Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 30
30. szám – 2007/07/29
Szentháromság ünnepe után 8. vasárnap
Napról napra |
Új nap - új kegyelem
Vasárnap
Jézus így szólt a tanítványokhoz: „Mit tanakodtok azon, kicsinyhitűek, hogy nincs kenyeretek? Még mindig nem értitek? Nem emlékeztek az ötezer ember öt kenyerére, és arra, hogy hány kosár maradékot ...
>>
|
Élő víz |
A hosszú élet garanciája
Nemrégiben egy ismerősöm elvitt magával egy termékbemutatóra. Egy hatalmas teremben zajlott a szóakrobatikai mutatvány, amelyet egy olyan emberre bíztak, aki mára ebből és az általa forgalmazott különleges termékekből lett milliomos… Ő a milliomos porondmester. Na jó, könnyű úgy tőkét kovácsolni, ha az embernek amúgy is van alaptőkéje! Persze ez utóbbin kívül a nagyon jó anyagi körülmények között élő emberekkel való kapcsolattartás is fontos. Neki voltak s vannak ilyen ismerősei.
>>
|
Heti útravaló
Éljetek úgy, mint a világosság gyermekei. A világosság gyümölcse ugyanis csupa jóság, igazság és egyenesség. (Ef 5,8–9)
>>
|
Egyházunk egy-két hete |
A cigányság teher vagy ajándék?
A karaván négy szekérrel indult négynapos, rövidke, de messzire ható útjára. Az egyiken a test cselekedetei – amint a Galata levélben áll: házasságtörés, paráznaság, tisztátalanság, bujálkodás, bálványimádás, varázslás, ellenségeskedés, viszálykodás, féltékenység, harag, önzés, széthúzás, pártoskodás, irigység, gyilkosság, részegeskedés, tobzódás és ezekhez hasonlók – utaztak; a másikon a Lélek gyümölcsei, úgymint szeretet, öröm, békesség, türelem, szívesség, jóság, hűség, szelídség, önmegtartóztatás. Ezek a reggeli és az esti áhítatokon kerültek kifejtésre, ha tetszik, „terítésre”.
>>
|
Hagyományőrzés Kőszegen
Fonatolás, bőrözés, gyöngyszövés, nemezelés, fafaragás, focizás, bibliaismereti verseny és persze egy remek társaság volt megtalálható a július 15. és 22. között Kőszegen megrendezett evangélikus kézműves hagyományőrző táborban.
>>
|
Zselici kerekezés
Összesen százhúsz kilométert kerekeztek Somogyban, a zselici tájakon azok a fiatalok, akik részt vettek a július 15. és 21. között zajlott országos evangélikus biciklitúrán. A Kézdy Péter és Németh Zoltán evangélikus lelkészek vezette, mintegy húszfős csapat legfiatalabb tagja tízévesen vágott neki az egyhetes kerékpáros tábornak.
>>
|
Etikai kérdésektől az íjászatig
Országos íjász-hagyományőrző táborként hirdették meg ez évben a szügyi ifjúsági tábort. A július 15. és 22. között tartott együttlétre negyvennégy fiatal résztvevő jött el.
>>
|
Férfiak Piliscsabán
Amikor az év elején a rendezők az első férfikonferencia szervezésébe fogtak, Piliscsaba mint helyszín elsőként merült fel, és ez – mint utólag bebizonyosodott – jó választás volt. Itt gyülekeztek össze a főleg Dunántúlról érkező résztvevők, idősebbek és fiatalok, lelkészek és gyülekezeti tagok június közepén. A szombathelyi férfikör küldöttsége volt a legnépesebb.
>>
|
A növekedést az Isten adja
Van-e olyan mondanivalónk, amelyet különösen is fontosnak tartunk? Kialakulhat-e gyülekezetek között olyan gondolati közösség, amely egy rövid időszakaszon belül akár egységes állásfoglalást alakíthat ki? Van-e lehetőség arra, hogy életünk egy szűk területére koncentrálva közös imádság szólalhasson meg sokféle közösségben?
>>
|
Keresztutak |
Magyar fiatalok a Közel-Kelet békéjéért
Szorgos fiatalok különös csoportja áll körül egy asztalt egy fülledt júliusi délutánon. Egy palesztin lány krumplit hámoz, magyar lányok húst kockáznak, egy izraeli fiú pedig répát szeletel. Gulyásleves készül Ausztriában egy nemzetközi tábor magyar estjére. E sorok írója félbehagyja egy pillanatra a hagymahámozást, és csendes mosollyal szemléli a megkapó jelenetet.
>>
|
Keresztény szerepvállalásról, példamutató emberekről Bálványoson
Gyönyörű természeti környezetben, fenyőfákkal borított, magasnak tűnő hegyek közötti szűk völgyben, a csörgedező Olt kis hídján jutunk el a tusnádfürdői kempinghez. Balra sátrak százai, talán ezrei, előttünk és jobbra vidám színekre festett faházak, középen hatalmas tisztás nagy színpaddal, körös-körül lacikonyhákkal, kürtőskalácssütőkkel, italmérésekkel, különböző hasznos és haszontalan tárgyakat kínáló árusokkal.
>>
|
Ezúttal panzióban evangélizáltak
Ágfalván már megint elszabadultak a fiatalok! Ezt gondolhatták, akik július 15-én délután a kritikus órákban elhaladtak az ágfalvi panzió előtt.
>>
|
Égre nézők
Képzeljék csak el: ülnek a résztvevők a tűző napon, sehol egy felhő az égen, amely egy percre eltakarná az izzó golyóbist, sehol egy kis árnyék, amely alá behúzódhatnának, és akkor az ötnapos Csillagpont református ifjúsági találkozó június 17-i nyitó istentiszteletén Kis Klára miskolci vallástanár azt mondja nekik, hogy a hőgután túl is van élet…
>>
|
Politikai pártok versus politikai ideológiák
A Politikai pártok versus politikai ideológiák címmel július 20-án, pénteken tartott fórum – amelyet dr. Bölcskei Gusztáv püspök (képünkön középen), a zsinat lelkészi elnöke vezetett – azt kívánta elősegíteni, hogy a fiatalok jobban megértsék a mai magyar közéletben zajló eseményeket. Ezt a célt elsősorban politikai alapfogalmak – liberalizmus, konzervativizmus, szocializmus – tisztázásával igyekeztek elérni.
>>
|
KIE-kávéház
A találkozó résztvevői a hőségben az El Mondo kávéház mellett a Keresztyén Ifjúsági Egyesület (KIE) kávéházába is betérhettek egy-egy frissítőre. Itt lehetőség nyílt kötetlen eszmecserére és társasjátékra is.
>>
|
Jöttem, láttam - maradnék
Mi ragadhatta meg az embert egy villámlátogatás alkalmával a Csillagponton? Már a személyes meghívólevél is kedves és értékelendő gesztus volt, amely az újdonsült evangélikus ifjúsági referenst, aki még sosem kapott ilyet, igen meghatotta.
>>
|
Evangélikusok |
Hőség - riadó!
Amikor ezeket a sorokat írom, éppen az idei nyár legforróbb napjait éljük. Naponta születtek a melegrekordok; a napi időjárás-jelentésekben olyan magas számok szerepelnek, amilyenekre eddig még alig vagy egyáltalán nem volt példa. Az illetékes ...
>>
|
Kitüntetés műemlékvédelemért
Az idei a műemléki világnapon Forster Gyula-díjat kapott dr. Krähling János építész, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészettörténeti és Műemléki Tanszékének docense, megbízott tanszékvezetője.
>>
|
Egy magyar vonatkozású kisbolygó nyomában
A csillagászat tudományának művelői és népszerűsítői között kevesen vannak olyanok, akiknek szakmai tevékenysége szélesebb körben is ismert. Magyarországon a 20. században Kulin György volt ilyen személyiség, de az osztrák sógoroknak is megvolt a maguk „Gyurka bácsija”. A múlt század Ausztriájának legismertebb csillagásza, az asztronómia nagy hatású ismeretterjesztője azonban nem csak a közös történelmi múlt miatt kapcsolódik hazánkhoz. Oswald Thomas magyar földön, magyar állampolgárként született erdélyi szász családban. Nevéhez az ausztriai csillagászati ismeretterjesztés szellemi, tárgyi és intézményi feltételeinek megteremtése, több érdekes felfedezés, valamint származása révén – kevéssé ismert módon – az egyik magyar vonatkozású kisbolygó-elnevezés fűződik. És amiért lapunk számára különösen érdekes személye: evangélikus volt, és igen jelentős lutheránus gyökerekkel rendelkezett. Írásunkban születése 125. évfordulójának alkalmából emlékezünk rá.
