Protestáns összefogás Európában az identitás megőrzéséért
Hannoverben tanácskozott a Nyugat-európai Magyar Protestáns Gyülekezetek Szövetsége
Ez év augusztus 28-ától 30-ig Hannoverben tartotta éves közgyűlését a nyugat-európai magyar protestánsokat tömörítő szervezet.
Az alkalom közös vacsorával indult az erdőszéli, ám a belvárostól nem nagy távolságra lévő ifjúsági szállóban, amely az egész rendezvény helyszíne is volt egyúttal. A konferencia hivatalos megnyitása, valamint a köszöntések és a műsorterv megbeszélése után esti programként a hannoveri királyi kertben barokk zene és fényjáték szórakoztatta a résztvevők mintegy harmincfős csapatát.
Másnap délelőtt három előadás szerepelt a programban: Elsőként e sorok írója számolhatott be az Útitárs szerkesztőjeként az elmúlt másfél év tapasztalatairól, a munka örömteli oldaláról és a felmerülő nehézségekről. Ezek között elsőként azt említette meg, hogy a különböző célcsoportoknak a lappal szemben támasztott igényei igen szerteágazóak. Az előterjesztést beszélgetés követte, amelyben a szerkesztőt biztató szavakkal, de – leginkább református részről – némi kritikával is illették azért, amiért az újság a „magyar evangéliumi lap” alcím ellenére is túlságosan lutheránus szemléletben, az itthoni egyházi viszonyokat figyelembe véve íródik. Példaként hozták a szövetség protestáns összefogását, hangot adva annak a reményüknek, hogy a két felekezet itthon is hamarosan hasonlóképpen kíván egymással együttműködni.
Ezt követően Thorsten Leißer, a Németországi Evangélikus Egyház (EKD) emberi jogokért és bevándorlásért felelős referense tartott rövid előterjesztést arról, hogy feladatának tekinti egy olyan szerződés kidolgozását, amely a németországi magyar protestánsok jövőjét biztosítaná. A jelenlevő gyülekezeti képviselők kérték az előadót, hogy mielőbb vegye fel a kapcsolatot az anyaországi evangélikus és református egyház illetékes vezetőivel, és tárgyaljon a németországi magyar gyülekezetek jövőjéről. Meghallgatta a gyülekezetek (München, Stuttgart, Ulm, Köln, Hannover) hozzászólását, és az ügyek személyes és jóindulatú támogatását és rendezését ígérte.
Harmadik előadásként Bálint István János könyvbemutatóját hallgathatták meg a résztvevők. Molnár-Veress Pál, svédországi magyar lelkész meghívására Bálint István bemutatta a Szilágyságról szerkesztett új, vaskos könyvét Örök Szilágy címmel. A több mint ezeroldalas mű – a szerző kolozsvári és nagyváradi könyvei után – igen értékes dokumentum a hajdani Közép-Szolnok és Kraszna vármegyék egyházi és kulturális történetéről a kezdetektől napjainkig. A jelenlévők nagy érdeklődéssel hallgatták a bemutatót, és vásároltak a műből.
Az ebédszünetben sorra kerülő városnézés után – melyet a Hannoverben élő és a konferenciát szervező Dózsa Éva vezetése tett különösen élvezetessé – délután folytatódott a program. A szövetség közgyűlése keretében a jelenlévő gyülekezetek beszámoltak az elmúlt év eseményeiről, a gyülekezetekben folyó munkáról, beleértve az örömteli eseményeket, de a nehézségeket, kihívásokat is. Általánosságban a diaszpóra-létből fakadó nagy földrajzi távolságok jelentik a magyar protestáns közösségek összetartásának nehézségeit. A küldöttek beszámoltak ezen felül arról is, hogy az anyagi források szinte mindenütt apadnak, a támogatások összege Európa-szerte mindenhol csökken. A hozzászólások legnagyobb része ennek ellenére kifejezetten bizakodó hangvételű volt, mivel élő gyülekezetekről van szó, ahol a „lelkek” adottak, csak a struktúra nincs mindig biztosítva.
Másnap délelőtt a helyi magyar protestáns gyülekezettel együtt mintegy hetven fő vett részt a záró istentiszteleten, és ünnepelte közösen az úrvacsorát. Az alkalmon két evangélikus lelkész, Gémes Pál, a szövetség elnöke és Molnár-Veress Pál, valamint két református lelkipásztor, a házigazda Csákvári Dániel és Varga Pál, a szövetség társelnöke szolgált. A konferencia kötetlen hangvételű befejezését jelentette az ebéd, amelyet a helyi magyar gyülekezet tagjai készítettek, és amelyet a küldöttek a vendéglátókkal együtt a hannoveri református templom gyülekezeti helyiségében fogyasztottak el.
Szűcs Petra