Felpéci Evangélikus Egyházközség

Felpéci Evangélikus Egyházközség
Gyülekezetünk életéről

Felpécen már igen korán, a 16. század közepén meggyökerezett a lutheri reformáció. A gyülekezet jelenlegi temploma 1777-ben épült, amelyhez 1794-ben építettek tornyot. A rendelkezésünkre álló dokumentumok szerint az elmúlt évszázadok során 28 lelkész és 16 segédlelkész, 21 tanító és 16 segédtanító szolgált az itt élő evangélikusok között. Jelenleg a kajárpéci egyházközség lelkésze látja el a gyülekezeti szolgálatokat.

Istentiszteleteket vasárnaponként és egyházi ünnepnapokon 8.45-kor tartunk templomunkban, illetve a hideg téli idő beálltától nagypéntekig a Kossuth utcai gyülekezeti teremben. Havonta egyszer - rend szerint az első vasárnapokon - valamint nagy egyházi ünnepeink első napján (karácsony, húsvét, pünkösd, reformáció ünnepe és a konfirmációi ünnep alkalmával) úrvacsoraosztásra is sor kerül. Van néhány olyan napja is az évnek - mint például karácsony szenteste, az év utolsó napja, vagy éppen a halottak napjának előestéje -, amikor a délutáni-esti órákban gyűlik össze a gyülekezet az istentiszteletre.

Az istentiszteleti alkalmak mellett az iskolai tanévhez igazodva heti rendszerességgel tartunk hitoktatást az óvodás- és iskoláskorú gyerekeknek, ezen kívül konfirmációi felkészítést a 13-14 éves fiataloknak.

Az óvodában a középsősök és nagycsoportosok számára idén is kedd délelőttönként kerül sor a hittan-foglalkozásokra. Ezeken az alkalmakon egy-egy bibliai történettel ismerkednek a gyerekek, közösen imádkozunk és énekelünk, valamint a foglalkozások témájához kapcsolódó színezők és papírhajtogatások (origami) segítségével színesítjük a találkozásokat.

A parókián péntek délutánonként megtartott gyülekezeti hittanórákon az egyházunk által kiadott iskolai hittankönyvek tananyagát dolgozzuk fel az alsó- és felső tagozatos diákokkal, igazodva az életkori sajátosságokhoz, annál is inkább, mivel két-három évfolyam összevonásával kialakított csoportokban foglalkozunk a gyerekekkel.

A konfirmációi felkészítés két éves: az első tanévben az egyháztörténet és egyházismeret, a másodikban pedig a hitismeret elsajátításában segítjük a konfirmandusokat. A felkészülést általában a húsvét utáni vasárnapok egyikén konfirmációi vizsga, majd ünnepi istentisztelet követi: a megszerzett tudásukról való számadást, illetve hitük megvallását követően a fiatalok konfirmációi áldásban részesülnek, és első alkalommal vesznek úrvacsorát.

Hittanosainknak minden évben nyári hittanos napközis tábort szervezünk Kajárpécen, melyen szívesen és nagy létszámban vesznek részt a felpéci gyerekek is. A már konfirmált fiataloknak havi rendszerességgel tartunk szintén összevont ifjúsági órákat.

A gyülekezet felnőttkorú tagjainak időszakosan szervezünk hétközi alkalmakat: az adventi hetekben úgynevezett vesperás-áhítatokra, a böjti hetekben pedig bibliaórákra, filmvetítésre vagy hitébresztő igehirdetésekre (evangélizáció) hívogatjuk az érdeklődőket. Alkalmanként buszos kirándulást is szoktunk szervezni, általában egyházkerületi hitmélyítő programok meglátogatása céljából.

A római katolikus és református testvéregyházak helyi közösségeivel évente több alkalommal, így például a januári, úgynevezett ökumenikus imahéten, az államalapítás vagy éppen a reformáció ünnepén (október 31.) is tartunk közös istentiszteleteket, ezáltal kifejezve és megélve a Krisztus-hívők egységét.

A keresztyén szülők gyermekeinek megkeresztelése, házasulandó híveink esketése és elhunyt testvéreink temetése nem csupán lelkészi jelenlétet igénylő családi események, hanem fontos mozzanatai a hívő közösség, az egyház életének is.

Egyházközségünkben 2010-ben megkezdődött a megromlott állagú műemlék-templomépület felújítása, európai uniós, illetve hazai állami és egyházi támogatással. E munkálatok részeként történt meg 2014-ben az épület tönkrement toronysisakjának újjáépítése is. Külön öröm számunkra, hogy 2017-ben a régóta betegeskedő, 1910-ben épült Angster orgonánk szintén megújulhatott. Az idei évben a lelkészlakás régi épületrészének állagmegóvását végeztük el.

Régóta erőnket meghaladó feladatnak bizonyult az evangélikus temető fenntartása és karbantartása. Ezt felismerve egyházközségünk presbitériuma (vezető testülete) 2019 tavaszán - egyházmegyei jóváhagyással - úgy döntött, hogy a temetőt átadja a helyi önkormányzatnak, így a jövőben az ezzel kapcsolatos teendőket Felpéc Község Önkormányzata látja el.

Érdemes tudni, hogy a felpéci anyagyülekezethez tartozik a gyömörei leánygyülekezet is, ahol minden hónap második és negyedik vasárnapján (karácsony, húsvét és pünkösd első napján az ünnep hetéhez igazodva) 14.00 órakor tartunk istentiszteleteket az 1949-ben épült kis evangélikus imaházban. A gyömörei hittanórákra a helyi iskolában, tanítási idő után, délutánonként kerül sor.

Reméljük, hogy gyülekezetünk településünkön való jelenléte és szolgálata minél többeket megszólít a jövőben, és a fizikai építkezéseket és renoválásokat követően a lelki építkezés is eredményes lesz. Isten gondviselő és megerősítő áldását kérjük településünkre és benne közösségünkre! Meghirdetett alkalmainkra mindenki sok szeretettel hívunk és várunk.

Megjelent: FelpécInfó 2020/1. (2020. március) 7-8. o.

Lutheran Congregation in Felpéc
Templomunk
Templomfelújítás (pályázati projektek)
A felpéci evangélikus templom orgonájáról