Vonalvég
Előfizetés
Egyházkerület
Evangélikus honlap

Hírek - Lelki táplálék - Fáklyafény - Aktuális - Egyháztörténet - Iskoláink - Megkérdeztük - Könyvbemutató - Gyermekoldal - Versek - Egyéb - Visszhang - Pályázatok - Arcképcsarnok

Egyházkerületünkben történt
Lelki táplálék
Igehirdetések, áhitatok, meditációk
Fáklyafény
"Szent igédnek fáklyafénye" - gondolatok az egyházi esztendő heti igéiről
Az eltelt hónap aktuális témája
Egyháztörténet
Válogatás egyházkerületünk múltjából
Iskoláink
Beszámolók oktatási intézményeink életéből
Megkérdeztük
Interjú érdekes emberekkel aktuális témákról
Könyvbemutató
Egyházkerületi és egyéb fontos kiadványok bemutatása
Gyermekoldal
Rejtvények, gyerekírások, gyerekrajzok
Versek
Irodalmi illusztrációk
Minden más
Visszhang
Szerkesztői üzenetek, levelek, reagálások
Egyházkerületi pályázatok, díjak
Arcképcsarnok
Ismert lelkészek és nem-lelkészek
Evangélikus Egyház - Online újságok - Dunántúli Harangszó - Archívum - 2004 - 1 - VALLÁSSZABADSÁG - DE NEKEM IS…!

Visszhang

VALLÁSSZABADSÁG - DE NEKEM IS…!

E z az írás első felindulásomban született. Aki olvassa, így olvassa. Nekem azzal nincsen problémám, hogy hazánkban vallásszabadság van. Hogy megmaradunk-e, az mindenekelőtt úgyis az Úristen kegyelmén múlik. Amit azonban nemrégiben átéltem, az egyszerűen felháborított.

Történt ugyanis, hogy mit sem sejtve megérkeztem a Győr-Soproni Egyházmegye Rábcakapin található ifjúsági központjába, hogy a megbeszélés szerint megtartsam az éppen aktuális tábor záróistentiszteletét. Az udvaron egy jól öltözött fiatalembert találtam, amint a tábor vezetőjével beszélgetett. Odamentem hozzájuk, és fél percen belül kiderült, hogy az illető a Jehova Tanúiként ismert szekta egyik tagja, egykori evangélikus, aki azon a délelőttön „megszállta” a falut hasonlóan erőszakos társaival együtt. Mondanom sem kell, hogy kevés sikerrel. Elvetem az erre a szektára jellemző agresszív hittérítési stílust, és azt hiszem, hogy ezzel a legtöbben így vagyunk. De amit akkor műveltek, az már az emberi butaság és tiszteletlenség csúcsa volt. Vezetőik, akik lelki és szellemi sivárságban, rabságban tartják az általuk megszédített szerencsétleneket, folyamatosan hivatkoznak a jelenleg érvényes jogszabályra, amely elhibázott módon boldog-boldogtalannak lehetőséget ad az egyházalapításra. Ugyanők azonban szemtelenségükben már odáig merészkednek, hogy betörnek egy másik felekezet – egy „valódi” egyház! – intézményébe, hogy ott hirdessék önmagukat! Lehet, hogy legközelebb a templom előtt várnak majd, hogy az istentiszteleten ők prédikálhassanak…? Ha a vallásszabadság emberi jog, akkor ezt a jogot én is követelhetem magamnak. Nem akarok mást, mindössze annyit, hogy ne rohanjanak meg naponta az utcán mindenféle emberek, hogy megmagyarázzák: rossz a hitem. Ne csengessenek be a lelkészi hivatalba – erre is volt már példa, ráadásul egyházi ünnepnapon –, ne akarjanak elragadni onnan, ahol a helyem van, ne törjenek be abba a belső szobába, ahol kettesben lehetek az én Istenemmel. Akit – kívánom tiszta szívemből – találjon meg minél előbb, minden tévelygő, az „Őrtorony Társaság” rabságában sínylődő embertársam.

Tubán József (evang. lelkész, Csorna)

Regionális hozzárendelés: Csornai Evangélikus Egyházközség

Keresztény honlapok