Vonalvég
Előfizetés
Egyházkerület
Evangélikus honlap

Hírek - Lelki táplálék - Fáklyafény - Aktuális - Egyháztörténet - Iskoláink - Megkérdeztük - Könyvbemutató - Gyermekoldal - Versek - Egyéb - Visszhang - Pályázatok - Arcképcsarnok

Egyházkerületünkben történt
Lelki táplálék
Igehirdetések, áhitatok, meditációk
Fáklyafény
"Szent igédnek fáklyafénye" - gondolatok az egyházi esztendő heti igéiről
Az eltelt hónap aktuális témája
Egyháztörténet
Válogatás egyházkerületünk múltjából
Iskoláink
Beszámolók oktatási intézményeink életéből
Megkérdeztük
Interjú érdekes emberekkel aktuális témákról
Könyvbemutató
Egyházkerületi és egyéb fontos kiadványok bemutatása
Gyermekoldal
Rejtvények, gyerekírások, gyerekrajzok
Versek
Irodalmi illusztrációk
Minden más
Visszhang
Szerkesztői üzenetek, levelek, reagálások
Egyházkerületi pályázatok, díjak
Arcképcsarnok
Ismert lelkészek és nem-lelkészek
Evangélikus Egyház - Online újságok - Dunántúli Harangszó - Archívum - 2005 - 8 - - Felújított orgona szentelése Kertán

- Felújított orgona szentelése Kertán

A Kisalföld déli lankáin fekszik a Veszprémi Evangélikus Egyházmegye egyik kis települése, Kerta. Az itt élő evangélikusság 1794 és 1798 között építette fel templomát, amelybe 1936-ban egy Rieger típusú pneumatikus orgonát vásároltak. A hangszer állapota az elmúlt években alaposan leromlott. Ezért az egyházközség tagjai tavaly ősszel úgy döntöttek, hogy renoválják templomukban a hang-szerek királynőjét.

A gyülekezet lelkésze, Nagy Zoltán – feleségével, Dorn Rékával együtt – a közelmúltban kezdte meg szolgálatát Nagyalásonyban, ahonnan a kertai gyülekezet gondozása is feladatukká vált. Kántor hiányában itt ő vezeti az éneket az orgona mellől. Talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy a fiatal lelkipásztor szívügyének tekintette az egymanuálos, hatregiszteres, pedálrendszerrel megépített orgona állapotának helyreállítását, hogy minél hamarabb visszanyerje eredeti hangzását. Kovács Róbert tamási orgonajavítót kérték fel a munkák elvégzésére. Ennek befejeztével július 2-án hálaadó istentiszteletre hívták a híveket és a vendégeket a kertaiak. Ekkor szentelte fel Ittzés János, a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke a megújult hangszert, melyet Korda Péter, a Győr-öregtemplomi gyülekezet orgonistája művészi szinten szólaltatott meg. Az istentisztelet utáni közgyűlésen Nagy Zoltán lelkész háláját fejezte ki azért, hogy elődei igényesek voltak. Nemcsak a templom jó állapotából derül ez ki, hanem az orgona felépítéséből is. Végül megköszönte az egyházmegye 300 000 forintos támogatását, amelyből a több mint félmillió forintos felújítási összeg nagy részét fedezni tudták. A köszöntők végén a püspök felajánlotta, hogy amennyiben a kertaiak közül egy vagy két fiatal jelentkezik a fóti kántorképzőbe, a tanfolyamdíjukat két időszakra az egyházkerület fedezi. Nemcsak gyerekekre, hanem felnőttekre is vonatkozik ez a lehetőség. Ittzés János szeretné, ha szaván fognák a kertaiak, mert így reménység nyílik arra, hogy a jövőben kántor szólaltassa meg a templom megújult orgonáját.

Regionális hozzárendelés: Kertai Evangélikus Egyházközség

Keresztény honlapok