Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Dunántúli Harangszó
- Archívum
- 2005
- 7
- Egy vitaindító könyv margójára
Könyvbemutató
Hozzászólás a cikkhez
Egy vitaindító könyv margójára
Keveházi László: A kereszt igéjét hirdetni kezdtem – Sztárai Mihály élete és szolgálata
A lutheri reformáció hazai történetének négy olyan kimagasló személyiségét tartjuk számon, akik az evangélium fényét tudományos tevékenységükkel is kisugározták a sokat szenvedett magyar nép számára. Több évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy e reformátorok életét és munkásságát méltó módon összefoglalva feldolgozza az utókor. Elsőnek Révész Imre Dévai-életrajzára (1862), majd Schulek Tibor Bornemisza-monográfiájára (1939) és Botta István Huszár Gál életrajzára (1991) figyelt fel a tudományos érdeklődés. Most Keveházi László monográfiája foglalja össze lelkiismeretes pontossággal és egyben olvasmányos megközelítéssel Sztárai Mihály életét és szolgálatát
„A kereszt igéjét hirdetni kezdtem” – ezt a címet adta 320 oldalas könyvének a Pest megyei egyházmegye egykori esperese, teológiánk korábbi népszerű előadója, történésze. A kortörténeti bevezetés után szemléletesen és több váratlan fordulattal mutatja be az „énekes reformátor” mozgalmas életének egyes állomásait: siklósi rektorságát, páduai egyetemi évét, majd Laskót, Tolnát, Gyulát, Sárospatakot, s végül halála helyét, Pápát. Gazdag, háborús feszültségekkel teli évek ezek, az oszmán hódoltság keserves ideje. De akinek a szeme meglátja az általa újonnan felfedezett evangélium hódító erejének nagyságát, az megérti, hogy a nagy utak fáradhatatlan vándora, 120 új gyülekezet szervezője miért tudott győzni minden akadályon.
A könnyen áttekinthető, szemléletes felépítésű könyv az életrajz után három témakörben mutatja be Sztárai Mihály életművét. Megismerjük őt mint az első (?) magyar evangélikus püspököt, azután mint költőt, s végül mint drámaírót. Az első egység külön érdekessége a legrégibb lelkészavatási liturgiánk rendjének ismertetése, a második a históriás énekek színes gazdagsága, a harmadik pedig népszerű iskoladrámáinak – a Papok házassága és az Igaz papság tiköre – ízes magyarsága és máig ható korszerűsége.
Hittudományi Egyetemünkön június 3-án Monok István és Korányi András mutatta be a kötetet. Keveházi László monográfiájának megjelenése kortárs egyháztörténetírásunk jeles eseménye. Nemcsak tudósok vitathatják több újszerű megállapítását, hanem az életrajz sok evangélikus család szellemi-lelki gazdagodását is szolgálhatja.
Dr. Fabiny Tibor (ny. egyháztörténész professzor, Budapest)
::Nyomtatható változat::
|