messiási jelleget viselt.
A két nagy rész egymáshoz való viszonyának a vizsgálatánál azonban sokkal fontosabb, hogy – egy utalástól eltekintve, amelyben Júdás levelének 6. verse nem egészen érthetően idézi Zak 3,2-t – csak a könyv második nagy részéből találunk utalásokat vagy idézeteket az Újtestámentumban. Mégpedig igen fontos összefüggésben, főleg ami Jézus életét és működését illeti.
Amikor Jeruzsálembe vonul be virágvasárnap, Zakariást idézik az evangélisták: „Örvendj nagyon, Sion leánya, ujjongj, Jeruzsálem leánya! Királyod érkezik hozzád, aki igaz és diadalmas, alázatos, és szamáron ül, szamárcsikó hátán.” (Zak 9,9; Mt 21,5; Jn 12,15) Júdás ezüstjét is Zakariás említi, amelyet bérként kapott „a legeltetésért”, de amit ő csalódottan az Úr házának kincsei közé dobott (Zak 11,7–13). Amikor pedig Máté evangélista elmondja az Urát eláruló Júdás keserves végét, akkor úgy tudósít, hogy ő is megbánta a tettét, s odadobta a harminc ezüstöt az őt felbujtó főpapok és vének lába elé. Ők azonban – mivel Júdás közben önkezével vetett véget életének – vérdíjat látnak a pénzben, amelyet semmiképpen nem szabad az Úr háza kincsei közé tenni. Megveszik hát rajta „a Fazekasmezőt az idegenek számára temetőnek” (Mt 27,3–10). Ezt az esetet még Péter is megemlíti a Mátyás apostollá választása előtt elmondott prédikációjában (ApCsel 1,16–19).
Az utolsó vacsora után Jézus a tanítványaival zsoltárokat énekelve az Olajfák hegyére vonult, és ott közölte velük szomorúan: „Mindnyájan megbotránkoztok bennem, mert meg van írva: Megverem a pásztort, és elszélednek a juhok.” (Mk 14,26–27; Mt 26,31) Ez az idézet pedig Zak 13,7-ből való.
S amikor már holtan függött a kereszten, és János evangélista leírja, hogy lábszárcsontjai eltörésére már nem volt szükség, mert egy katona lándzsát döfött az oldalába, hogy meggyőződjék a halál beálltáról, akkor az evangélista rögtön megjegyzi, hogy ezzel is az Írás teljesedett be. A csonttörésre a páska törvényéből idéz (2Móz 12,46), de a lándzsadöfés Zak 12,10-re emlékezteti: „Rátekintenek arra, akit átdöftek…” Igen fontos ehhez megjegyezni, hogy a próféta ezt azzal kapcsolatban mondja, amikor „Dávid házára és Jeruzsálem lakóira” Isten kiárasztja „a könyörület és a könyörgés Lelkét”. Ezzel János is egyet tud érteni, hiszen ő a szenvedő, mégis győztes Messiást hirdeti, aki a halálával mindent elvégzett – éppen a reménytelenek és vigasztalásra szorulók javára!
Zakariás könyve azért érték számunkra, mert ezt az egyetemes Urat és Királyt hirdeti, aki igaz és győztes, ugyanakkor maga szegény és szamárcsikón lovagló. Mégis az egész világ Ura és Megváltója. S mi ebben az általa előre körvonalazott Messiás-képben a názáreti Jézust, a mi Megváltónkat ismerjük fel hálásan.
Gémes István