|
Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2009
- 5
5. szám – 2009/10/18
Protestáns összefogás Európában az identitás megőrzéséért
Ez év augusztus 28-ától 30-ig Hannoverben tartotta éves közgyűlését a nyugat-európai magyar protestánsokat tömörítő szervezet.
>>
|
A boldogság „ad fontese”
Korunk egyik divatos betűszava a VIP, mely az „igen fontos személy”-eket jelöli („very important person”). A történelemben is találunk fontos személyiségeket, akikre az utókor emlékezhet. A reformáció október 31-i emléknapja is alkalmas arra, hogy egy igen fontos személyre emlékezzünk. Feltételezem, mindnyájan arra gondolunk most, hogy a kilencvenöt tételét a wittenbergi vártemplom kapujára kiszegező Luther Mártonról lehet szó… Én mégsem rá gondoltam, hanem arra, aki Luthernél ezerötszáz évvel korábban élt, aki a forrás, az élő evangélium, aki egyszer felment a hegyre, hogy a köré gyűlő tanítványokat taníthassa arra, hogyan lehetnek boldogok. Reformátoraink is e boldogságot kutatták és lelték meg, mert rátaláltak a legősibb forrásra, Jézus Krisztusra. Erre figyeljünk ma is, amikor a reformációra emlékezünk.
>>
|
Naphimnusz
Felséges Úr, mindenható s jó mindenek felett!
Tied a dicsőség, dicséret, áldás
és minden tisztelet!
Minden Téged illet, Felség, egyedül
s nincs ember, aki Téged méltón emleget.
Dicsérjen s ...
>>
|
Bizalom nélkül nem megy…
„Minden mi él, csak téged hirdet. Minden dicsér, mert mind a műved. Azzal, hogy él, ezt zengi néked: dicsérlek én, dicsérlek téged!”
>>
|
Vigasztalás ellankadtaknak
A figyelmes olvasó észreveheti, hogy Ézsaiás könyvének kezdete, középrésze és a vége nemcsak tartalmában, de a feltételezhető idői háttérben is különbözik egymástól. Az első harminckilenc fejezet egy nagy befolyású, papi próféta otthon élő gyülekezetének szól. A 40–55. fejezetek célja egy fogságba hurcolt nép erősítése. Az utolsó tizenegy fejezet viszont már szót sem ejt elhurcolásról és fogságról, hanem mintha csalódott és biztatásra, vigasztalásra szoruló néphez szólna. Vannak kutatók, akik ezt a három egységet egy prófétai könyv három részének tekintik. Legtöbben azonban úgy gondolják, hogy inkább beszéljünk első, második és harmadik Ézsaiásról, mert így világosabbá válik, hogy a három résznek miért annyira különböző a háttere és üzenetének súlypontja.
>>
|
Testvérek innen és túl
Evangélikus testvér-gyülekezeti kapcsolatok a Kárpát-medencében címmel 2009 szeptembere és decembere között négyrészes előadás- és beszélgetéssorozatot szervez az Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesület (EBBE) és a Magyar Evangélikus Konferencia (Maek). Minden hónap második csütörtökén egy-egy határon túli evangélikus közösség, illetve anyaországi testvérgyülekezete mutatkozik be a budapesti józsefvárosi evangélikus templomban.
>>
|
Határtalan lelkésztalálkozó
Két évvel ezelőtt két hazai határ menti evangélikus egyházmegye – a Győr-Mosoni és a Soproni – szervezte meg az osztrák, szlovák és magyar határ közelében szolgáló lelkészek találkozóját. A révfülöpi Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban zajlott rendezvény olyan sikeres volt, hogy a résztvevők úgy döntöttek, megismétlik. A következő évben Szlovákia lett volna a helyszín, ám technikai akadályok miatt akkor elmaradt a tanácskozás. Idén aztán a burgenlandi lelkészek jelezték, hogy szívesen helyet adnának az eseménynek.
>>
|
„Hosszú és gyümölcsöző együttműködésben bízunk”
A Magyar Evangélikus Konferencia alapszabályzatában többek között ezt olvashatjuk: „Feladatának érzi (…), hogy a magyar anyanyelvű evangélikus (protestáns) közösségek és személyek egymást és intézményeiket megismerhessék…” Ezt komolyan véve került sor arra a szószékcserére, melynek keretében tavaly nyáron, dr. Blázy Árpád budapest-kelenföldi lelkész szolgált Nagyváradon, míg idén júniusban Mátyás Attila nagyváradi evangélikus lelkész prédikált Kelenföldön. A visszahívás apropóját a Budai és Kolozsvári Egyházmegye közös lelkészi munkaközösségi ülése adta, melyet 2009. június 15–17. között tartottak Piliscsabán. Ez alkalomból beszélgettem a vendég igehirdetővel.
>>
|
Hírek, kitekintés
Jeruzsálem, Izrael. A város legrégibb, körülbelül háromezer-hétszáz éves falát fedezték fel ásatások során. A falat, amelyhez őrtornyok is tartoztak, jóval a zsidók honfoglalása előtt a kánaániták ...
>>
|
A zászló közepe nem maradhat üresen
Az ’56-os forradalom egyik sokatmondó szimbóluma a lyukas nemzeti lobogó, melynek közepéből a forradalmárok kitépték a zsarnokságot jelképező Rákosi-címert. Minden tisztulás, megújulás egy határozott nemmel, a régi elutasításával kezdődik. Ma sokakat kísért a mindent és mindenkit tagadó keserűség szelleme. Pedig fontos, hogy a határozott nemet világos igen is kövesse. A zászló szíve-közepe nem maradhat üresen!
>>
|
|
|
|