Gyóni Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Gyóni Evangélikus Egyházközség
Történet
Ruttkay Miklian Géza lelkészségének ideje
1958-1969-ig
 

1958-1969-ig

1958-ban házas telket vásárolt a gyülekezet, harangozói lakás céljából. Hamarosan belső templomrenoválás kezdődött. Nagy anyagi áldozatokkal épült a gyülekezet. Nem csak külső eszközeiben, épületeiben fejlődött, hanem komoly lelki erősödés is mutatkozott. Jól működtek a laikus munkások a gyerekbibliakörök vezetésében. Beszámolók szólnak olyan istentiszteletekről, melyen a gyülekezet tagjai zsúfolásig megtöltötték a templomot, melyeken a gyülekezet volt, még élő tagjai hirdették az igét: Szuchovszky Gyula, vallástanár, Sáfár Lajos, gyomai lelkész, Rimár Jenő, gyömrői lelkész, Friedrich Lajos, sajtóosztályi lelkész, Dr. Murányi György kiskőrösi lelkész. A sorozat záró alkalmán 131-en vettek úrvacsorát.

Káldy Zoltán első püspöki szolgálata is itt zajlott. Az alig négy hete hivatalában levő püspök felavatta azt az emléktáblát, mely a gyülekezet első imaházát jelölte meg, istentiszteletet tartott és díszközgyűlést. A Lutheránia énekelt.

1960-ban átalakították a templom szerkezetét. Ekkor került le a toronyóra, mely már régóta használhatatlan volt. Megerősítették a toronyba vezető lépcsőt.

Az új Ágenda, melyet 1963. Jubilate vasárnapján kötelezően életbe léptetett az Evangélikus Egyház megváltoztatta a helyi szokásokat is. A délutáni istentisztelet rövid kísérletezés után az ún. "Énekes rend"-re tér át. Az esküvőkből elmaradt a menyasszony-avatás. A temetések rendjében nagy változás történt. Az eddigi rend szerint a temetési szertartás a háznál kezdődött, aztán a templomban folytatódott, végül a temetőben zárult. Az új rend a gyászoló háznál, később a ravatalozói istentisztelettel kezdődik és a temetőben ér véget, jelentősen rövidítve ezzel a szertartást.

Az 1963-mas év májusában nagy élményt hozott a gyülekezet életében, hogy Gyónon forgatták a "Prakovszky, a siket kovács" című Mikszáth novellából készült filmet. A darab tekintélyes része a templomban játszódott, ezzel a gyülekezet mintegy száz tagja vállalt statisztaként szerepet. Orgonán Peskó György orgonaművész játszott. A filmet Bán Frigyes rendezte. A Budapest Film-stúdió a teljes takarítás mellett 2500 forintot fizetett a gyülekezetnek, ami az első összeg volt a templomtatarozásra gyűlő pénzben. Az említett templomtatarozás 1964 májusára fejeződött be. Ekkor kapta a templom néhány olyan meghatározó épületelemét, mint például az északi kapu, az oldalra elhelyezett lámpatestek. Az óra megszűntével most kerültek le a számlapok. A templom köré betonjárda készült. A feljegyzés szerint ebben az időben a gyülekezetnek 560 nyilvántartott felnőtt tagja volt. Ebből 230-an adakoztak a renoválásra.

A gyülekezet ebben az időben szoros kapcsolatot épített ki a Pesterzsébeti Gyülekezettel, hiszen a lelkész legidősebb lánya az ottani lelkész felesége volt. A két gyülekezet találkozókat rendezett mind a két helyen.

Az 1968-as esperesi hivatalvizsgálat, melyet Detre László esperes tartott, megállapította, hogy a lelkészi munka hetente 160-170 embert ér el. Anyagilag stabil a gyülekezet, bár az egyházmegyei átlagszintet nem éri el. 1968-ban határozta el a presbitérium egy gyülekezeti terem építését. A tervek arról szóltak, hogy az eddig használt gyüleke-zeti szoba, a folyosó és az udvarra nyúló hozzáépített rész együtteséből egy 10.6 x 4.6 méteres nagyságú gyülekezeti terem alakítható ki. Az építkezés végül nem jött létre, mert a gyülekezet egy része azt terjesztette, hogy az építkezésre azért van szükség, hogy a lelkész házasulandó fia így otthonhoz jusson. A pletyka ugyan nem csupán igaztalan volt, hanem képtelen is, de a lelkész - kicsit rá jellemző módon - annyira megbántódott, hogy a már megvásárolt építőanyagot eladatva az építkezést lezárta. A hiába elkészített terveket azóta is meg lehet találni a gyülekezet irattárában. Ez a kis epizód minden bizonnyal sok jellemző elemet hordoz az akkori gyülekezeti életből.

A történet Ruttkay Miklián Géza szolgálatának "utolsó éveivel":http://www.lutheran.hu/z/honlapok/dabas/01/irmglelkeszido/utolso folytatódik.

Társoldalak
Államosítás
Beszűkített életlehetőségek
Gyülekezet a helység életének összefüggéseiben
A háború után
Az 56-os forradalom eseményei
Az utolsó évek
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster