Amikor „palócos magyar” és „magyaros szlovák” egy nyelvet beszél…
A Luther-rózsa színei 2.
Amint az Evangélikus Élet 2010/11. száma már hírt adott róla, a Magyar Evangélikus Konferencia (Maek) 2010. március 5-én és 6-án második alkalommal rendezte meg tanulmányi konferenciáját A Luther-rózsa színei címmel Révfülöpön, az Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban. Szerzőnk ezúttal kevésbé az egzakt beszámolóra, inkább a rendezvényen szerzett benyomások továbbadására törekszik.
Napfényes, de hűvös idő fogadott minket Révfülöpön. Érdeklődő és többszörösen érintett személyként várakozással tekintettem, tekintettünk a rendezvényre. Az időjárás pedig mintha sommázná a jelent – egyházaink, népeink, nemzeteink helyzetét, állapotát. Adott a fény, benne a Luther-rózsa összes színe, s mi mégis hűvös viszonyok között didergünk.
Odabenn a konferenciaközpontban kiszínesedik a kép. Zászkaliczky Pál lelkész, Pali bácsi mindig megnyugtató szavai – Jézus követésére hív. Bizonyos értelemben előnyös helyzetben voltunk mi, „majdnem kétnyelvűek”, hisz ismerjük mindkét nyelvet. Tanultunk Vörösmartyt, de Országh-Hviezdoslav jelentősebb műveivel is ismerkedtünk. Kiemelkedően, gyönyörűen foglalja össze Käfer István professzor az irodalmi, kulturális együttélést a maga kicsinyes gyűlölködéseivel, de felemelő, hogy a kölcsönös tisztelet szükségessére is rámutat.
Majd megállunk egy történelmi eseménynél. A zsolnai zsinat 1610-ben az evangélikus egyház szervezeti, szerkezeti kialakításában maradandót alkotott. Bizonytalankodunk. Szlovák, magyar vagy éppen német ügy volt ez? Akkor nem így gondolkoztak. Sőt latinul jegyzőkönyveztek. Nem volt Szlovákia, sőt az adott pillanatban egységes Magyarország sem. A zsolnai zsinat az evangélikus egyház ügye volt, melynek során a másik nyelviségének fontossága, testvéri tisztelete is megnyilvánult.
Hányszor elkalandozunk a reformáció vívmányaitól! Bárcsak adná a jó Isten, hogy országunkban az 1610-es zsinat lelkülete térne vissza, s nem a jelenkor rossz hírű Zsolnája – Zilina. Nekünk, magyaroknak megjegyezném, hogy akkor és ott a zömében írástudatlan szlovák nyelvű evangélikusság gót betűs, ócseh nyelvű Bibliával és énekeskönyvekkel bírt; még évszázadokig nehezebb helyzetben volt, mint az akkor is megosztott magyarság. S minden nehézség ellenére kialakult a Tranoscius-kegyesség.
Egynyelvűnek teremtetett a világunk – jó volt hallgatni Bándy György professzort. Már egészen felmelegített minket az Úr üzenete Révfülöpön. Már-már nyelvészkedünk. Sőt értjük egymást, szlovákiai magyar, magyarországi szlovák. Palócos magyar és magyaros szlovák – Jézus követői! – értik egymást. Vannak színeink, s ezeket a színeket hordozza a Luther-rózsa.
Szépen kiteljesedik a konferencia Huncík Péter előadásával. Adja a jó Isten, hogy népeink, nemzeteink vezetői megfogadják az ajánlásait, tanácsait. Az ajánlás: a szeretet törvénye mindennapi életünk meghatározója, alapja kell hogy legyen. Ez az ismert titok.
Összegezve a két nap történéseit: kellenek az ilyen konferenciák. Istennek hála, nagyon jól sikerült. Bárcsak mind több emberhez elérne a szellemisége s hatása – az az üzenet, hogy értjük egymás beszédét, és halljuk meg a Szentlélek által a másikat is. Eltávolodtunk egymástól, mert a bábeli bűnt hordozzuk. S rideg viszonyok között éljük meg napjainkat, ezt látjuk a mindennapok nyomorúságaiban. Mert ne feledjük, kicsiny hazánkban (Szlovákiában – a szerk.) vannak lelkészfegyelmik is és olyan esetek, amikor tanácstalannak, erőtlennek érezzük magunkat. Egyedül Jézus által vagyunk sikerre hivatva!
A Magyar Evangélikus Konferencia statútumában talán nem is szerepel a nemzetek közötti feszültségek enyhítése. Mégis meggyőződésem, hogy a Maek jó úton halad, mert lehetőséget, teret, esélyt ad a másik megismerésére. Ezt folytatni kell. És örömömre szolgálna, ha a Szlovákiai Evangélikus Egyház keretein belül szlovákul is elhangoznának a révfülöpi előadások. Érdeklődő, örömteli várakozással hallgatnám újra.
Erős vár a mi Istenünk!
Srna Zoltán felügyelő (Százd, Szlovákia)