Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Eperjes (Prešov, Eperies Sk)
Bayer János
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Bayer János

Prédikátorok gályarabságban

(1630-1674) Evangélikus lelkész, főiskolai tanár, filozófus

Szegénysége miatt Eperjes város tanácsa taníttatta, 1653 szeptember 23-án a Wittenbergi egyetemre iratkozott be. Magiszterséget szerzett 1657 április 28-án, majd magántanárként alkalmazták. A kor jelentős atomista tudósain D. Sennert és J. Sperling professzorok irányításával dolgozott. Hazatért. 1660-ban tanár Eperjesen, 1662-ben rektor. Feladata volt a főiskola szervezése. Veje volt Pomarius Sámuelnek a kollégium első tanárának. A kialakult feszültségek miatt 1666-ban elveszíti állását, Besztercebányára került evangélikus lelkésznek és iskolaigazgatónak. 1669-ben Szepesváraljára hívták meg lelkésznek. Írásban fennmaradt munkái bölcsészeti jellegűek erős teológiai tartalommal. Comenius és Francis Bacon tanítványa, a hazai skolasztikus nézetek ellen foglalt állást. Szepesváralján halt meg 1674 május 14-én. Más források szerint vállalta a később gályarabságra ítélt protestáns prédikátorok védelmét, amiért őt is elhurcolták. Olyan adatokról is tudunk, miszerint a vallási villongásokat követő nagy nyomorban hunyt el.

Részletesen...

Eperjes város rövid története
Eperjes városa a 19. században
Eperjes (Prešov, Eperiesch, Sk) - Evangélikus Kollégium
Az eperjesi vésztörvényszék
Berzeviczy Gergely
Czabán Izsák
Dessewffy Arisztid
Kazinczy Ferenc
Maléter Pál
Sándy Gyula
Székács József

Francis Bacon

A régi Eperjesi Evangélikus Kollégium

Bayer János: Filum Labrinthi vel Cynosura seu Lux Mentium Universalis, Kassa 1663 című munkája

Bayer János: Ostium vel Atrium Naturae (A terkészet pitvara) című munkája címlapja, Kassa 1662

Comenius Ámos János

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Eperjes (Prešov, Eperies Sk) Bayer János

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.