Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Dunántúli Harangszó
- Archívum
- 2004
- 5
- 100 éve született id. Dorn Vilmos
Arcképcsarnok
100 éve született id. Dorn Vilmos
Jézus Krisztus Urunk apostola, Pál valószínűleg látta az olimpiai küzdőteret, ahonnan a sportolók világversenyei egykor elindultak. Ezért ír a Krisztustól elhívottak és őt követők „futamának”célegyeneséről, és önmaga megsanyargató öklözésének meneteiről. – Ez a kép jut eszembe, amikor Dorn Vilmosra, a győri gyülekezet egykori pénztárosára emlékezem, aki 1904. május 5-én született Sopronban.
Mert atlétatermetű ember volt. Vitézi megjelenése tekintélyt parancsoló volt, amikor a templomudvarból a kis ajtókon át az idős testvérek és árva gyermekek folyosóit járta. Néha tréfásan sorakozót rendelt el kicsiknek, nagyoknak.
Műszaki felsőfokú iskolát végzett, de szinte minden gazdasági ügyben fáradozott a gyülekezetben és szeretetházunkban. Minden hivatalos iratot, sok száz oldalas számszaki ügyvitelt, jegyzőkönyveket saját keze írásával jegyzett ékesen, gondosan, olvashatóan. A konventi középső kapu melletti szobában dolgozott reggeltől késő estig. Télen a „jégveremben”. 42 éven át viselte az akkori gondok súlyát, 1931-től 1973-ig.
Drága párja, Györgyi Erzsébet (1906.03.19-1980.07.11.) három szép gyermekkel ajándékozta meg. Párjához hasonló alapossággal, az anyai szeretet hűségével, figyelmességével vezette a család életét. Fáradhatatlan kezében nyílt ki a Biblia. A gyermekekben beért az ősi, „türelmi” templomban hallgatott sok prédikáció, az úrvacsora lelki ereje békességet adott. Bármikor kopogtam be hozzájuk, a nagy családi kör találkozásai alkalmával sem hiányzott az örvendező ének, ige és személyes imádság. – Isten lassan érlelte folytonos vetése magvait az apa életében.
1945-ben a győrújfalui születésű Jakus Imre lelkész Győrött is szolgált. Ő írt németből átvett drámai színdarabokat, műfordításban Lukács evangéliuma példázatai alapján. Lukács 12, 13-21, telhetetlen vagyonosáról „Még az éjjel elkérik lelkedet” címmel. Az előadás 1950-ben (!) nagy érdeklődést keltett. Háromszor előadták egykori iskolánk nagytermében, majd nádorvárosi templomunk nagytermében. A szereplők névsorát sajnos mindeddig nem találjuk. Azt viszont tudjuk, hogy Dorn Vilmos több hangot is megszólaltatott, és „az Úr hangját” ő képviselte. A sokat dolgozó, egyházában nagy felelősséget hordozó ember zárkózott lett. Mint házastárs és apa az indulataival küzdött. A bibliai drámában Isten ítéletét önmagára értette. Jézus megszabadító hatalmát és szeretetét érezte meg. Ezzel tudta a későbbi évtizedeket is elhordozni. 1956 körül, majd a hetvenes években többször kérte, hogy új szereplőkkel ismételjük meg a megrázó erejű példázatot.
Felesége, Erzsi néni 1976-ban súlyos betegen Budapestre került kórházba. Vili bácsit ekkor érintette meg Isten a veszteség érzésének komor felhője alatt. Egy hónapig tartott a nehéz próba. Ekkor írt két hosszú levelet feleségének „gyermeki” aggódással: „Szia Mama! Arany Virágom!” – kiáltottam ébredésem után. Sehol senki, semmi. Csönd! – Ezt is meg kell szokni! – Mi van? – Egy hangtalan hang: „Kedd van! 30-9=21 nap…” szeretnék ott lenni, erősí-teni, vigasztalni, bátorítani. – Értem ne aggódj! – Légy erős, türelmes, legyünk jó reménységgel.”
Nyugdíjazása után csak „Vili bácsi”szeretett volna lenni. Előtte mindig „Dorn úr” volt a hivatalos körben… Barátjától, Fias Istvántól három évig frissítő bedolgozó munkát kapott az egykori nyomda műszaki igazgatója, gyülekezetünk későbbi felügyelője mellett. Ők ketten voltak korábban (az 1910-1948-ig megjelent) egyházkerületi lapunk, a Harangszó előállításának mozgatói.
Jóval halála előtt összegyűjtötte családja föllelhető adatait. Részletesen megszabta, hogy halála után mit és hogyan cselekedjenek holttestével, temetésének szervezésével. Kérte, hogy a temetési szolgálatot Böjtös Sándor ny. lelkész végezze. – Előtte elbúcsúzott családja tagjaitól, életünk Ura 1977. december 9-én szólította színe elé.
Bödecs Barnabás (nyug. lelkész, Győr)
Regionális hozzárendelés:
|