Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 32 - Frissen eresztett gyökerek

Frissen eresztett gyökerek

A Harcsár család az állampolgári eskű letételekor
A kolozsvári teológia kapuján 1981-ben lépett ki egy fiatal lelkész, aki akkor még nem is sejtette, hogy egyszer Gércén, egy vasi falu polgármesteri hivatalában magyar állampolgárságot kap.

Harcsár Sándor Romániában, a magyar határhoz közel született. Tanulmányai végeztével Zselykre, egy Beszterce közeli falucskába került lelkésznek. Zselyk apró, színmagyar település, lakói hagyományosan szőlőműveléssel és borászattal foglalkoznak. A község óriási temploma és kúriaszerű parókiája jelzi, hogy valaha jelentős gyülekezet lakta. A diktatúra éveiben megtartó erő volt a hit, még a legnehezebb időkben is kitartottak mellette az emberek, hiszen ott az egyház a romániai kisebbségi lét nemzetmegtartó erejeként is működik. A ’89-es fordulat előtt norvég evangélikus segítséggel a falu – amelynek fíliája volt a szomszédos város, Beszterce – felújította templomát. A fordulat után sok-sok magyarországi látogató érkezett, volt, hogy egymásnak adták a parókia kilincsét.

Harcsár Sándor és családja mégis úgy döntött, hogy az áttelepülést választja. Ő és felesége, Piroska asszony úgy látták, hogy a megváltozott romániai légkör sem biztosít gyermekeik számára boldogulást, és féltették őket a nyelv elvesztésétől. Szebik Imre, az akkor még Vas megyére is kiterjedő Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke volt segítségükre abban, hogy rátaláljanak a gércei gyülekezetre, a falu evangélikusai pedig bemutatkozó szolgálata után Harcsár Sándort 2000-ben meghívták lelkészüknek. Azóta megkapták a letelepedési engedélyt, majd a család nagyobb része 2001-ben, Róbert fiuk pedig 2002-ben letette az állampolgári vizsgát.

Július 17-én így érkezett el az ünnepi pillanat a település polgármesteri hivatalában, ahol az izgatott család, a rokonok, a közelből és a távoli Finnországból érkezett barátok ültek mögöttük a visszahonosítás pillanataiban. A Kovács László polgármester előtt elmondott eskü után a település választott vezetője átadta a Mádl Ferenc köztársasági elnök aláírásával hitelesített okiratokat – magyar állampolgárokká váltak.

Harcsár Sándor jelenleg segédlelkészi minőségben dolgozik, hiszen diplomájának honosítási folyamata még nem zárult le. Az oklevél magyarításán kívül is sok feladat vár rá. A vásárosmiskei fíliával együtt mintegy háromszáz lelkes gyülekezet templomának felújítása elkerülhetetlen. Ehhez erős összefogás, integráló lelkészi szolgálat szükséges. A gércei lelkipásztor pedig hosszú távra tervez, a tizennyolc esztendős zselyki szolgálatnál itt sem tervez rövidebbet.

Erdélyi Károly

Regionális hozzárendelés: Gércei Evangélikus Társegyház

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Ördögmasina vagy hasznos eszköz?
Félig érett gyümölcsök
Lelkészlakavatás Csikvándon
Segítségnyújtás krízisben lévő betegeknek
Egyházi fúvószene a domboldalon
Felvidéki ordináció
Evangélizáció küzdősporttal?
Életmentő pap
Frissen eresztett gyökerek
Véget ért a Lutheránus Világszövetség 10. nagygyűlése
Búcsú Winnipegtől
Magyar tubakvartett Dániában
Tegyetek tanítvánnyá minden népet!
"Éreztem, hogy mindenütt velem volt az Isten"
Jó ízű, egészséges étel - avagy a környezettudatos életforma
A Lutheránus Világszövetség a génkezelt élelmiszerekről
Templomlépcsők, avagy egy lépcső is lépcső