Uraiújfalui Evangélikus Egyházközség

Uraiújfalui Evangélikus Egyházközség
Gyülekezettörténet
A település földrajzi elhelyezése és a kezdetek

Uraiújfalu a Rába folyó bal partján, Rábától 3 km-re fekvő kis Vas megyei település. Szomszéd községei a Rábán innen: Nick, Vámoscsalád, Vasegerszeg és Jákfa. Rábán túl: Ostffyasszonyfa és Kenyeri.

Uraiújfalu mint település régi múltra tekint vissza. Már a rómaiak idejében is lakott hely volt. Ezt bizonyítják a faluvégi kavicsgödörben talált épületmaradványok. A rómaiak idejéből és a honfoglalás korából egyéb leletek is kerültek elő. (Bronz karperecek, borostyánkő-nyakékek, kisebb agyagedények, olajmécses, stb.)

Dr. Keszei Pál: Terra Jaak című tanulmányából megállapítható, hogy a település eredete a honfoglalás idejére, vagy közvetlen a honfoglalás utáni időre nyúlik vissza. Legősibb községnév Uraj, későbbiekben Újfalu és Szentivánfa. Úgyszintén Dr. Keszei Pál az előbb említett tanulmányában kiemeli, hogy Koppányé, vagy valamelyik törzsfőé volt-e a település nem állapítható meg, de Uraj település alapítója minden valószínűség szerint törzsfő, nemzetségfő, vagy rangos család feje volt. Uraj mindezek alapján az első szálláshelyek közé tartozik, és hogy Uraj település már a Jákok megjelenése előtt létezett.

Payr Sándor neves egyháztörténetírónk szerint "Uraj" onnan vette a nevét, hogy ezt a földet, melyet 1221-ben az ősi Ják, vagy Gyák nemzetség kapott birtokul és amelyen később egy új falu épült, Uraj földjének nevezték. Régi jegyzőkönyveink csak Újfalunak nevezik minden előnév nélkül.

A megalakulás előtti emlékek
Az uraiújfalui evangélikus gyülekezet megalakulása
A templom építése
A gyülekezet lelkészei és azok szolgálata napjainkig