Keszthely és Környéke Evangélikus Egyházközség

Gyülekezettörténet
Tapolca

**A tapolcai leányegyház**

Tapolca Veszprém megye DNy-i részén, Keszthelytől ÉK-re, 27 km távolságra fekvő város.

Tapolca környékén már a 17. század első felében volt evangélikus gyülekezet, és Tapolcán is élhettek evangélikusok, akiket elsöpört az ellenreformáció vihara. A Dunántúli Evangélikus Egyházkerület 1875. évi névtárában Tapolca a Zalai Esperességhez tartozó Kapolcs anyagyülekezetének szórványaként szerepel 4 evangélikus lélekkel. Harmincöt évvel később - az 1910. évi névtár szerint - már 49 evangélikus élt Tapolcán.

1920-ban Magyary Miklós esperes - Hugyecz András gondnok segítségével - fiókegyházzá szervezte a kis közösséget.

A Zalai Egyházmegye 1926. július 25-én, Szentantalfán tartott közgyűlésén hagyták jóvá a Keszthely-Tapolca-Sümeg önálló missziói gyülekezet létrehozását.

A presbitérium felismerte, hogy a gyülekezet teherbíró képessége önálló, evangélikus templom építését nem teszi lehetővé, ezért az azonos helyzetben lévő református testvérekkel való közös templom építését határozta el.

A Szeghalmy Bálint műépítész tervei alapján felépült templomot 1936. október 4-én avatta fel D. Kapi Béla evangélikus és Medgyaszay Vince református püspök Menyhárt István evangélikus és Németh Károly református lelkész szolgálatával.

Az oltárképet Frimmel Gyula rajztanár készítette. Hamarosan beszerezték a harangot is, melynek költségeit közadakozásból fedezték.

A 80-as évek elejétől a lelki gondozás a fiatal - immár gépkocsival is rendelkező -, Keszthelyen lakó lelkészekre hárult.

A két testvérgyülekezet 1996. augusztus 18-án ünnepelte temploma felavatásának 60. évfordulóját. A hálaadó istentiszteleten Smidéliusz Zoltán evangélikus esperes és Tislér Géza református püspökhelyettes szolgált.

2002. december 14-én ismét ünnepelt a két gyülekezet. Templomuk tornyának felújításáért adtak hálát az Úrnak. Az ünnepi istentiszteleten együtt szolgált Ittzés János evangélikus és Márkus Mihály református püspök, valamint Szemerei János evangélikus és Németh Gyula református esperes.

Keszthely
Sümeg