Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Dunántúli Harangszó
- Archívum
- 2006
- 8
- Tessényi Kornél
Arcképcsarnok
Hozzászólás a cikkhez
Tessényi Kornél
1912-2005
Szomorúan hallottuk a hírt, hogy éppen egy évvel ezelőtt, 2005. augusztus 2-án hunyt el Tessényi Kornél, Amerikában élt lelkésztestvérünk.
Amikor a gyászistentiszteleten a conroei evangélikus gyülekezet templomában elhangzott felette a feltámadás evangéliuma (Mt 11,28-30), nemcsak egy szolgálatban fáradozó, terheket hordozó lelkész emléke állt előttünk, hanem olyan szolgatársé is, aki 1956-ban elhagyni kényszerült hazáját. De ugyanakkor nem felejtette el szülőföldjét, és megpróbált hidat építeni a nagy távolságból. Elsősorban az egyházkerületünkben élő gyülekezetek között, ahol szolgált: Sopron, Hegyeshalom, Levél. A gyülekezeti tagok, presbitériumok mellett hídépítő eszközöknek látta evangélikus középiskoláinkat is, mert a fiatalságnak nyelvi tudásával (angol) és technikai felkészültségével (számítógép) gyorsabb és közvetlenebb kapcsolatokat lehet kiépíteni.
Életútja a délvidéki Szenttamásról indult 1912. július 17-én, hívő metodista családból. Evangélikus gimnáziumot végzett, ott nyert indíttatást az evangélikus lelkészi pályára. A pécsi Erzsébet Tudományegyetem soproni Hittudományi Karán végezve Raffay Sándor püspök szentelte lelkésszé 1936. június 21-én. Tübingenben is volt ösztöndíjas. Lelkészi szolgálatának állomásai ezután: Sopronban segédlelkész, Kassa, Fancsal, Hegyeshalom, Levél, Budapest. Az utóbbi helyen püspöki titkár volt az 1956-os forradalom kitöréséig.
1940. október 22-én kötött házasságot a Sopronban született Fodor Zsófiával, akivel példaadó szeretetben élt 1998-ban bekövetkezett haláláig. Házasságukat Isten két gyermekkel áldotta meg; Kornéllal és Tamással, kik családjukkal az USA-ban élnek, 4 unokával és 3 dédunokával.
A forradalom elfojtása Tessényi Kornélt családjával együtt külföldre kényszerítette. Ausztriába, majd onnan Chicagoba került. Előbb takarítóként kereste kenyerét, majd újra lelkészi szolgálatba léphetett a „Grace” és „Peace” nevű evangélikus gyülekezetekben 1960 és 1978 között. Ide toborozta a magyar evangélikusokat és az utóbbiban magyar gyülekezet is alakult. Tagja volt az Amerikai Magyar Evangélikus Konferenciának. 1978-ban ment nyugdíjba, a floridai Pensacolába, majd a texasi Conroeban lévő gyülekezetnek lett tagja, ahonnan soproni testvérgyülekezeti kapcsolaton munkálkodott. Kézi harangkórusunkban a harangok csengése rá emlékeztet, mert ő gyűjtötte, és adakozott is, hogy ez a harangkészlet Sopronba kerüljön.
Áldott legyen emléke közöttünk hídépítő és lelkipásztori szolgálatáért!
::Nyomtatható változat::
|