Vonalvég
Előfizetés
Egyházkerület
Evangélikus honlap

Hírek - Lelki táplálék - Fáklyafény - Aktuális - Egyháztörténet - Iskoláink - Megkérdeztük - Könyvbemutató - Gyermekoldal - Versek - Egyéb - Visszhang - Pályázatok - Arcképcsarnok

Egyházkerületünkben történt
Lelki táplálék
Igehirdetések, áhitatok, meditációk
Fáklyafény
"Szent igédnek fáklyafénye" - gondolatok az egyházi esztendő heti igéiről
Az eltelt hónap aktuális témája
Egyháztörténet
Válogatás egyházkerületünk múltjából
Iskoláink
Beszámolók oktatási intézményeink életéből
Megkérdeztük
Interjú érdekes emberekkel aktuális témákról
Könyvbemutató
Egyházkerületi és egyéb fontos kiadványok bemutatása
Gyermekoldal
Rejtvények, gyerekírások, gyerekrajzok
Versek
Irodalmi illusztrációk
Minden más
Visszhang
Szerkesztői üzenetek, levelek, reagálások
Egyházkerületi pályázatok, díjak
Arcképcsarnok
Ismert lelkészek és nem-lelkészek
Evangélikus Egyház - Online újságok - Dunántúli Harangszó - Archívum - 2004 - 10 - Tanévkezdés, örömmel

Tanévkezdés, örömmel

2004. szeptember 4. – Balatonakali. Azt gondolom, ez a nap is maradandó emlék a Mencshely-Nagyvázsony-Szentantalfa-Zánkai Gyülekezet területén hitoktatásban részesülők számára. Hiszen immár negyedik alkalommal gyűlnek össze a gyülekezet hittanosai a tanév első hétvégéjén, hogy játékos keretek között adjanak számot arról, mit is tanultak az elmúlt évben a hittanórákon.

Szentantalfa, Nagyvázsony és Mencshely után ezen az őszön Balatonakali adott otthont e tanévnyitó alkalomnak. Igaz, hogy e község a Balatonfüred-Dörgicsei Gyülekezet „felségterülete”, mivel azonban néhány gyerek innen jár a zánkai iskolába, s ott kapcsolódik be a hitoktatásba, így alapos jogcím volt arra, hogy otthont adjanak ennek az alkalomnak. A házigazda nevében a helyi gyülekezet lelkésze, Riczinger József köszöntötte a megjelent vendégeket, gyermekeket és szülőket, s e szeretet kézzelfoghatóvá vált abban, ahogyan a helybeli szülők felkészültek, megteremtve a verseny feltételeit, s ahogyan ellátták a jelenlevőket mindenféle jóval. Kilenc óra előtt gyülekeztek kicsik és nagyok a balatonakali evangélikus templom előtt. Isó Dorottya – aki január óta látta el veszprémi lelkészi munkája mellett a gyülekezet helyettes lelkészi szolgálatát – a templomban a harangszó után énektanítással nyitotta meg a napot. Ezután Németh Szabolcs – a gyülekezetbe augusztus közepén érkezett – fiatal lelkész tartotta a nyitóáhítatot. A kezében levő mobiltelefonra utalva arra hívta fel a figyelmet, hogy Isten is szólni akar mindenkihez. Míg mi a technika eszközeit használjuk fel arra, hogy kapcsolatba lépjünk egymással, ő az igén keresztül szólítja meg az embert. Szava nincs helyhez és időhöz kötve, s a „térerő” is állandó. Rövid eligazítás után mind az öt csapat elindult első állomáshelyére. A templomnál, könyvtárnál, művelődési háznál, a strandon és a hajókikötőben kialakított állomásokon a felnőttek épp olyan izgalommal várták a csapatokat, mint a gyermekek a megoldandó feladatokat. Az elmúlt tanév anyaga került terítékre. Volt, ahol „kérdezz-felelek” formában adtak számot tudásukról. Jó volt látni az izgal-mat egy-egy feladatcsoport ismertetése előtt, s a feladatok megoldása után az örömtől csillogó szemeket. Aki eddig nem tanulta meg, azoknak most bizonyára kitörölhetetlenül bevésődött a helyes válasz. Bár verseny volt a javából, mégsem volt egyetlen vesztese sem. A delet már régen elharangozták, amikor a legutolsó állomáson is megoldották a feladatokat. Megkönnyebbülve és hangosan korgó gyomorral indultunk el a nap utolsó helyszínére, a strandra. Rövid közös imádság után mindenki nekiesett a finom ebédnek. Rántott hús és különböző ízesítésű pizzákból állt a választék. Nem is maradt éhes senki sem! Az eredményhirdetés előtt még egy újabb „megpróbáltatás” várt a résztvevőkre. A közös játékban felnőttek és gyerekek, fiatalok és idősebbek egyaránt játszottak. Teljes odaadással söprögették a teniszlabdát a fűben a bóják között, s nagy átéléssel vettek részt a „ruhaváltó” váltóban. A közös játékot lufifújó verseny zárta. Elfáradva és kitikkadva, de annál kíváncsibban várta mindenki az eredményhirdetést. Közhely, de mégis igaz: nehéz dolga volt a zsűrinek. A szoros versenyben végül is a következő eredmény született: első lett Szentantalfa csapata (képünkön), és a verseny vándorserlegét egy évig őrizhetik a szentantalfai templomban. Második lett Nagyvázsony nagy csapata, harmadik a mencshelyi, és megosztott negyedik helyezést ért el a nagyvázsonyi kisebbek és a zánkaiak csapata. Az első három helyezett tortáiból mindenkinek jutott. A sok-sok ajándék emlékezetessé tette a napot. A különdíjakból még jutott a „legelevenebbek” címet kiérdemelteknek is. Köszönet illeti mindazokat, akik munkájukkal hozzájárultak a nap sikeréhez. Mint a gyülekezet egykori lelkésze, örömmel vettem részt ezen a versenyen feleségemmel együtt. Jó volt látni egykori hittanosainkat, gyülekezetünk jelen levő tagjait. S kimondhatatlan öröm, hogy a lelkészváltással együtt járó többletfeladatok ellenére is folytatódik egy hagyomány, amelyben épül és növekszik, amelyben hitében is erősödik egy kis közösség. Adja Isten, hogy a most versenyzők egykor majd szülőként is elkísérhessék gyermeküket a tanévnyitó hittanversenyre akár ide, akár máshova – követve ezt a kezdeményezést.

Mihácsi Lajos (ev. lelkész, a nyugdíjasház igazgatója, Sopron)

Regionális hozzárendelés: Mencshely–Nagyvázsony–Szentantalfa–Zánkai Társult Evangélikus Egyházközség

Keresztény honlapok

Evangélikus Egyház