Vonalvég
Előfizetés
Egyházkerület
Evangélikus honlap

Hírek - Lelki táplálék - Fáklyafény - Aktuális - Egyháztörténet - Iskoláink - Megkérdeztük - Könyvbemutató - Gyermekoldal - Versek - Egyéb - Visszhang - Pályázatok - Arcképcsarnok

Egyházkerületünkben történt
Lelki táplálék
Igehirdetések, áhitatok, meditációk
Fáklyafény
"Szent igédnek fáklyafénye" - gondolatok az egyházi esztendő heti igéiről
Az eltelt hónap aktuális témája
Egyháztörténet
Válogatás egyházkerületünk múltjából
Iskoláink
Beszámolók oktatási intézményeink életéből
Megkérdeztük
Interjú érdekes emberekkel aktuális témákról
Könyvbemutató
Egyházkerületi és egyéb fontos kiadványok bemutatása
Gyermekoldal
Rejtvények, gyerekírások, gyerekrajzok
Versek
Irodalmi illusztrációk
Minden más
Visszhang
Szerkesztői üzenetek, levelek, reagálások
Egyházkerületi pályázatok, díjak
Arcképcsarnok
Ismert lelkészek és nem-lelkészek
Evangélikus Egyház - Online újságok - Dunántúli Harangszó - Archívum - 2006 - 7 - Isten határtalan kegyelme

Lelki táplálék

Isten határtalan kegyelme

Feri akkor már két éve ivott. Töményet. Leginkább pálinkát.
Veszte lett, hogy segített a kocsmai dolgozóknak. Feltakarította az ívó kövét, leszedte a megtelt hamutartókat, végigsöpörte az udvart, s a járdát is gondozta. Mindezért itallal és szállással fizettek neki. Egy földes szobát kapott, ahol egyetlen infravörös lámpa próbálta télen elviselhetővé tenni a hideget. De Feri nem érezte a hőmérsékletet. Minden este részegen zuhant bele az ágyába. Reggel az volt az első dolga, hogy a másnaposságát két féldecivel csillapítsa.

Előtte a pultosok adtak neki egy szendvicset, hogy ne éhgyomorra fogyassza el a tömény italt.
Így ment ez nap mint nap, míg egyszer Isten először mosolygott rá Ferire, s megcsillantotta előtte a szabadulás lehetőségét az ital rabságából. A falu papja kereste fel, beültette a kocsijába, és meg sem állt vele az Alföldön lévő, hajléktalanokat befogadó városig. Itt íratlan szabály volt, hogy a lakók nem fogyaszthattak alkoholt, és nem is cigarettázhattak. Ekkor már csak az volt a kérdés, Feri meg tud-e birkózni az elvonás tüneteivel. Van-e benne akkora akarat, kitartás, hogy megküzdjön a fizikai rosszulléttel? Úrrá tud-e lenni gyengeségein?
Megdöbbentő volt hallani, amikor felhívta régi ismerőseit (egy kevés kávéra való pénzt kért tőlük), azok nem ismerték meg hangját, még a nevére sem emlékeztek. Ennyit ért nekik Feri? Akkor jó volt, hogy a poharakat visszavitte a pulthoz, s most, hogy új útra próbált térni, már el is felejtették?
Sajnos, e szomorú történet hőse annyira hozzászokott az italhoz, hogy egy hét múlva elhagyta az alföldi várost.
De Isten újra elküldte követét Ferihez. A falu evangélikus lelkésze sokszor meglátogatta, s új lehetőségekről beszélt neki. Isten segítségével Feri letette a poharat, s ráismert az élet más megoldására.
Imádkozom azért, hogy ezen az úton megmaradjon.

(A szerző néhai Bácsi Sándor
evangélikus lelkész unokája.)

Csapó Attila (magántanár, Pápa)

Keresztény honlapok