Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 30 - Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Leonardo di ser Piero da Vinci (1452. április 15. – 1519. május 2.) olasz polihisztort sokszor nevezik a reneszánsz ember őstípusának. A későbbi festő, tudós, matematikus, hadmérnök, feltaláló, anatómus, szobrász, építész, zeneszerző, költő és író 1469-ben Firenzében volt gyakornok Andrea del Verrocchio festő műtermében, itt sajátította el a vonalas rajz, a festészet és a szobrászat alapjait. 1473-ra datálható első, teljes bizonyossággal neki tulajdonítható rajza, amely az Arno folyó völgyét ábrázolja. Egyre sikeresebb lett, elhalmozták megrendelésekkel; ezek közül a legjelentősebb a Santa Maria delle Grazie-kolostor refektóriumában megfestett freskója, Az utolsó vacsora, amellyel 1498-ban készült el. Remekművét, a Mona Lisát (közismert olasz nevén La Gioconda) 1503-ban kezdte festeni. A hagyomány szerint a hároméves alkotómunkából két esztendőt vett el a híres mosoly megalkotása. Legfontosabb művei – A háromkirályok imádása, a Sziklás Madonna, a firenzei Palazzo Vecchio számára készült Anghiari csata, amelynek csak egy töredéke maradt fenn, valamint Milánóban a Muzsikus képmása – befejezetlenek maradtak. Számos építészeti vázlata ismert, amelyet mások meg is valósítottak, de egyetlen fennmaradt épület sem tulajdonítható neki. Ahogy növekedett tudása, úgy nőtt az általa vizsgált területek nagysága.

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2007 30 Leonardo da Vinci