Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Dunántúli Harangszó
- Archívum
- 2005
- 1
- VÍZKERESZT ÜNNEPE UTÁN 1. VASÁRNAP HETE
Fáklyafény
VÍZKERESZT ÜNNEPE UTÁN 1. VASÁRNAP HETE
„Isten! Add törvényedet a királynak, és igazságodat a király fiának, hogy igazságosan ítélje népedet, és törvényesen a nyomorultakat.” (Zsolt 72,1-2)
Salamoné. Ez a szó jelzi, hogy volt (lehet, most is van!) felsőbbség, aki maga is imádkozik azért, hogy feladatát jól végezze. Salamon, aki előbb királyfi volt, utóbb maga is király lett, fiai is születtek, jól tudta, hogy a királyi család és udvara (a mindenkori felsőbbség holdudvara) mi mindent takar, és mi mindent nem is takargat már.
Az Ószövetségben feljegyeztek (1Kir 3,5-14) egy történetet arról, hogy uralkodása kezdetén Salamon miként imádkozott Istenhez saját királysága érdekében. Az Újszövetségben is megtaláljuk Pál apostol intését a felsőbbségért való könyörgésre (1Tim 2,1-3), hogy munkájukat ne alattvalóik kárára, hanem javukra végezzék. A „legfőbb közjogi méltóságok” a körülöttük serénykedő kisebb-nagyobb tisztségviselőkkel együtt igen rászorulnak arra, hogy imádkozzanak értük. Nem tetszőleges lehetőségükre figyelmezteti a gyülekezeteket, hanem felelős keresztyén magatartásukra. Mindenek előtt ez az imádkozás az egyház „politizálása”. A történelem sokszor látnunk engedi, amit Jézus félreérthetetlenül kifejezett, hogy Isten nemcsak lehetővé teszi vagy eltűri, hanem egyenesen elvárja övéi segítségkérését..
A 72. zsoltárt végigolvasva azt látjuk, hogy Salamon zsoltára egészen konkrét ügyekben fordul Istenhez. A „vallás” a szó filozófiai értelmében lehet magánügy. A keresztyén hit viszont sohasem magánügy. Alapvető sajátossága, hogy a köz ügyeiért felelősnek tudja magát, és felelősségét gyakorolja is. Nem zárkózhat be saját életének „elefántcsonttornyába”. Felelőssége jó gyakorlása érdekében tájékozottságra igyekszik, véleményt akar formálni, és véleményének jó alkalommal hangot akar adni. Luther azt mondta, hogy a magam kenyere magánügyem, de a felebarátom kenyere közügy. Vannak politikai irányzatok, amelyek az egyház életét a templomra akarják korlátozni. De a templom az egyház életének, ha úgy tetszik, csak töltőállomása, életét Krisztus népe a világban éli. „Nem azt kérem, hogy vedd ki őket a világból, hanem hogy őrizd meg őket a gonosztól” – ez Jézus imádsága.
Tekus Ottó (ny. ev. lelkész, Győr)
Regionális hozzárendelés:
Gy?ri Evangélikus Egyházközség
|