Archívum
Rovatoló
Keresés
Vonalvég
DH logo
Legfrissebb
Előfizetés
Egyházkerület
Evangélikus honlap

Rovatoló
Hírek - Lelki táplálék - Fáklyafény - Aktuális - Egyháztörténet - Iskoláink - Megkérdeztük - Könyvbemutató - Gyermekoldal - Versek - Egyéb - Visszhang - Pályázatok - Arcképcsarnok

Hírek
Egyházkerületünkben történt
Lelki táplálék
Igehirdetések, áhitatok, meditációk
Fáklyafény
"Szent igédnek fáklyafénye" - gondolatok az egyházi esztendő heti igéiről
Aktuális
Az eltelt hónap aktuális témája
Egyháztörténet
Válogatás egyházkerületünk múltjából
Iskoláink
Beszámolók oktatási intézményeink életéből
Megkérdeztük
Interjú érdekes emberekkel aktuális témákról
Könyvbemutató
Egyházkerületi és egyéb fontos kiadványok bemutatása
Gyermekoldal
Rejtvények, gyerekírások, gyerekrajzok
Versek
Irodalmi illusztrációk
Egyéb
Minden más
Visszhang
Szerkesztői üzenetek, levelek, reagálások
Pályázatok
Egyházkerületi pályázatok, díjak
Arcképcsarnok
Ismert lelkészek és nem-lelkészek
Evangélikus Egyház - Online újságok - Dunántúli Harangszó - Archívum - 2003 - 12 - Hármas ünnep Kötcsén

Hírek

Hozzászólás a cikkhez

Hármas ünnep Kötcsén

Aki megfordul Kötcsén, annak meg kell ismernie egy nagyon fontos kifejezést. Ez a kerbájt. Erős fantáziával is nehezen fedezhető fel benne az eredeti jelentése, amely a német templomszentelési ünnep napjára (Kirch-Weih-Tag) utal.

A falu lakói ugyanis egykori betelepítettek utódai, akik ezen az ünnepen egyszerre adnak hálát a kapott új hazáért, a türelmi rendelet utáni toleranciáért és templomukért, valamint az új termésért. Őseik, amikor letelepedtek ezen a vidéken, 1797 tavaszán letették templomuk alapkövét, és a következő év november 21-én szentelték fel. Ennek emlékére ünnepelnek ma is. A kívülálló vendég számára felejthetetlen, amikor a férfiak rozmaringot tűznek a kalapjukra, és egyfajta liturgikus mozdulatok kíséretében birtokba veszik az új bort. November 22-én, a hármas ünnep első eleme istentisztelettel kezdődött, melyen Ittzés János, a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke a 46. zsoltár alapján hirdetett igét. Az ünnepségsorozat második pontja a parókia előtt folytatódott, amikor a püspök felszentelte a megújult lelkészlakást. Dr. Reinhardt Miklós, a gyülekezet felügyelője az istentisztelet végén elmondta, hogy 1847-49 között épült a parókia. A mostani felújítás 14,5 millió forintba került, amelynek jelentős hányadát egy régi iskolaépületért kapott kárpótlás biztosította. A hiányzó 5 millió forintot a Széchenyi terv pályázatán nyerték el. Ezután kezdődött a hagyományos kerbájti ünnepség a templom-kertben. Ebben érdekes volt meglátni a jellegzetesen magyar szim-bólumok megjelenését. Kötcsén tudatosan magyarosodott el a gyülekezet. Ennek érdekében 1812-ig folytak csak német nyelven az istentiszteletek. Ezután két nyelven prédikáltak, majd 1896-tól napjainkig csak magyarul.

A magyarországi német evangélikus „búcsú” tájszólásban „kerwei” azaz Kirchweihfest, és sok helyen nem az éppen álló templom felszentelésének az emlékünnepe, hanem a gyülekezet magyarországi letelepedése (18. század 20-as évei) után tartott legelső istentiszteletéé, illetve a lelkészi állás megszervezéséé. Ahol Tolna-Baranyában megvannak a legelső anyakönyvek, azok mind a „búcsú” napjával, vagy egy-két nappal utána kez-dődnek. (Néhai Lackner Aladár figyelt fel erre.) Miután a lelkészi javadalmat jórészt természetben biztosították, ezért meg kellett várni, mire mindent betakarítottak, illetve az összes kinti mezőgazdasági munkát elvégezték (akinek a „búcsúra” bármi-lyen kinti munkája elvégzetlen maradt, azt a legények a határ-szemle után gúnyversben közhírré tették). Ezért esnek ezek az ünnepek az őszre (Simon Júdás; Márton; Erzsébet nap, illetve a hozzájuk legközelebb eső vasárnap) Ezzel kezdődött a báli szezon ádventig, illetve később az olvasókörök működése – és álta-lában minden intenzívebb egyházi munka – a szántóföld hóolvadás utáni felszáradásáig. (Krähling Dániel, a Tolna-Baranyai Egyházmegye esperese)

Az utóbbi években a gyülekezetet Siófokról gondozták, de Lampért Gábor szolgálata után most már helyben lakó helyettesként Havasi Kálmán nyugalmazott lelkész hirdetheti Isten igéjét

Regionális hozzárendelés: Kötcsei Evangélikus Egyházközség


::Nyomtatható változat::

 

Keresztény honlapok

Evangélikus Egyház

Keresztény portál

Internetes lelkigondozás

Luther élete

   Legendák

   Luther kora

   Luther életrajza

   Barátai, bizalmasai

   Aktuális

Protestáns honlap

   Egyházak

   Intézmények

   Mérföldkövek

   Panteon

   Szellemi központok

   Művészetek

   Aktualitások


© Magyarországi Evangélikus Egyház,
Internet Munkacsoport, 2002.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster