Gyóni Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Gyóni Evangélikus Egyházközség
Történet
Ruttkay Miklian Géza lelkészségének ideje
Beszűkített életlehetőségek
 

Beszűkített életlehetőségek

  1. május 16-án érkezett az első diakonissza a gyülekezeti munka segítésére. A diakonisszák egymást váltva egészen a diakonissza közösségek feloszlatásáig, 1951. november 4-ig szolgáltak Gyónon.

Újabb nehézséget teremtett az egyházi földek ügye. Az állami nyomásnak kitett gyülekezet 1950. szeptember 10-én több kísérlet után kényszerűségből "felajánlotta" az államnak 66 hold, 648 négyszögöl földjét.

Október 8-án a presbitérium saját kérésére felmentette a kántori szolgálat alól Hajnal Lászlót, mivel az államosított tanítókat felszólították arra, hogy egyházi tisztségükről, megbízatásukról mondjanak le. Rövid ideig ezután ifj. Hajnal László volt a gyülekezet kántora, majd a lelkész felesége végezte ezt a feladatot. 1953-ban Hajnal László a jegyzőségről is lemondott.

1951-ben, sok gyülekezetet megelőzve tért át a gyülekezet az önkéntes egyházfenntartói járulék rendszerére. Mivel sokan attól tartottak, hogy ez a döntés tönkreteheti a gyülekezet anyagi helyzetét, ezért a lelkész, mintegy a gondviselő Istenbe vetett hitvallásként - a különbözet kiegyenlítésére a saját jövedelmét tette fel. Az önkéntesség azonban nagyobb egyházfenntartói összeget gyűjtött össze, mint a kötelező adó.

A gyülekezet fejlődéséhez tartoztak a vasárnapi iskolák, melyet a gyülekezet tagjai tartottak. Több kísérlet történt a Dabas felé való terjeszkedésre, de a tapasztalat azt mutatta, hogy csak az amúgy is Gyónra bejárók közül lettek volna a dabasi istentiszteleteken. A Dabas felé történő misszió napjainkig neuralgikus pontja maradt az egyházközségnek.

.1956 január 12-én reggel földrengés rázta meg Gyónt. A templom karzat fölötti mennyezete meg is repedt. Az iskolák államosítása óta nem volt a gyülekezetnek olyan helyisége, melyben nagy létszámú szeretetvendégséget tarthatott volna. Ebben az időben alakult ki a szeretetvendégségek korosztályonként való rendezése, melyeket a gyülekezet kis termében tarthattak, öt turnusban. Mind a mai napig él ez a forma. A szeretetvendégségre ún. háziasszonyok, a gyülekezet tagjai hívnak meg vendégeket. Ez az alkalom ilyen formán érdekes miszsziói minta, de csak ebben az összefüggésben működik.

A történet az 56-os forradalommal folytatódik.

Társoldalak
Államosítás
1958-1969-ig
Gyülekezet a helység életének összefüggéseiben
A háború után
Az 56-os forradalom eseményei
Az utolsó évek
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster