Gyóni Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Gyóni Evangélikus Egyházközség
Történet
Kertész Géza lelkészsége
 

Kertész Géza lelkészsége

Kertész Géza idejét leginkább az építkezések jellemezték. Jó felfedezés volt az, hogy az épületek felújítása megerősíti a gyülekezet belső életét is. A következő kilenc év (1976-1985-ig) jegyzőkönyvei javarészt arról szólnak, hogy a gyülekezet milyen építkezéseket tervezett el, folytatott és fejezett be.

Elsőként, 1978-ban, a parókia átépítésére került sor, ami lehetővé tette a régóta vágyott gyülekezeti terem létrehozását. 1980-ban kezdődött a templom tatarozása. Ezt a gyülekezet valódi lelki élményként élte át, hiszen a rendelkezésre álló összeg messze nem fedezte a várható költségeket. A különböző adakozások révén azonban a munkát mégis sikerült befejezni.

A templom renoválása összekovácsolta a gyülekezet tagjait, és jelentősen megváltoztatta a templom belső arculatát. A belső festés nyomán zöld és sárga színt kapott a fal. Az oltárt és a szószéket világosbarnára festették. Néhány fontos elemet ugyan nem sikerült megfelelően helyreállítani, de ebben az időben fedezték fel azt a négy szobrot, ami a gyülekezet első oltáráról maradt meg.

A szobrokat a templom padlásán Bencze Imre fedezte fel. A négy fából készült szobor arról az oltárépítményről származott, melyet a XVIII. század végén a pilisi gyülekezet ajándékozott a gyóniaknak. A szobrok közül kettő apostolokat, egy Mózest és egy Illést ábrázolja. Ebben a kompozícióban minden bizonnyal a megdicsőülés történetét mutatta az oltár. Hogy volt-e Jézus szobor vagy kép, már nehéz lenne kideríteni.

1978-ban a presbitérium azt a "felajánlást" kapta, hogy vagy vállalja a szobrok közül kettőnek a restaurálási költségét, (aminek fejében a másik kettőt az Országos Egyház restaurálja - egyben bent is tartja az Országos Múzeumban), vagy nem vállalja, ezzel elveszíti a szobrok tulajdonjogát. A presbitérium szerencsére vállalta a restaurálás költségeit, ezért két szobor ma is a templomot díszítheti.

A templom felújítása után még 1982-ben egy melléképület is készült, amivel a gyülekezet épületei valóban jó állapotba kerültek. Sajnos a gyülekezeti megerősödés nem emelkedett ilyen egyenes vonalúan. Az 1983. március 27-i közgyűlésen hangzik el, hogy érdeklődés miatt elhagyták az esti istentiszteleteket, és - elsőként a gyülekezet történetében - az 1982-83-as tanévben nem volt első osztályos hittanos a gyülekezetben.

A gyülekezet 200. éves jubileumára még renoválják a parókiát is. Elkészül még a pince kijavítása és a kémények átrakása. Kertész Géza 1985-ben elfogadja a Budapest-Józsefvárosi Gyülekezet meghívását.

Társoldalak
Gyülekezetünk kezdetei
(részletesen)

Áchim Mihály lelkészsége
Ruttkay Miklian Géza lelkészségének ideje
Koczor Tamás lelkészségének ideje
A templomrenoválás
Valentínyi Erzsébet és László Milán
 
Képek

Kertész Géza
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster