Ökomenizmus
Imákat írtak a foci-világbajnokságra
A dél-afrikai katolikus egyház „Egyház a labdánál” címen a futball vb alkalmából önálló honlapot alkotott. Ezen a Jézus-rajongók és a foci-rajongók egy helyen találhatnak hasznos információkat a küzdelmek,a sportszerűség lelki vonatkozásairól is. Az oldalt Wilfrid Napier durbani érsek ajánló sorai vezetik be, amelyet dr. Békefy Lajos fordításában az alábbiakban közlünk.
Mindenható Isten,
Mindenség Teremtője,
minden nemzetből izgalommal és lelkesedéssel érkezünk a 2010. évi Futball Világkupára.
 Add meg, hogy Dél-Afrika jó házigazda lehessen,
A látogatókat szeretettel fogadja.
Minden csapat játékosán nyugodjon meg a Te áldásod, maradjanak jók a csapatok, s őrizd meg egészségüket is.
A Te Lelked, a sportszerűség, az igazságosság és a béke Lelke töltse el a játékosokat és minden jelenlévőt.
Mindenkit végy körül pozitív Lelkeddel, korlátozd és győzd le a bűnözést,
a korrupciót, a rendbontást, és mindenféle visszaélést.
Tartsd távol mindezt otthonainktól, és családjainktól is, hogy örömet és szép játékot láthassunk, s az életünk is lehessen nemes küzdelem
a Te terved szerint
mindannyiunk és a köz javára.
Ámen.
(A mellékelt fénykép prezentálja, hogy szükség lesz nem csak a focirajongók, de minden jóakaratú ember imájára. A szerk.)
Az Anglikán Egyház egyik lelkészi elöljárója, Nick Baines, Croydon püspöke, valamint a Kommunikációs Hivatal a Nemzeti Istentisztelet-fejlesztő Hivatallal együtt, amit Peter Moger lelkész képvisel szintén három imát írt, s tett közzé az egyház honlapján és lapjaiban, valamin az elektronikus médiában. Két imádság a csapatokért, a vendégekért és a rajongókért szól, a harmadik azokért, akik nem lelkesülnek annyira a fociért, mint mások. A püspök nyilatkozata szerint „a lakosságnak több, mint fele ugyanazon időben imádkozik majd ezekkel a szavakkal a világkupa eseményeinek eredményességéért, s azért, hogy Isten szivárványa ragyogjon mindvégig a játékok fölött”.
Ima a világkupa résztvevőiért
Nemzetek Istene, Ura, aki létrehoztad az egész kozmoszt jótetszésedből,
vezesd, biztosítsd és védelmezd mindazok munkáját, játékát, akik részt vesznek a foci vb-n. Hadd leljen mindenki ebben a nemes versengésben ünneplésre méltót, hadd élje át mindenki a közös emberség szép tapasztalatát, és az általános, egymás iránti sportszerűség növekedését. Ámen.
Nemzetek Ura, Istene, aki minden embert arra teremtettél és hívtál, hogy áldássá legyen a földön, áldd meg azokat, akik részt vesznek a Világkupán.
Mosolyogj rá Dél-Afrikára, a házigazdára, azokra a nemzetekre, melyeknek fiai itt vannak a versenyen, s azokra, akik elutaznak a játékok helyszínére, hogy élvezzék a játékokat. Ámen.
Azok imája, akik elszenvedik a vb-t
Urunk, körülvett minket a foci vb-láz,
Áldj meg minket megértéssel e hónap során.
Ruházz fel minket türelemmel, s add meg nekünk a szükséges szimpátia ajándékát. Ámen.
(Forrás: churchontheball.com, churchofengland.co.uk, fordítás: dr. Békefy Lajos)
Dana L. Robert: A kereszténység multikulturális vallássá lett az egész világon
Edinburgh – „Az itt összegyülekezett emberek életében a kereszténység kétezer éves történelmének legnagyobb változásait élte át” – mondta Dana L. Robert, a bosteni világkereszténység és missziótörténet professzora az Edinburgh 2010 Konferencia megnyitóján. „A kereszténység multikulturális vallássá lett, amelynek hívei minden lakott kontinensen megtalálhatóak.”
A változásokat, amelyek az 1910-es Edinburgh-i Világmissziói Konferencia óta történtek, Dana Robert előadásában három lépésben írta le.
Már az 1910-es világmissziói konferencián megvolt az a reménység, hogy a kereszténység világméretű közösséggé növi ki magát, ugyan az is tény, hogy a protestáns missziói közösségek mintegy 1200 képviselője volt jelen az akkori konferencián és ezeknek többsége európai és észak-amerikai férfi volt, akiknek a misszióhoz való viszonya a kolonializmussal függött össze.
Ötven évvel később, 1963-ban, két világháború és az afrikai valamit ázsiai függetlenedő nemzetek hajnalán a Mexikó-városban megrendezett Világmissziói Konfernecia áttörést jelentett – így Robert. A misszió jelentősége multikulturális, sokféle irányból jövő és oda tartó hat kontinensnyi tanuságtevéssé változott.
„Az egész egyház közös bizonyságtevése viheti el csak az egész világ felé az evangéliumot.”
Dana Robert számára a harmadik lépést az 1989-ben történt változások jelentették. A Berlini Fal leomlása után az egyik kommunista vezető ezt mondta: „Mindenre fel voltunk készülve, csak gyertyákra és imádságra nem.” A misszió és az egység számára egészen új lehetőségek adódtak.
„Hogyan kellene a misszió és az egység közötti viszonyt generációnkban megélni?” – tette fel végül a kérdést Robert a mintegy 60 országból érkezett 300 delegált előtt.
(Forrás: edinburgh2010.org, evangelikus.hu)
|