>>
|
e-világ |
Üdítők, gyümölcslevek
Az ember sokféle itallal elégítheti ki napi folyadékszükségletét. Természetesen a legelső a víz, melyről szó volt már, azután ott van a tej, melyről hónapokkal ezelőtt beszéltünk. A teákról, kávékról a múlt alkalommal esett szó. Nagyon szívesen iszunk gyümölcsízű italokat is, melyek az évszázadok során hatalmas változásokon estek át.
>>
|
Keresztény szemmel |
Az OVB mint zugügyvéd
Salamoni döntést hozott a múlt a héten az Országos Választási Bizottság (OVB). Akár ezt is mondhatnánk, hiszen mindkét tábor nekiállhat az aláírásgyűjtésnek, kiírhatják a népszavazásokat, győzzön a jobb. Ám nem ez történt.
>>
|
Bolygók északról, délről, keletről és nyugatról
Lapunk múlt heti számában hírt adtunk az Evangélikus Missziói Központ által július második hetében Piliscsabán megrendezett missziói konferenciáról. Az alábbiakban egy résztvevőnek a találkozón szerzett személyes benyomásait olvashatják.
>>
|
A hét témája |
Szubjektív képtár
A szépség: talány – mondta Dosztojevszkij. Ez a talány folyamatosan befolyásolja életünket. Talán nem is tudjuk megfogalmazni, hogy miért ragad meg minket egy illat, egy íz, egy arc vagy egy táj. De lehet, hogy a pillanat varázsa hosszú évekig elkísér, elő-előbukkan, esetleg életre szóló élmény marad. Alábbi összeállításunk előkészítése során arra kértem szerzőinket, válasszanak egy számukra kedves, bibliai témájú festményt vagy grafikát, és írják meg, miért áll közel hozzájuk, milyen gondolatokat ébreszt bennük, miért látják szépnek. Tudom, nem volt egyszerű dolguk, hiszen végeredményben az egyik legnehezebb kérdésre kellett válaszolniuk: miért tetszik? Amikor elkészült az összeállítás, olyan jó volt látni, hogy a sokszínűség ellenére is egységet alkot: a Teremtő nagyszerűségéről és a Megváltó szeretetéről tanúskodik. Öt festő különböző élethelyzetben, az öt szerző pedig más-más háttérrel tesz hitvallást az igazi talányról, az isteni szépségről. Mindenkinek a figyelmébe ajánlom honlapunkat (www.evelet.hu), ahol a képek színes reprodukciói is láthatók.
>>
|
Iránytű mindennap
Óvodai irodám falán Lühnsdorf Károly rajza függ, éppen az íróasztalom mögötti falon. Számomra különösen is kedves a mű, hiszen egyházi óvodánk indulásakor ajándékként kaptuk egy kedves gyülekezeti tagunktól, aki egyben óvónő kolléganőnk is volt.
>>
|
Lühnsdorf Károly
A festő és grafikus 1893. október 16-án született, és 1958. március 6-án hunyt el, sírja a Farkasréti temetőben található. A Képzőművészeti Főiskolának az úgynevezett Lyka–Réti-féle reform idején, 1921 és 1928 között volt hallgatója, mestere Bosznay István volt. A művész a zsánerképek és bibliai témájú jelenetek mellett portrékat készített, igazából arcképei tették igazán ismertté és kedveltté. Említett művein tudósokat, történelmi és közéleti személyiségeket, főpapokat ábrázolt. Karakteres, kicsit fennkölt Mindszenty-grafikája az esztergomi Keresztény Múzeum tulajdonában van; Kálvin-portréja többször megjelent a Confessio című református lapban; Krisztus- és Luther-, illetve D. Kapi Béla-arcképei számos evangélikus gyülekezeti teremben láthatók. Életszerű realizmusának titka a magabiztos, fejlett rajzkultúrán és a finom kidolgozáson kívül a modell jellemének megragadásában rejlik.
>>
|
Világot összefogó szeretet
Marc Chagall különös művész. Régóta vonz, inspirál és tanít engem a képeivel. A fehéroroszországi Vityebszk kis világából, a hagyomány forrásától, a gyertyafényű sabbáti békéből indult, és ért el a világhírig. Soha nem felejtette el, hogy kihez és hová is tartozik. Ecsetvonásokból születő, festékbe mártott teológia az övé.
