Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2009
- 6
- Hírek, kitekintés
Hozzászólás a cikkhez
Hírek, kitekintés
Wittenberg, Németország. A városmissziók első világgyűlését a „reformáció fővárosában” rendezik meg jövő év szeptemberében. Az összes földrészről több mint kétszáz résztvevőre számítanak. A konferencia célkitűzése, hogy fontos munkájukhoz ott kapjanak megújító erőt, ahol a reformáció alapjaiban felforgatta a világot a 16. században.
Tarsus, Törökország. Az Európai Unió árgus szemekkel figyeli, hogy a tagjai közé törekvő Törökország kormánya mit tesz a helyi Szent Pál-katedrálissal. Nem elég szavakkal bizonygatnia a szabad vallásgyakorlást, csak porhintés marad, ha mégsem engedélyezi a most múzeumként működő ősi keresztény templom istentiszteleti használatát.
Ulm, Németország. A Német Evangélikus Egyházszövetség (EKD) közgyűlésén Johannes Friedrich bajor evangélikus püspök a lutheranizmus erősítéséért szállt síkra. Szerinte ez távolról sem jelent önző önkényeskedést. Az evangélikus egyházak azonban addig nem „olvadhatnak” föl az EKD-ban, amíg annak nem lesznek a lutheri tanítással egyező alapjai. Felszólította egyházát, hogy egyre nagyobb súlyt fektessen tagjai vallási oktatására.
Moszkva, Oroszország. Az Orosz Ortodox Egyház szünetelteti kapcsolatait az EKD-vel, mert a szövetség ulmi közgyűlésén nőt választott vezető püspökévé. Az orosz egyház patriarchátusa szerint egy nő püspökké választása „ellenkezik az evangélium alapelvével”.
Wittenberg, Németország. Elindult a reformáció kezdetének ötszázadik évfordulójára elkészülő Luther-kert fásítása. Az ötszáz fa közül az elsőket Johannes Friedrich, az Egyesült Német Lutheránus Egyházak (VELKD) elnök-püspöke és Walter Kasper, a Vatikán kardinálisa ültette el.
Asztana, Kazahsztán. A vallások harmadik világgyűlését július 1–2-án rendezték meg a kazah fővárosban. Harminckét országból négyszázan vettek részt rajta a különböző vallások küldötteként. Egység uralkodott abban, hogy az egymással való beszélgetés hasznára van a népek békés együttélésének is.
Bécs, Ausztria. Az ország lakói között több a muszlim, mint az evangélikus. A legújabb statisztika szerint a lakosság vallási összetétele ezt a képet mutatja: római katolikus 69%, muszlim 5%, evangélikus 4%.
Berlin, Németország. Egyre divatosabbá válik a halottak névtelen-jeltelen földbetétele. Hét év alatt 41,4%-ra emelkedett azoknak az elhunytaknak az aránya, akiket ily módon temettek el – a német fővárosban ez 12 595 személyt jelentett, akinek ezzel – nem csak statisztikailag – „nyomuk veszett”.
Ulm, Németország. A németországi evangélikus egyház zsinatának ulmi ülésén október 28-án Margot Käßmann hannoveri püspököt választották meg hat évre a zsinati tanács elnökévé s ezzel a huszonötmillió németországi protestáns első számú képviselőjévé.
Bukarest, Románia. Az ország iskoláiban rendes tantárgy a hitoktatás – így döntött a kormány. Jelentések szerint az ország népességének 99%-a tartozik valamelyik vallásfelekezethez, ezért a Román Ortodox Egyház büszkén hirdeti, hogy Románia lakossága Európa legvallásosabb népe.
Szentpétervár, Oroszország. Az Oroszországi, Ukrajnai, Kazahsztáni és Közép-ázsiai Evangélikus Egyház (ELKRAS) zsinata új vezetőket választott. Érsekké az uráli, szibériai és távol-keleti egyház püspökét, August Krusét választották, helyettesévé pedig az eddigi érseket, Edmund Ratzot.
Dnyipropetrovszk, Ukrajna. A szovjetek 1948-ban elvették a római katolikus gyülekezet Szent Józsefről elnevezett templomát. Most sikerült visszaszerezni, és nagy ünnepség keretében szentelték fel újra. Két éven át a hívek csak zárt ajtók mögött mertek imádkozni templomuk visszaszerzéséért, mert ismeretlenek halálos fenyegetésekkel próbálták meghiúsítani a tervet.
Szófia, Bulgária. Érdekes összehasonlítás mutatja, hogyan viszonyulnak a valláshoz három balkáni országban. Albániában a lakosság 28%-a tartja fontosnak a vallást, 14%-a viszont egyáltalán nem. Bulgáriában ez az arány 18,6% és 16%, Romániában pedig 58% és 2,4%!
München, Németország. Májusban ült össze a bajor evangélikus egyház és egy baptista területi munkaközösség, hogy a két egyház közeledéséről tárgyaljanak. Legfontosabb kérdésként – természetszerűleg – a keresztségről volt szó. A kiadott jegyzőkönyv szerint messzemenő egyezésre jutottak, amennyiben az evangélikus egyház teljes értékű keresztségnek tekinti a baptista felnőttkeresztséget, a baptisták pedig késznek mutatkoznak arra, hogy a már gyermekkorban kapott keresztség megismétlését, azaz a „bemerítkezést” ne tegyék tagjaik számára kötelezővé.
Dél-afrikai Köztársaság. A római katolikus püspökségek birtokaikból nagyobb parcellákat ajánlanak föl színes bőrű gazdálkodóknak. A kormány felszólította a fehér földbirtokosokat, hogy 2014-ig birtokaik harminc százalékát kedvező áron adják el feketéknek.
New York, USA. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Biztonsági Tanácsa megbüntetné azokat az államokat, amelyek engedélyezik kiskorú gyermekek katonai szolgálatát. Eddigi ismeretek szerint ez elsősorban a következő államokat érintené: Burundi, Elefántcsontpart, Kongói Köztársaság, Kongói Demokratikus Köztársaság, Szomália és Szudán. Az utolsó pár év alatt világszerte nem kevesebb, mint negyvenezer kiskorút bocsátottak el a katonaságtól.
Vatikán. 2010. április 2-án avatják szentté a 2005-ben elhunyt II. János Pál pápát. Elterjedt az a hír is, hogy a Vatikán nem kíván változtatni a papi nőtlenség törvényén.
Augsburg, Németország. Tíz évvel ezelőtt írták alá a római katolikus–evangélikus Közös nyilatkozatot a megigazulásról. Az erre emlékező istentiszteleten együtt vett részt Walter Kasper római katolikus kardinális, Ishmael Noko, a Lutheránus Világszövetség főtitkára, Walter Klaiber metodista és Walter Mixa helyi római katolikus püspök.
Összállította: G. I.
::Nyomtatható változat::
|