Gyóni Evangélikus Egyházközség

Történet
Ruttkay Miklian Géza lelkészségének ideje
A háború után

Amikor a lelkész visszatért a gyülekezetbe, bizony siralmas helyzetet talált. Távolléte alatt a szolgálatokat a dabasi református lelkész, Dr. Pinkóczy Gusztáv és a korábban visszatérő gyóni református lelkész, Bajári Sándor végezte. A parókiára orosz katonák szállásolták be magukat. Az orgonát megrongálták, egy harmóniumot teljesen tönkretettek. Az irattár és a jegyzőkönyvek teljesen elpusztultak, az anyakönyvekből is sok tűnt el. Elvesztek a keresztelő edények és egy ostyatartó. A kegyszerek megmaradt darabjait és a régi anyakönyveket Kovács M. László mentette meg.

Az istentiszteletek 1945. március 13-tól, az iskolai év 1945. április 9-én indultak újra. A lelkész, annak ellenére, hogy a gyülekezet tagjai láthatóan örömmel fogadták, vizsgálatot kért maga ellen. Erre 1946. május 30-án került sor, amikor báró Kaas Albert egyházmegyei felügyelő érkezett a gyülekezetbe. A presbitérium egyhangú szavazatával bizalmáról biztosította a lelkészt.

A következő időt a gyülekezet életének helyrehozása jellemezte. 1946. szeptember 1-én a közgyűlés megszervezte a harmadik tanítói állást, melyre november 30-án Váraljai Zsuzsanna tanítónőt választotta meg. Megjavították az orgonát. A felavató koncerten Sándor Judit énekelt, Peskó Zoltán orgonált. Evangélizációt szerveztek Csepregi Béla szolgálatával. Ordass Lajos püspök jött ádventi sorozatot tartani. A gyülekezeti életet általános fölfutás jellemezte.

Az "államosítás időszaka":http://www.lutheran.hu/z/honlapok/dabas/01/irmglelkeszido/allamositas is nagy gondot jelentett.

Államosítás
Beszűkített életlehetőségek
1958-1969-ig
Gyülekezet a helység életének összefüggéseiben