>>
|
Marc Chagall
A belorusz zsidó származású francia festőművész, Moise Zaharovics Sagalov, másként Moishe Segal (1887. július 7. – 1985. március 28.) a modern festészet egyik legkiemelkedőbb alakja. Szülővárosában, Vityebszkben egy helybeli művész, Yehuda Penn mellett 1906-ban kezdett a festészettel foglalkozni; 1907-ben Szentpétervárra költözött, és különböző iskolákban festészetet tanult. Feleségével, Bella Rosenfelddel – aki 1944. szeptember 2-án hunyt el – 1915-ben házasodtak össze. 1910–1914 között támogatója, Vinaver ösztöndíjának köszönhetően Párizsban élt. Ott volt a Sturm 1914-es berlini kiállításán, és azonnal ismert festővé vált. Katonaként részt vett az első világháborúban. Családjával 1923 őszén Párizsba költözött, a francia állampolgárságot 1937-ben kapta meg. A nácizmus elől Amerikába menekültek. Chagall 1946-ban tért vissza Európába. 1949-ben Franciaországban telepedett le, ekkor kezdett foglalkozni a szobrászattal, a kerámiával és az üvegfestéssel. 1952-ben újranősült, felesége Valentina Brodsky lett. Bár nem sorolható be a század eleji avantgárd egyik irányzatába sem, nagy hatást gyakorolt mind a szürrealistákra, mind az expresszionistákra. Műveiben emlékképeket, meseszerű fantáziavilágot ábrázolt, az emberek, állatok, tárgyak szimbolikus értelműek.
>>
|
Egy csepp teremtés
Sok kedvenc képem van. Nemcsak a klasszikusokat szeretem, hanem a kortárs alkotókat is. Gyakran járok kiállításokra, barátaim között több festő, grafikus, szobrász is van. Otthonomat is díszítik műalkotások – persze, hogy szeretem őket.
>>
|
Michelangelo Buonarroti
Az olasz reneszánsz kimagasló mestere, teljes nevén Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni (1475. március 6. – 1564. február 18.) először Domenico Ghirlandaio festő műhelyébe jelentkezett tanulónak, de hamarosan már a Medici-kertben munkálkodó Bertoldo szobrász mellett tanulta a mesterséget. Itt figyelt fel rá Lorenzo de Medici, aki szinte családtagként bánt vele. Michelangelo mindig is szobrásznak tartotta magát, legnagyobb hatású alkotásait is ebben a művészeti ágban hozta létre. Első jelentősebb munkája a Jean Bilheres de Lagraulas bíboros megrendelésére készült Pietŕ („Krisztus siratása”) volt. Ez az egyetlen szobor, amelyet ellátott a kézjegyével. Szintén ő készítette – 1501 és 1504 között – a reneszánsz művészet egyik legismertebb alkotását, Dávid szobrát. II. Gyula pápa 1508-ban bízta meg azzal, hogy IV. Sixtus pápa egykori vatikáni házi kápolnájának falait freskókkal ékítse. Művét 1512-ben, mindenszentek napján leplezték le. A világ legnagyobb oltárképét, az ugyancsak itt látható Utolsó ítéletet 1535 és 1541 között festette meg. Nem tartotta magát festőnek, építésznek talán még kevésbé. Mégis a híres firenzei építészek mind az ő stílusában dolgoztak. Építészeti főműve a Szent Péter-székesegyház kupolája és apszisa. Verseket is írt, de ezeket nem sokra becsülte.
>>
|
A Megváltó közelében
Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora című falfestménye közismertnek mondható, ám személyesen nem sokan keresik fel, hiszen nem egy ismert, nagy múzeumban, hanem egy kolostorépületben (Santa Maria delle Grazie, Milánó) található, ahova a legtöbb turista nem jut el. Számomra ez a csodálatos alkotás felejthetetlen, visszatérő élményt jelent. Legelső nyugat-európai utazásunkkor felkereshettük, hosszan gyönyörködtem a képben, és azóta is valahányszor úrvacsorát veszek, megjelenik a kép a lelki szemeim előtt.
