Uraiújfalui Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Uraiújfalui Evangélikus Egyházközség
Gyülekezettörténet
Az uraiújfalui evangélikus gyülekezet megalakulása
 

Az uraiújfalui evangélikus gyülekezet megalakulása

Uraiújfalu kezdetben csak filia volt. Kis Bertalan püspök egyházlátogatásakor 1633 március 7-én felvett jegyzőkönyv szerint: „Ez faluban a memoria modernorum hominum senki sincs, aki mondhatná, hogy volt volna kápolna felépítve, hanem az falu közepén, ott, ahol most az levélszín áll és harangláb vagyon, fundamentumát mondják lenni.” Tehát a jegyzőkönyv tanúsága szerint az akkori emberek között nem volt senki, aki emlékezne templomra, vagy kápolnára.

Az üldözés Uraiújfalut sem kímélte. Noha filia volt egyformán osztozott az anyagyülekezetekkel. Az 1681. évi országgyűlésen Szentivánfa , Terestyénfa (Jákfa) és Károlypaty mellett említik Újfalut is. Ekkor rövid időre feltámad Felsőpaty, Terestyénfa, Zsédeny és Csánig. Újfalunak mint filiának külön tanítója is volt 1706-ban Boros Gergely személyében. Az 1732. évi nagy üldöztetés csakhamar véget vetett az összes vas-megyei gyülekezeteknek, úgyhogy Fábry Gergely püspök 1750. évi kimutatása szerint akkor már csak két artikuláris egyháznak: Nemesdömölknek és Nemescsónak volt nyilvános vallásgyakorlata. Ezek artikuláris helyek lettek, ide kellett zarándokolni a híveknek.

II.József 1781-ben kiadta a Türelmi Rendeletet, és ezzel megkezdődött a felvilágosodás, valamint a hanyatlás után a feltámadás korszaka. A Türelmi Rendelet kibocsátásával egyszerre új életre keltek egyházaink. Ettől kezdve Uraiújfalu veszi át a vezető szerepet, a környékbeli gyülekezetek lesznek mostantól filiái. (Ide tartozott még Répcelak és Csánig is 83 esztendeig, amelyek csak 1867-ben lettek önálló gyülekezetekké.) Eddig csak filia volt,most hívei buzgósága folytán egyedül áll talpra mint anyagyülekezet. Az új gyülekezet megalakulására vonatkozó régi anyakönyv tábláján ez olvasható: "az 1784. esztendőben a toleranciális királyi felséges parancsolatnak következtében több szomszédos helységbeli evangélikus felekezetbeliek összeállásával fundáltatván alakult meg ezen uraiújfalui ágostai vallástételt tartó eklézsia."

A lelkész és tanító választására vonatkozó királyi engedély is leérkezett már 1783 augusztus havában. Vármegye tisztségviselői ekkor már nagy sokaság előtt kihirdették ünnepélyesen az új egyházközséget.

Ez már az új egyházközség hivatalos elismerését jelentette.

Társoldalak
A település földrajzi elhelyezése és a kezdetek
A megalakulás előtti emlékek
A templom építése
A gyülekezet lelkészei és azok szolgálata napjainkig
Gyülekezetünk létszáma a 2001-es népszámlálási adatok és az egyházi nyilvántartás szerint
Felhasznált irodalom
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster