Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 39 - Száz százalék = teljes szívvel szolgálni az Úrnak!

Száz százalék = teljes szívvel szolgálni az Úrnak!

A Heti útravalóban olvasható mondatok kizárólag az aznap reggeli ige mondanivalójára vonatkoznak a heti ige fényében, s feltételezik azok előzetes áttanulmányozását (az esetleges félreértések elkerülése érdekében). Természetesen nem lehet félszívvel (a számok nyelvén kifejezve: 50%-os teljesítménnyel) szolgálni Istennek! A kapott és ránk bízott „sokból” csak a teljes (azaz 100%-os) szívvel-lélekkel végzett szolgálat során lehet „többet” elérni a számonkérés napjára (lásd: 5Móz 10,12b; 1Sám 12,20b). Tehát mindezek alapján az öt és a két talentumot kapott szolga szolgálatának „eredménye” – a plusz öt, illetve a plusz két talentum – 100%-os teljesítménynek minősíthető, szemben az egy talentumot kapott szolga „magyarázatával”, ezért ők bemehettek uruk ünnepi lakomájára. A szerző szándéka szerint „csak” enynyit jelentett a 100%-os teljesítményről szóló, félreértésre okot adó mondat. Sajnos a tömör megfogalmazásra irányuló törekvés miatt ezt ott nem fejthette így ki. Salamon bölcs és igazságos ítélete volt a másnap reggeli ige, s az előzőhöz hasonlóan „csak” erre vonatkozott ez a félmondatnyi megjegyzés: „hogy ő jól hasznosította a kapott talentumát, bölcs és értelmes szívét”. Tehát nem Salamon teljes életét és szolgálatát minősítette ez a kijelentés, amit így talán kétkedés nélkül el lehet fogadni. A Szentháromság ünnepe utáni 9. hétnek (a szolgálat minősítéséről tanító) reggeli igéi között ugyan nem szerepelt, de természetesen 100%-ban elfogadom, és boldogan vallom én is: „Hit által igazul meg az ember, a törvény cselekvésétől függetlenül.” (Róm 3,28) S azt is leírhattam e lap hasábjain a konfirmációi évfordulós megemlékezésemben, hogy „minden kegyelem az életemben”. Mindez egy egész életre szóló útravaló számomra a teljes szívvel való szolgálathoz.

Garai András (Nyíregyháza)

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2003 39 Száz százalék = teljes szívvel szolgálni az Úrnak!