>>
|
Leonardo da Vinci
Leonardo di ser Piero da Vinci (1452. április 15. – 1519. május 2.) olasz polihisztort sokszor nevezik a reneszánsz ember őstípusának. A későbbi festő, tudós, matematikus, hadmérnök, feltaláló, anatómus, szobrász, építész, zeneszerző, költő és író 1469-ben Firenzében volt gyakornok Andrea del Verrocchio festő műtermében, itt sajátította el a vonalas rajz, a festészet és a szobrászat alapjait. 1473-ra datálható első, teljes bizonyossággal neki tulajdonítható rajza, amely az Arno folyó völgyét ábrázolja. Egyre sikeresebb lett, elhalmozták megrendelésekkel; ezek közül a legjelentősebb a Santa Maria delle Grazie-kolostor refektóriumában megfestett freskója, Az utolsó vacsora, amellyel 1498-ban készült el. Remekművét, a Mona Lisát (közismert olasz nevén La Gioconda) 1503-ban kezdte festeni. A hagyomány szerint a hároméves alkotómunkából két esztendőt vett el a híres mosoly megalkotása. Legfontosabb művei – A háromkirályok imádása, a Sziklás Madonna, a firenzei Palazzo Vecchio számára készült Anghiari csata, amelynek csak egy töredéke maradt fenn, valamint Milánóban a Muzsikus képmása – befejezetlenek maradtak. Számos építészeti vázlata ismert, amelyet mások meg is valósítottak, de egyetlen fennmaradt épület sem tulajdonítható neki. Ahogy növekedett tudása, úgy nőtt az általa vizsgált területek nagysága.
>>
|
Megrendülés az idill helyett
1986-ban, egy InterRail igazolvánnyal megtett európai körút során jutottam el Firenzébe, s álltam hosszú percekig megrendülten az Uffizi képtárban, a Portinari-oltár középső szárnyán lévő kép előtt. Ott sem és azóta sem találtam jobb kifejezést, amellyel összefoglalhatom akkori érzéseimet, mint a „mozgósító feszültség”.
>>
|
Hugo van der Goes
A németalföldi festő 1435–1440 körül született Gentben, és 1482-ben hunyt el. 1467. május 4-én lett a genti festőcéh tagja, 1474 és 1476 között a dékánja volt, és már életében világszerte ismertté vált. Elődeit felülmúlta művészetének érzelmeket felkorbácsoló drámai erejével, a monumentalitás iránti érzékével, lemondva a felszínes csillogásról. 1476-ban a Brüsszel melletti Roode Clooster szerzetesei közé állt, és itt is szorgalmasan dolgozott tovább. Szerzetestársaival 1481-ben Kölnbe utazott; a visszafelé vezető úton roham tört rá, öngyilkosságot akart megkísérelni. Nem tudni, hogy a kolostorba való visszatérése után teljesen felépült-e, vagy sem, annyi bizonyos, hogy a hírneve miatt addig élvezett előnyöket visszautasította. Termékeny művész volt, ám művei közül csak egy kétségtelenül hiteleset ismerünk, a Pásztorok imádását, amelyet 1460–1475 körül festett a Mediciek brüggei képviselőjének megrendelésére. Neki tulajdonítanak több képet a bolognai, padovai, firenzei képtárakban, valamint újabban több képmást brüsszeli, antwerpeni, brüggei, velencei gyűjteményekben.
>>
|
evél&levél |
Civilként prédikálni
Tisztelt Szerkesztőség! Az Evangélikus Élet június 24-i számában Szabóné Mátrai Marianna Mégiscsak egy szakma… című írása visszavitt a múltba… Tetszett a meghatározás: „civil igehirdető”.
>>
|
E heti Luther-idézet |
Luther-idézet
„Aki tehát keresztyén fejedelem akar lenni, annak valóban meg kell változtatnia felfogását, hogyha uralkodni és erőszakkal eljárni akar. Mert kárhozott és átkozott minden élet, amelyet valaki a maga hasznára él és keres. Átkozott minden tett, amely nem szeretetből való. Szeretetből valók pedig a tettek akkor, hogyha nem az egyéni kívánságból, haszonból, tiszteletből, kényelemből s boldogságból fakadnak, hanem teljes szívből mások hasznára, dicsőségére és boldogságára irányulnak.”
>>
|
Kultúrkörök |
Útravaló kincskereséshez
Amikor családi-baráti nyaralást vagy osztálykirándulást tervezve-szervezve a térkép fölé hajolunk, és meglátjuk a Borsod-Abaúj-Zemplén megye feliratot, talán elgondolkodunk egy pillanatra, hogy vajon érdemes-e felkeresnünk hazánknak ezt az északi csücskét. (Valójában nem is csak egy aprócska csücsök, hiszen Magyarország második legnagyobb területű megyéjéről beszélünk…) Engedtessék meg, hogy e sorok írója kissé elfogultan – mivel maga is járt már ezen a vidéken, és nem győzött ámuldozni – azt mondja: igen, ide márpedig (újra) el kell mennünk!
>>
|
Boldogkő ostroma
Volt egyszer egy Magyarország. Ma is megvannak a nyomai a kövekben, a házakban, az emlékekben, a megfakult fényképeken vagy a sárguló lapú térképeken, csak éppen az az ország nincs már meg. Elfújta a történelem könyörtelen vihara. Éppen ezért kell emlékeznünk rá.
>>
|
Újabb leletek igazolják az Ószövetséget
A British Museum százharmincezer aszszíriai ékírásos táblája között Michael Jursa bécsi vendégprofesszor világraszóló leletre bukkant július 5-én. Száz évre visszamenőleg az egyik legfontosabb bibliai régészeti felfedezést tette, amely igazolja, hogy az Ótestamentum történeti könyvei a valóságon alapulnak.
>>
|
A Bibliáról - nem középiskolás fokon
Amikor Albert Einsteint az igazi tudós kritériumairól faggatták, ő azt felelte, hogy szerinte az különbözteti meg a hiteles szakembert a szakbarbártól, hogy az előbbi képes a saját szaktudományának kutatási eredményeit egyszerűen és világos fogalmakkal, a laikusok számára is könnyen érthető módon megfogalmazni. Napjainkban, amikor a gomba módra szaporodó tudományos diszciplínák fénysebességgel távolodnak az utca emberének megértési horizontjától, a nagy összefüggéseknek az információs adathalmazból való kibányászása pedig egyre kevesebbek kiváltságává válik, vajon melyikünk vonná kétségbe az einsteini megállapítás nyomasztó aktualitását?
>>
|
Látogatói rekord a Vatikáni Múzeumban
Fennállása óta nem jártak még olyan sokan a Vatikáni Múzeumban, mint tavaly, amikor 4,2 millióan látogatták meg a pápák művészeti gyűjteményét.
>>
|
Bach elvesztett szeme világa
A test világa a szem. Ha a szemed ép, az egész tested világos – tanítja a Biblia. Johann Sebastian Bach jól ismerte ezt az idézetet, és öregkorában gyakorta emlegette is, hiszen élete alkonyán bizony megvakult. Glaukóma, vagyis zöld hályog támadta meg a szemét.
>>
|
A vasárnap igéje |
Látjuk-e a jövendő valóságot?
A próféta látó ember. Isten megengedi, hogy lásson. Lásson olyasmit, ami ember számára érzékelhetetlen, ami csak az Isten szemével látható. Láthatja, hogy a zűrös, vesztébe rohanni látszó világ egyszer mégis megérkezik a céljához. Láthatja, hogy a felborult értékrend újra a talpára fog állni. Látja, hogy a nyugtalan ember és a békétlen világ újra békességet talál.
>>
|
Oratio oecumenica |
Oratio oecumenica
[Lelkész:] Mindenható mennyei Atyánk! Benned bízó néped színed elé viszi most könyörgéseit; kérünk téged, hallgasd meg hálaadásunkat és kéréseinket kegyelmesen.
>>
|
Szószóró |
Locsolási tilalom
„Ha valaki szomjazik, jöjjön hozzám, és igyék! Aki hisz énbennem, ahogy az Írás mondta, annak belsejéből élő víz folyamai ömlenek!” (Jn 7,37b–38)
>>
|
Ige+hirdető |
Missziói igehirdetés
A cím akár szószaporításnak, pleonazmusnak is tűnhet, hiszen az igehirdetésnek, amennyiben az élő és ható igét közvetíti, mindig missziói karaktere, célja és hatása kell, hogy legyen. Az egyházról gyakran elhangzik, hogy ha nem missziói, akkor valójában nem is egyház. Ennek analógiájára az igehirdetés is alapvető lényegét adná fel, ha lemondana missziói lehetőségéről és felelősségéről.
>>
|
|